Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Doğum gününde Zeki Müren hayatı, şarkıları, ölümü, sözleri…

5.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

6 Aralık 2018 Doğum gününde Zeki Müren hayatı, şarkıları, ölümü, sözleri. 6 Aralık 2018 sanat güneşimiz Zeki Müren’in 87.doğum günü. Video

6 Aralık 2018 Doğum gününde Zeki Müren hayatı, şarkıları, ölümü, sözleri 

1931 yılı 6 Aralık tarihinde Bursa’da dünyaya gelen ve belki de gelmiş geçmiş en güzel seslerden birine sahip olan efsanevi Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair Zeki Müren 24 Eylül 1996 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Sanata olan katkılarından dolayı 1991 yılında ‘’Devlet Sanatçısı’’ unvanıyla ödüllendirilen ve Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilen Zeki Müren’in, halkın bildiği bir diğer ünvanı ise ‘’paşa’’ idi.

video

Kaç yaşında olursa olsun 7’den 77’ye herkesin sevdiği Zeki Müren’in müziği, sanat nedir sorusuna adeta bir yanıt gibiydi.

Türk Kültürünün en önemli değerlerinden biri olan Zeki Müren'in 300’den fazla bestesi bulunuyor.

İşte Zeki Müren’in en çok bilinen besteleri

• Şimdi Uzaklardasın
• Bir Tatlı Tebessümün Bin Vuslata Bedeldir
• Geçti Artık Güzel Günler
• Uzun Yıllar Bekledim
• Aldattın Beni Seviyorum Diye
• Hani Gelecektin Bana
• Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin
• Bu Hazan Yine Kalbim Maziden Daha Kırık
• Bir Yaz Yağmuru Gibi Geçiverdi Aşkımız
• Bahçevan
• Yoksun Bu Gece Ah Yine Zehroldu Şarabım
• Gelirsin Bir Gün Diye Bekledim Sana Kandım
• Bir Yaz Sabahı Gözlerimin Ufkuna Erken
• Ben Ağlarken o Ellerle Gülüyordu
• İnanmam Artık Sana Bütün Sözlerin Yalan
• Bir Demet Yasemen
• İşte benim Zeki Müren

Elbet birgün buluşacağız, Şimdi Uzaklardasın , Manolyam, Bir Demet Yasemen, Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin gibi şarkıları hemen hemen her Türk’ün ezbere bildiği kültürümüzün ortak bir değeri olan sanat eserleridir.

''Elbet bir gün buluşacağız,
Bu böyle yarım kalmayacak
İkimizinde saçları ak,
Öyle durup bakışacağız…
Belki bir deniz kenarında,
El ele maziyi konuşacağız..
Benim içimde yanan ateş var,
Sevgilim, ne zaman buluşacağız..
Belki bir gemi güvertesinde,
Sen beni unutmuş için kupkuru..
Benim gönlümde hala o arzu,
Sevgilim, ne zaman kavuşacağız..''

Mısralarını duyduğumuz anda aklımıza bu büyük sanatçı gelir.

İşte Zeki Müren’in hafızalarda yer eden önemli sözleri

Kıskanılacak insan bulamadım. İnanınız bulamadım.

Sanatçı doğuluyor, sanatçı olunmuyor.

Hayatta nefret ettiğim 3 şey; Riya, yalan ve nankörlüktüdür.

 

Pop, Türkiyе’dе büyük bir patlama yaptı. Öylе bir patlama yaptı ki tеbrik еtmеmеk еldе dеğil. Ama hеr patlayan isim еbеdiyеn kalacak mıdır? Orasını Allah bilir.

Gerçek sanatçı Tanrı'nın lütuflarıyla doğan ve kadirşinas halkın alkışlarıyla beslenen nadide bir çiçektir. Gerçek sanatçı kendini topluma adayan kişidir. Sanatçı kendi hayatını yaşayamayan sorumlu insandır. Sanatçı her saniyesi ölçülü ve mesuliyet dolu bir varlıktır. Gerçek sanatçı nice uzun yılların yükünü omuzlarında taşıyan bir ağır işçidir. Sanatçı topluma mutluluk veren ıstırapları neşeye çeviren insandır. Sanatçı her kalpte dolaşan kandır. Bir toplumun kalitesi yetiştirdiği gerçek sanatçılarla ölçülmektedir. Ve de sanatçı çok sabırlı olmalıdır her nimetin bir külfeti vardır çünkü.

Tanrı'ya inanırım. Bir yüce varlığın, böyle bir âlemi meydana getirdiğine inanırım. Ve de, insanların daha doğarken, kaderlerinin yazıldığına inanırım. Ömür çizgisinin, ana karnındayken kesildiğine inanırım.
Türk Sanat Müziği, kat'iyyen ölmez ve ölmeyecektir... Çünkü herkesin kulağında bir anne ninnisi vardır. O ninniler, ya hicazdandır, ya uşşaktandır... Hele sabah ezanları sabâ makâmındandır... O yüzden bu müziğimiz ölmeyecektir ve daha da ileriye gidecektir.

Yalnız Allah'tan korkarım, Allah'ın dediği olur. Bu büyük alemi yaratan ve de yöneten yüce kudret, alnımıza bir yazı yazıyor diyorum ben doğarken. Doğuyor, yaşıyoruz. Ama pembe… Ama gri… Ama siyah olaylarla geçiyor bir ömür ve sonra da çaresi yok ölüyoruz. Evet. Ben bazen ölümü de özlüyorum. "Ölüm özlenir mi?" diyeceksiniz. O beni özlemeden ben yakınlık kurarım. Yeter ki Tanrı onun bile hayırlısını versin. Gecinden versin. Başkalarına çektirmeden, gına getirmeden, başka kimseleri rahatsız etmeden… Ne demiş atalarımız? "İki gün yatak, üçüncü gün toprak...

Hayatı ve Müziği

Şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi olan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde henüz öğrenci iken, 1950 yılında TRT İstanbul Radyosunun açtığı solist sınavını birincilikle kazanarak. Ses sanatçılığı konusunda ilk büyük adımını attı.

1 Ocak 1951'de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini vererek bütün dikkatleri üzerinde toplamayı başardı.

1951 yılında başladığı ve çoğunluğu canlı yayınlar olan radyo programları on beş yıl süren sanatçı artık bütün Türkiye’de tanınmaktaydı.

İlk sahne konserini 26 Mayıs 1955 tarihinde veren sanatçı, kendi dizayn ettiği birbirinden ilginç sahne kıyafetleriyle de dikkatleri üzerine çekiyordu.

1976'da Londra'daki Royal Albert Hall konseri ile Kraliyete ait olan ve sahne almanın son derece zor olduğu ünlü Albert Hall’da sahne alan ilk Türk sanatçı oldu.

Zeki Müren 1955'te ‘Benim güzel Manolyam’ adlı şarkısıyla Türkiye'de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü'nün de sahibidir. 

Türk müziğinin büyük ismi 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanına sahip oldu.

Ölümü

Hayatının son yıllarını sağlık durumunun izin vermemesi nedeniyle Bodrum’da sahnelerden uzak ve mütevazi bir yaşam sürerek geçiren Zeki Müren 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen ödül töreni sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Büyük bir halk kalabalığının katıldığı cenazesi sonrasında doğum yeri Bursa'daki Emirsultan Mezarlığı'na defnedilen 'Paşa' lakaplı büyük sanatçı Zeki Müren, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfına bağışladı.

Sanatçının son yıllarını geçirdiği Bodrum'daki evi, Zeki Müren Sanat Müzesi'ne dönüştürüldü. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Burdur'da eşi Gül Efe'yi öldüren Astsubay Mehmet Efe için öne sürülen iddialar sosyal medyayı karıştırdı.

Arif Gökçe isimli YouTuber, 25 yaşındaki arkadaşı Halil Karakız'ı öldürdüğü belirlendi.

Şırıngalı çikolata yiyen bir çocuk daha hayatını kaybetti. Kapağını açmaya çalışan 7 yaşındaki Umut Bilgi, kapağın soluk borusuna kaçması üzerine yaşamını yitirdi.

Prof. Dr. Burhan Kuzu, Zaytung'dan kendisinin engelini kaldırması için Twitter'dan çağrıda bulundu.

Oyunfor, Türkiye’nin 2019 yılı oyun verilerini paylaştı. Milyonlarca kayıtlı kullanıcısı ile çevrimiçi ve çevrimdışı PC, konsol ve mobil oyunlarda “oyuncuyu esas alan”...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Radyo D'de Adem Metan'ın sunduğu 'Adem Metan Show' programına konuk oldu.

Bayburt'ta, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) giden R.Ç. (34), reddedildiği temizlik görevlisi Zehra Erdemir'i (40) boğazını keserek öldürdü.

Yazarlar
Website Security Test