Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emeklilikte yaşa takılanlar eyt son durum bu Pazar buluşacaklar

29.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emeklilikte Yaşa Takılanlar eyt son durum bu EYSSYD bu Pazar 2 Aralık 2018 Bursa'da büyük bir buluşma organize ediyor. Tüm emeklilikte yaşa takılanların davetli olduğu buluşma saat 16:00'da Bursa Yüzüncü Yıl Spor ve Gençlik Merkezinde gerçekleşecek. EYT emeklilikte yaşa takılanların buluşması için İstanbul'dan da araçlar da kaldırılacak.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, tüm emeklilikte yaşa takılanları bu pazar (2 Aralık 2018) Bursa'ya davet ediyor. Bu pazar saat 16:00'da Bursa Yüzüncü Yıl Spor ve Gençlik Merkezinde düznlenecek olan buluşma için İstanbul'dan da araçlar kaldırılacak. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin konuyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden paylaştığı buluşma çağrısı ise şu şekilde: 

#EmeklilikteYaşaTakılanlar Olarak Bu hafta sonu 02 Aralık Pazar Günü Bursada 2. Si Düzenlenen Etkinliğimize İSTANBUL dan Araçlar Kaldırıyoruz. Hadi #Eyt  Hadi #İstanbul Hakkımız için @EytSydDernegi 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kendi ifadelerine göre 'geçmişe dönük olarak uygulanan yasa gereği mağdur olanların, mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğine inanıyor, bunun için çalışıyorlar.' 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri yine kendi ifadeleriyle, Emeklilikte yaş engeline takılan tüm çalışanların gelecekte rahat ve huzurlu bir hayat sürebilmeleri için tüm güçleriyle, kırmadan, dökmeden, incitmeden, siyaset üstü , ilkeli ve akılcı bir yönetimle hak arayışlarını çeşitli etkinliklerle duyurmaya çalışıyorlar. 

Derneğin internet sitesi EYTSSYD'nin amacı ise şu şekilde ifade ediliyor:  

"Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın 1999 yılında zamanın koalisyon hükümeti tarafından çıkarılan 4447 sayılı kanunun mağdurları olarak ülkeyi yönetenlerden tek bir isteği vardır. Bu mağduriyetin giderilerek hak edilmiş olan emeklilik haklarının iade edilmesi. Hak edilmiş emekliliğin verilmemesi ne demek? 4447 sayılı kanun hukuka aykırı olarak geriye doğru işletilmiş ve beraberinde binlerce mağdur yaratmış tek kanundur. Bunun dünyada başka bir uygulaması yoktur. Emeklilikte Yaşa Takılanlar 4447 sayılı kanunun geriye doğru işletilmesi sebebiyle yıllarca sürecek bir mağduriyete uğradılar. EYT kamuoyunca yakından tanınmaktadır. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri olmak üzere pek çok ilde sayısız mitingler, etkinlikler yaparak sesini geniş kitlelere duyurmuştur.

EYT pek çok kez siyasi liderlerin, milletvekillerinin kapısını çaldı, görüşmeler yaptı Partilerin grup toplantılarına katıldı; il başkanlarıyla görüştü. Ankaraya giden bir grup üye, Sayın Başbakan'la görüştü. Her defasında hep söz almış olsa da verilen sözler halen yerine getirilmedi. Bir çok milletvekili konuyu meclise taşıdığı, önergeler verdikleri halde konu meclis gündemine alınmadı. Ne yazık kı 4447 sayılı kanunun geriye dönük işletilmesi sebebiyle yaşanan sosyal dramlar görmezlikten gelindi. Bir EYT'li mezuniyet töreninde çaresizlikten dolayı kızına kep alamadığından canına kıydı. Bir çok EYT'li konuyu mali açıdan ele alan dosyaları milletvekillerine sundular. Sayın Çalışma Bakanı, Aktüeryel dengenin bozulacağını söyleyerek mağduriyetin giderilmesi konusunda adım atmadı. Oysa EYT'liler sundukları dosyalarda aktüeryel dengenin bozulmayacağını ortaya koymuşlardı.

Emeklilikte Yaşa Takılmak erken emeklilikdeğildir. Bazı kesimler özellikle bunun altını çizmekte ve EYT'nin erken emeklilik istediğimizi haksız olarak yaymaktalar. EYT erken emeklilik değil gaspedilmiş emeklilik hakkının peşindedir. EYT'nin ilk eylemi Ankara'da yapıldı. Sosyal Medya aracılığıyla bir araya gelen mağdurlar ilk mitingi başkent'de yaptılar. Bunu İzmir ve İstanbul izledi. Ardından Bursa, Kayseri geldi. Yedi yıldır süren hak mağduriyetini gidermek amaçlı sayısız etkinlikler yapıldı. İzmir'de iki kez deve yürütülerek yapılan etkinlikler halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Diğer şehirlerdeki gösterilerle de halkın konu hakkında bilinçlendirilmesi sağlandı.

EYT, söz konusu gösterilerde ilklere imza atmaktan da geri durmadı. Siyah balonlar uçuruldu, temsili imam eşliğinde temsili cenaze namazları kılındı. Mitinglerde mezarda emekliliği sembolize eden tabutlar taşındı. Avrasya Maratonunda da yerini alan EYT on dört km. yol yürüdü. Gruba Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı ortak bir konsensüs sağlanarak konuldu.

Bugün için artık yedi yıldır çalışmalarını grup olarak sürdüren EYT dernekleşerek Sivil Toplum Kuruluşu olma yolunda dev bir adım atmıştır. Dernekleşmenin yaşama sokulmasıyla birlikte diğer illerde de toplanan EYT yöneticileri İstanbul merkeze bağlanarak tek yumruk olmuştur. Grupların dernek çatısı altında birleşmesiyle sesini daha gür olarak duyuracak olan EYT, hak edilmiş hakkını almak için mücadeleye devam edecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 11 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Eyt,li

01.12.2018 - 22:30
Herkes yazıp çiziyor, eyt linin maliyeti reis in dediği kadar değil. Suriyelilere verdiğinin yüzde besini verse eyt liler emekli olacak hakkını alacak. Ama nedense ak ve MHP üç maymunu oynuyor. Secimde iki partinin kuyruğuna tenekeyi baglayalım. Son olarak Türkiye tum gerçeklerini görmek isteyenler Fox haberi izlesinler...

Levent

01.12.2018 - 22:25
İzmir'de eylem olmayacak mı? Olacaksa hangi tarihte yazarmisiniz..
Diğer Haberler

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk ve Türk gençliğini yazdı.

YAŞAR AKSOY'dan 1919'un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi.

İzmir'in işgali. İzmir'in işgalinin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemi nedir? Yunan ordusunun İzmir'e çıkması.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl özel 19 Mayıs yazısı.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki ekonomi nasıl bir görüntüdeydi?

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl öyküler.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yılına özel Mehmet Emin Elmacı'nın yazısı.

Yazarlar
Website Security Test