Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tek tip askerlik son dakika 2018

21.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek? Tek tip askerlik geliyor mu? Askerlik 9 aya düşecek mi? Milyonlarca gencimizin merak ettiği bu sorular hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tek tip askerlik sistemi üzerinde çalıştıklarını belirterek 2-3 ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacaklarını söyledi. Üzerinde çalışılan tek tip askerlik sistemine göre ilk 3 ayı zorunlu olan tek tip askerliğin kalan 6 ayı ise bedelli yapılabilecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Bedelli askerlik dövizli askerlik klasik askerlik ne olacak bunun sonu diyorsunuz, 2-3 aydan beri çalışma yürütülüyor henüz sonuçlanmadı tartışmalı pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2-3 ay içinde bedelilidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor”

“Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığınızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz. Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcu gençlerimiz var. Onların meşguliyetlerin dikkate alarak en iyi çözüm ne olabilir diye çalışılıyor. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Yakın sürede yürürlüğe sokmaya çalışacağız.”

Tek tip askerlik nedir?

Üzerinde çalışılan ve toplam 9 aylık süreye indirgenecek olan tep tip askerlik sisteminde, 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından kalan 6 aylık süreyi isteyen asker olarak siteyen de bedelli olarak yapabilecek. Tep tip askerlikte kıstas olarak alınacak mali değer asgari ücret olacak. Kamu hizmeti seçeneğinin ise temel askerlik eğitimi sonrasında özellikle öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlarda, kalan 6 ayda yapılabilecek olması da konuşulanlar arasında. 

Konuyla ilgili olarak Ak Parti genel başkanı ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yaptığı ''bedelli yerine daha kalıcı bir sistem'' gelecek açıklaması konuyla ilgili beklenti içerisinde bulunan sosyal medya kullanıcılarının twitter.da birleşerek oluşturduğu ''tek tip askerlik platformu'' adlı grupta sıklıkla dile getirilmekte.  

Milyonlarca gencin gözü şu anda konuyla ilgili olarak 2 ay içerisinde tek tip askerlik ile ilgili olarak detaylı bir açıklama yapacaklarını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın açıklamalarında. 

  

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 67 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Alaattin Akçay

14.12.2018 - 21:59
En makul fikir zorunlu Askerlik 2 ay yapıldıktan sonra devam etmek istemeyen ücret öder ve terhis olur. Kısa dönem ise 5 ay, normal askerlik şartı ise 9 aya düşmesi makuldür. Sayın Hulusi Akar’a ve Sayın Reisimize saygarımla arz ederim.

Ümit

27.11.2018 - 06:40
Surekli ayni haberler yayınlaniyor herhangi bir ilerleme yok suan askerde olan kardeslerimize haksızlık oluyo temennim onlarinda faydalanmasi aile gecindireni var evli cocugu olanlar var ALLAH yardımcıları olsun
Diğer Haberler

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak, son yolculuğuna uğurlandı. Ankara'da Yüksek Hızlı Tren ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada haya...

Yargıtay'dan ''Kadının o saatte dışarıda ne işi var?'' savunmasına verdiği karar: ''Bir kadın istediği saatte dışarıya çıkar''

Tek tip askerlik hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı en son açıklama 2018 2019 yılları arasında kimler yararlanacak?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturmaları kapsamında ASELSAN başta olmak üzere savunma sanayii şirketlerindeki örgüt üyelerine yönelik soruşturmada 42'si sav...

İstanbul Arnavutköy'de fabrika yangını. Son dakika

Basın Kartı Yönetmeliği'ne ilişkin değişiklikler Resmi Gazete'de yayınlandı. Basın kartı yönetmeliğinde yapılan değişiklikler neler?

Büyükçekmece Adliyesi'nde bomba paniği. Son dakika gelişmesi. İstanbul Büyükçekmece Adliyesi'nde bomba alarmı.

Yazarlar
Website Security Test