Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emeklilikte Yaşa Takılanlar kaç kişi? Türkiye'de kaç EYT mağduru var?

25.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emeklilikte Yaşa Takılan kişi sayısı kaç? Türkiye'de kaç insan EYT mağduru?

Son günlerde çokça tartışılan konu: Emeklilikte yaşa takılanalar. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dün (24 Ekim Çarşamba) İYİ Parti'nin konuya ilişkin komisyon kurulması önergesinin reddedilmesinin ardından yeniden ülkenin gündemindeki en önemli madde gibi görünüyor. 

Peki Türkiye'de 2000 yılı öncesi emekliliği hak etmiş ancak emekli olmak için yaşı küçük olan kaç insan var? TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç'ın topladığı veriler ışığında bu rakam ortalama 5 milyon kişi. Türkiye'de ortalama 5 milyon kişi emekliliği hak etmesine rağmen yaşı küçük olduğu için emekli olamıyor. 

Emeklilikte yaşa takılanların emekli edilmesinin ardından bunun ülke bütçesine yansıması ise yıllık 25 milyar Türk Lirası gibi bir rakam olacağı tahmin ediliyor.

Peki bu sayı siyasi partilerin oy potansiyellerini nasıl etkiler? 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 10 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

ferhat

15.02.2019 - 22:57
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve Sosyal Güvenlik Kurumumuz arasında ivedilikle koordineli çalışma ortamı oluşturularak net bir rakamlar ortaya konulması ve bu verilerin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından kamuoyuna şeffaf bir şekilde duyurulması taraftarıyım. Her kafadan ses çıkması bilgi kirliliğine yol açıyor.

Ziyat

18.01.2019 - 23:50
48 yaşındayım 1990 yılından beri çalışan sık miyim. 7500 gün primim var. 4 yıl 2 aydır. Emekliyimi tamamladım. Yaş bekliyoruz. Bu hak mi? Ben 1990 yılda sık li çalışmaya başlarken yasa ne ise o olmalı. Daha 4 yıl beklemem gerek iyi ki emekli olabileyim. Yani 8 yıllık emeklilik hakkima el konuldu. Şimdi ise yaşımdan dolayı iş bulamıyoruz. Güvencemiz yok. Şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hem emeklilik yok. Hemde iş yok. Halimiz ne olacak bilinmiyor..!!!
Diğer Haberler

İzmir Ege Üniversitesi Kampüsünde çıkan olayda hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun bugün ölüm yıl dönümü.

HGS köprü geçiş cezası geri ödemeleri için son günler. Geri ödeme, iade için nereye başvuru yapılır? Son gün ne zaman? Geri ödemeler hangi tarihe kadar yapılacak?

Yeni kimliklerde iki türlü çip bulunuyor. Pasaport amaçlı kullanılmak üzere geliştirilen temassız çiplerin kimlik doğrulama amacıyla kullanılamayacağını belirten biOna...

Televizyonda tüm kanallarda aynı anda gösterilen Peak reklamı nedir? Peak Reklamı izle.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de kaç tane Suriyeli olduğunu açıkladı.

YÖK (Yükseköğretim Kurulu), sınavsız üniversiteye alınan Suriyeli öğrenciler iddasına yanıt verdi. YÖK, Suriyelilerin üniversitelere sınavsız girmediğini belirten yazı...

Yazarlar
Website Security Test