Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nejat Uygur sözleri ile Nejat Uygur kimdir?

18.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nejat Uygur sözleri ile Nejat Uygur kimdir? Galatasaray fanatiği olan büyük sanatçı Nejat Uygur’u vefatının 5.yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Doğum tarihi 10 Ağustos 1927, Kilis ve Ölüm tarihi ise 18 Kasım 2013, İstanbul olan büyük sanatçı Nejat Uygur’u, vefatının 5. yılında saygı sevgi ve özlemle anıyoruz. Galatasaray fanatiği olan büyük ustanın belleklerde yer eden sözlerini sizler için derledik. 

Bir gün tiyatronun ışıkları sönecek, zil sesleri susacak ve tiyatro perdesi sonsuza kadar üzerime kapanacak. İşte o zaman giderken tüm üzüntülerinizi yanımda götürerek size sadece kahkahaları bırakacağım.

İnsanı ağlatan sebze bile var, soğan... Ama güldürebilen sebze yok.

Hayat gelip geçiyor ağlamakla gülmekle... Zaten komiklik yapmışım ben bu dünyaya gelmekle.

Benim cephem sahne. Ben tiyatronun bir neferiyim. Asker hastalıktan ölmez; kurşunla ölür. Ben de cephede yani sahnede alkışlarla ve alkışların arasında ölmek istiyorum.

Sigara tiryakiliktir bırakabilirsiniz ama Galatasaray'ı asla!

Bu ülkenin esprisi koca koca adamlar üç genç fidana kıydığında bitti.

Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm. Hatta hiç unutmam Manisa'da olduğumuz yıllarda, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı. Ağabeyim Zeki Ayhan Uygur, Amerika'da ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla gurur duyuyorum. Ağabeyim burada deniz albayıydı, ordudan ayrıldı sonra.

Benim gençliğimde herkeste Amerika'ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Sonra da tiyatro başladı zaten.

Hastanenin acili 10.katta. Başhekimin fikri. Ağır yaralı hastalar Allah’a yakın olsunlar diye.

Bir bakmışsınız benim cenazemde başka sanatçılarla röportaj yapmışsınız. Gün gelecek tiyatro sanatçıları ölecek. Tiyatro perdesi üstümüze üstümüze yıkılacak. Seyirci üzülmesin. Ben ve benim arkadaşlarım, onların kederini alıp götürecek. Onlara sadece gülmek kalacak.

Kan grubum vatan haini olmayan herkese uyar...

Kahkaha ile doyuyor, alkışla yaşıyorum. Tavsiye Ederim.

Pili boşverin, takmışken akümülatör takın daha güçlü kuvvetli olurum.

Oğlu Behzat Uygur’un babası Nejat Uygur ile ilgili olan bir anısı ise şöyle: 

 “Bana sahnede vasiyetiyle ilgili önceden hazırladığı bir soruyu sormamı söyledi. Ben de ’Baba vasiyetinde ’mezarıma yangın tüpü koyun’ demişsin. Neden yangın tüpü’ diye sordum. Babam cevap verdi: "Eee cennete gitmeyeceğiz ya oğlum!”

Biliyorum caminin avlusunda toplanan kalabalık bana değil Gelen ünlüleri görmek için 'Aa, o da burda, şu da burda!' deyip Beni musalla taşında unutanları görüyorum Hayatımda ilk defa katıla katıla gülüyorum Çünkü, kırkım dolmadan unutulacağımı biliyorum. Yaşlı bir selvi ağacının gölgesinde oturup Yılların yorgunluğunu çıkarıyorum Birden önümden sırasıyla Nisa'lar, Tolga'lar, Sadri'ler Daha birçok sanatçılar geçiyor. Selam veriyorum, hiçbiri görmüyor. Sesleniyorum: 'Anne, ben buradayım. Baba, ben buradayım.' Sesleniyorum ama kimse duymuyor. Eşime sesleniyorum: 'Nerde benim yamalı elbiselerim, boyalarım?' Çocuklarım burada beni niye yalnız bıraktınız? Ağlıyorum, ağlıyorum, ağlıyorum. Günahımla sevabımla Allah'a sığınıyorum. Nejat Uygur'un son şiiri

Nejat Uygur kimdir? 

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. 

Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur.

1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir.

Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır.

13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. 

Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu olmuşlardır.

Usta tiyatro sanatçısı Nejat Uygur, uzun süre hastanede tedavi görmesine rağmen 18 Kasım 2013 günü saat 19:57 civarlarında solunum yetmezliği (respiratuar yetmezlik) sebebiyle Medistate Kavacık Hastanesi'nde, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Teşvikiye Camii'nden kaldırılan cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Ödülleri 

2007 - Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması "Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü"

2006 - Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü "En İyi Tiyatrocu"

1999 - 22. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri "Belkıs Dilligil Onur Ödülü"

1998 - Kültür Bakanlığı  Devlet Sanatçısı unvanı

Tiyatro oyunları 

Alo Orası Tımarhane mi?

Aman Özal Duymasın

Benim Annem Evden Neden Kaçtı

Cibali Karakolu

Hanedan

Hastane mi? Kestane mi?

Kaynanatör

Miğferine Çiçek Eken Asker

Minti Minti

Param Yok Memet

Sizinki Can da Bizimki Patlıcan mı?

Son Umudum Milli Piyango

Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi

Şeytandan 29 Gün Evvel Doğan Çocuk (Minti Minti 2)

Zamsalak

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk ve Türk gençliğini yazdı.

YAŞAR AKSOY'dan 1919'un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi.

İzmir'in işgali. İzmir'in işgalinin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemi nedir? Yunan ordusunun İzmir'e çıkması.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl özel 19 Mayıs yazısı.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki ekonomi nasıl bir görüntüdeydi?

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl öyküler.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yılına özel Mehmet Emin Elmacı'nın yazısı.

Yazarlar
Website Security Test