Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dev yatırım ''Star Rafinerisi'' start aldı

19.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Azerbaycan hükümetinin üyeleri, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, çeşitli enerji şirketlerinin yöneticileri ve üst düzey bürokratlar katıldı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen Star Rafinerisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla açıldı. İzmir'in Aliağa ilçesinde Petkim yarımadasında yaklaşık 6.3 milyar dolar yatırımla kurulan rafineri, Türkiye'deki ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi'ne sahip proje olma özelliği taşıyor ve cari açığa yıllık 1.5 milyar dolar katkı yapması bekleniyor.

Star Rafineri’nin temelini de 25 Ekim 2011’de Başbakan Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımı ile atılmıştı. Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan Star Rafinerisi, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde son yıllarda gerçekleştirilen en büyük petrol operasyonları arasında yer alıyor.

Açılışta, Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşma yaptı.

Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Star Rafinerisi'nin açılışıyla Azerbaycan'la dünyaya örnek teşkil eden ilişkilerimizi bir adım öteye taşıyoruz" dedi.

 Bu yatırım son 30 yıldır gerçekleştirilen en büyük reel sektör yatırımı olduğunu belirten Erdoğan, “Konteyner limanı ve petrokimya tesisleri ile yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. İstihdam boyutuyla da önemli olan bu tesiste bin 100 kişi görev yapacak. Bu rafineri Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1.5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor. Bu yatırımla 1.5 milyar dolar tasarruf edilmesi öngörülüyor. Star Rafinerisi'nin açılışı ile Azerbaycan'la ilişkilerimizi sadece hamaset ve siyaset boyutunda bırakmadan ekonomik boyutunu da güçlendiriyoruz. Dünyaya örnek teşkil eden ilişkilerimizi bir adım öteye taşıyoruz. Bölgesel ve küresel etkisi olan TANAP'ı da projelerimize ekledik. Bugün açılışını yaptığımız Star Rafinerisi ile bir adım daha atıyoruz. Dünyanın ticaret savaşları ve krizlerle sarsıldığı dönemde birer birer açılış yaptığımız projelerle ülkelerimizin ortak hedeflerine yaklaştırdığını düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

Aliyev: Güçlü siyasi irade var

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise yaptığı konuşmada, dev projeler için her iki ülkede de güçlü siyasi irade olduğunu söyledi. Aliyev, şunları söyledi: “Aziz dostlar bugün Türkiye - Azerbaycan kardeşlik gününde çok güzel gündür. Burada Star'ın temelini kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'la koyduk. Hedeflere uğurla ulaşıyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesinin ana sebebi Türkiye ve Azerbaycan dostluğu ve kardeşliğidir. Bunların temelinde güçlü siyasi irade var. Esas sebebi Türkiye Azerbaycan dostluğu ve kardeşliğidir. Ben bundan çok memnunum. Bu benim 3. seferimdir. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan iki kez gelmiştir. Çünkü biz asırlar boyu birlikte yaşadık. Geçen ay Bakü'de kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'la Azerbaycan'ın 100. yılı için bulunduk”

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ise, rafineri ile birlikte cari açığa 1.5 milyar dolar katkı sağlayacak olan tesisin aileleri ile birlikte 5 bin kişilik bir nüfusa istihdam olarak katkı sağlayacağını söyledi. Yıldırım açılışta şunları söyledi: "Bugün kardeş iki ülkenin akıl, irade ve güç birliği ile vücuda getirdiği bir eserin açılışını yapıyoruz. Coşku ve heyecanımızı artıran bu tesisin açılışı vesilesi ile bir kez daha hepinizi selamlıyorum. Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerini ebediyete taşıyacak bu projelerimizle iftihar ediyoruz. Buna benzer büyük ve stratejik olan bu projeler Azerbaycan Türkiye kardeşliğini pekiştirmiyor. Aynı zamanda Kafkasların, Orta Asya'nın ve Avrupa'nın enerji teminine katkı sağlıyor.”

 

 

İKİ DEVLETİN EN GÜÇLÜ EKONOMİK BAĞI

Son 30 yıllık dönemde gerçekleşen en önemli reel sektör yatırımı olarak öne çıkan Star Rafinerisi, kümelenme metodolojinin ve entegrasyonun da en önemli örneği oldu. Petkim yarımadasında gerçekleştirilen rüzgar santrali ve Petlim Limanı ile birlikte artık, Rafineri-Petrokimya-Enerji-Liman ve dağıtım zincirinin tamamı buluştu. Rafineri sayesinde Petkim yıllık 2 milyon ton, yaklaşık 750 milyon dolar ithalat tutarını yerlileştirmiş olacağı gibi Star Rafinerisi’nin üreteceği diğer rafinaj ürünleri ile ithalat engellenmiş olacak. Toplamda cari açığa yıllık 1.5 milyar dolarlık bir katkı sunacağını söylemek mümkün. Rafinerinin toplam üretim miktarı olan 10 milyon ton ürünün, 2 milyon tonluk kısmı Petkim’in hammadde ihtiyacını karşılarken, geri kalan 8 milyon ton ürünlerin tamamının da bugün Türkiye’nin ithal ettiği düşünülürse, buna tam olarak bir ithal ikame veya yerlileştirme projesi de denilebilir.

Türkiye, bugünkü fiyatlar ile yılda yaklaşık olarak 15 milyar dolar rafinaj ve petrokimya ürünü ithal ediyor. Petkim ise petrokimya ürünlerinin sadece yüzde 15’lik kısmını karşılayabiliyor. Geriye kalan yüzde 85’lik kısım ise ithal ediliyor. Bu rakamlar neyi gösteriyor? Türkiye’nin 5 adet daha Petkim’e ve en az 1 adet daha rafineriye ihtiyacı olduğunu net bir şekilde ortaya koymuyor mu?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sedat Peker ile 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir'in fotoğraflarının yanyana koyulduğu afiş sosyal medyada en çok konuşulanlar ara...

Rekabet Kurumu'nun Biletix için soruşturma açıldığını duyurdu. Rekabet Kurumu, Biletix’in sattığı biletlerde hizmet bedeli, işlem bedeli, kargo bedeli gibi isimler alt...

Tekirdağ'da yedikleri dönerden zehirledikleri şüphesiyle hastaneye kaldırılan 45 kişi tedavi altına alındı.

İstanbul'da tarihin en büyük dolar operasyonu yapıldı. Milyonlarca sahte dolar ele geçirildi. İstanbul’da tarihin en büyük sahte dolar operasyonu gerçekleştirildi.

İstanbul Valiliği, İstanbul’da kaydı olmayan Suriyelilerin kentten ayrılması için tarih verdi. İstanbul'da kaydı olmayan Suriyeliler için İstanbul Valiliği'nden 20 Ağu...

Suriyeli bir kişi, Türk bayrağını canavar gibi gösteren bir Twitter paylaşımı sosyal medyayı karıştırdı.

Turizm cennetlerinden Gökçeada'da da kamp yasağı başladı iddiası kampçıları sarstı. Gökçeada'da kamp yapmak yasaklandı mı? Kamp alanları dışında bireysel kamp kurmak y...

Yazarlar
Website Security Test