Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

5 Aralık dünya kadın hakları günü 2018

4.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

5 Aralık dünya kadın hakları günü. 5 Aralık 1934 tarihinde yani günümüzden 80 yıl önce TBMM’de Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı tanındı. 5 aralık 1934 ten 5 Aralık 2018 e ...

5 Aralık dünya kadın hakları günü. 5 Aralık 1934 tarihinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonunda dünyadaki ve Avrupa’daki birçok ülkeden önce Türk Kadını seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. 

Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeyi değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın...’ diyen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bundan 80 yıl önce bugün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesini sağlamıştı. 

Gün geçmiyor ki ölümsüz dahi Atatürk’ün yüzyıllar ötesindeki vizyonunu anlamak için bir başka vesile gündeme gelmesin. 

Türk ve Dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan çocuk bayramının ardından bir uluslararası gün de kadınlar için. 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 80 yıl önce bugün, Avrupa’daki ve dünyadaki diğer birçok ülkeden önce 5 Aralık 1934 tarihinde, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını veren yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylanmasını sağlamıştı. 

Tüm Cumhuriyet Kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

mert

05.12.2018 - 06:36
Kurban olduğum Atam iyi ki varsın. saygı,sevgiyle her gün anıyor ve özlüyoruz.
Diğer Haberler

Son dakika Afrin'de bombalı saldırı düzenlendi.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde olan 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrası Marmara ve İstanbul bölgesinde beklenen depremle ilgili tekrar akıllarda soru işaretleri oluştu.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, MTA(Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü)'nın internet sayfasında, fay hatlarının güzergahlarının gö...

Dün akşam (20 Şubat 2019 Çarşamba) Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde olan 5.3 şiddetindeki deprem beklenen İstanbul depremini tetikler mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis tarafından taciz edildiğini iddia eden Merve Demirel için konuştu. Ankara'daki eylemde taciz iddiası hakkında konuşan Soylu, ''Po...

Mehmet Ali Alabora ve Osman Kavala'nın da bulunduğu 16 Gezi Parkı soruşturması şüphelisiyle ilgili müebbet hapis istemi.

İzmir’de deprem son dakika

Yazarlar
Website Security Test