Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş: Madende ölmek işçinin kaderi olamaz!

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri, 7 Kasım'da göreve başlayan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, maden ocaklarındaki işçi ölümleriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kendisini ziyaret eden Karaelmas Gazeteciler Derneği üyesi gazetecilere konuşan Vali Bektaş, 1 Kasım'da 3 işçinin ölümünün ardından tekrar gündeme gelen, ruhsatsız işletilen kaçak ocaklar hakkında yorumlarda bulundu.

Vali Erdoğan Bektaş işçi ölümleriyle ilgili, "Kaçak maden ocaklarında ölmek; işçilerimizin, insanımızın kaderi olamaz. Buna 'kader' diyorlar. Adam dinamitle patlata patlata gidiyor, ocağın havalandırması yok. Bu, nasıl bir kaza? Bu, kaza olmaz. Bu, bile bile lades demek. Kimsenin hayatını göz göre göre feda etmesine göz yumamayız" ifadelerini kullandı.

Kaçak maden ocaklarıyla ilgili bir çalışma yapmayı düşündüklerini belirten Vali Erdoğan Bektaş, "Kaçak maden ocaklarında ölmek; işçilerimizin, insanımız kaderi olamaz. Buna 'kader' diyorlar. Bu işin kaçak olmayan yollardan yapılma şekli var ve getirisi az değil. Madencilik iyi bir iştir. Devletimiz yeterince fedakarlık yapıyor. Burada belli maliyetleri sübvanse ediyor. Burada birtakım boşluklardan yararlanarak, hayatımız pahasına ruhsatsız, hiçbir tedbir almadan madencilikte ısrar etmek çok makul bir iş değil. Ona müsaade etmemek için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerine yer verdi. 

Maden Kanunu'nu vurgulayan Vali Erdoğan Bektaş, "3213 Sayılı Maden Kanununun Ek Madde 15 kapsamında: "İşletme izni veya Bakanlıkça şerh edilmiş rödevans sözleşmesi olmaksızın, maden ocağı açılması, maden üretilmesi veya faaliyetleri durdurulmuş maden sahalarında üretim faaliyetinde bulunulması fiillerini işleyenlere üç yıldan beş yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası verilir. Bu suçlardan hüküm giyenler, infazın tamamlanmasından itibaren on yıl boyunca madencilik faaliyeti yapamazlar' hükmü getirilmiştir. Bilindiği üzere ilimizde oldukça sık maden ocakları kazaları olmakta bunların büyük bölümü de kaçak işletilen maden ocaklarında meydana gelmektedir. Bu yüzden yukarıda sözü edilen kanun gereği olası olumsuz sonuçların önüne geçilebilmesi için konunun Valiliğimiz ve ilgili kurumlarca titizlikle takip edileceği hususunun kamuoyunun bilgisine sunulması gerekli görülmüştür. Ne demek kaçak? Ruhsat yok. Niye? Ruhsat almak için gerekli şartları yerine getirmiyor. Nedir bu şartlar? İşçi güvenliği için gerekli şartlar. Yani diyor ki 'Ocağa hava bir yerden girip diğer yerden hava çıkması lazım'. Yani havalandırma bacası olması lazım. Yapmamış. Ondan sonra orada ölmüş. Ondan sonra ne diyoruz? 'Takdir-i ilahi' diyoruz, 'Kader' diyoruz. Hayır. Öyle bir şey yok. Neyin kaçağı? Tedbirin kaçağı. Yani tedbirin sağladığı gerektirdiği işleri yapmamanın maliyetinin kaçağı. Devlet ruhsatlı ocağa müsaade ediyor. Her türlü sistemi kurmuş. Üretilen ürünün alıcısı var. O zaman herkes kuralına uyacak. Biz bu işin üzerine düşeceğiz. Düşmemek vebaldir. Düşmek görevimizdir. Kaza her yerde olabilir. Ama bu bahsettiğimiz kaza değil ki. Buna 'kaza' demiyoruz biz. Adam dinamitle patlata patlata gidiyor, ocağın havalandırması yok. Bu nasıl bir kaza? Bu, kaza olmaz. Bu, bile bile lades demek. Kimsenin hayatını göz göre göre feda etmesine göz yumamayız." şeklinde konuştu. 

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, geçtiğimiz yıl Rize'de görev yaparken bireysel silahlanma hakkındaki sözleriyle kamuoyunda konuşulmuştu. Bektaş, "Peynir ekmek gibi silah alıyoruz. Bu çok yanlış." demişti.

 

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş kimdir?

960 yılında Zonguldak'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimi Trabzon Tonya'da, Liseyi Trabzon'da, Yüksek Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. İstanbul'da Avukatlık ve Hakimlik stajı yaptı.

İstanbul Valiliği Kaymakam Adaylığı, Söğüt, Aliağa Kaymakam Vekilliği, Mut, Karaçoban, Kurtalan, Osmaneli, Manyas, Söğütlü Kaymakamlığı, Elazığ ve Kırşehir Vali Yardımcılığı, İnegöl Kaymakamlığı, Üsküdar Kaymakamlığı, Muş, Kastamonu, Manisa Valiliği ve Rize Valiliği görevlerinde bulunan Vali Erdoğan BEKTAŞ, 26 Ekim 2018 Tarih ve 2018/202 sayılı Kararname ile Zonguldak Valiliğine atanarak 07.11.2018 tarihinde görevine başlamıştır.

Zonguldak Valisi Erdoğan BEKTAŞ evli ve üç çocuk babasıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Instagram kullanan maymun güldürdü. Sosyal medyada paylaşılan videoda bir maymunun tıpkı insanlar gibi Instagram kullanması büyük beğeni aldı.

YSK, MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimi hakkında yaptığı olağanüstü itirazda ara karar verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara Çubuk'taki şehit cenazesinde saldıran Osman Sarıgün'ün elini öperek poz verdiler.

Sigorta primi tespitinde ceza puanı dönemi... Zorunlu trafik sigortası için yeni bir düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara Çubuk'taki şehit cenazesinde yumruk atan Osman Sarıgün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismar iddiasıyla mahalleli sokağa döküldü. Karakol önünde eylem yapıldı.

23 Nisan'da gelecekteki hayali sorulan çocuğun sosyal medyada viral olan yanıtı

Yazarlar
Website Security Test