Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Battaniye çantayı paylaşıp görevden alınan öğretmen Selvan Erek zor durumda

18.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski battaniyeden yapılan çantayı takan öğrenci Selvan Erek'in fotoğrafını sosyal medyada paylaşıp görevden alınan ücretli öğretmen Selvan Erek konuştu. Selvan Erek zor durumda ve yardım bekliyor. Suçlamaların fazla olduğunu söyleyen Selvan Erek, "Bu kadar insani bir durum bu kadar nasıl çarpıtıldı bilmiyorum. Bir öğretmenin bu iyi niyetine bu kadar kötü bir karşılık verilir mi?" ifadelerini kullandı.

Eski bir battaniyeden yapılmış çantayı takan öğrencisinin fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşan ve bu paylaşımı yüzünden okuldan atılan ücretli öğretmen Selvan Erek konuştu.

Yoksulluğu ve imkansızlığı fotoğraflayan öğretmen Selvan Erek öncelikle çocuğun ailesine danışarak bunu yaptığını, onlardan izin alıp paylaşımı izin aldıktan sonra yaptığını söyledi. Kendisine yöneltilen suçlara ilişkin konuşan görevden alınan öğretmen Selvan Erek, "Bu fotoğrafla 'devletin adını kara çıkarmışım' suçlaması yaptılar bana. Benim asla öyle bir niyetim olmadı ki bu ailenin 19 çocuğu var ve bunlardan 5'i benim öğrencim. Bu çocuklar bazen kışın ortasında kısa kollu elbiselerle okula geliyordu. Ben de 'belki yardım edecek arkadaşlar çıkar' diye bunu paylaştım. Sonra gazetelerde beni farklı farklı örgütlerle ilişkilendirip haksız ve hukuksuz bir sürü şey yazıldı. Beni bu süreçte en çok inciten şey gazetelerin bu yazıları oldu. Bu durum beni çok yaraladı ve üzdü. Ben daha önce de bir çok bu şekilde paylaşım yaptım ve insanlar bir çok kentten yardım gönderdiler. O dönem hiçbir sıkıntı olmadı. Türkiye'nin her şehrinden insanlar bu tür paylaşımları yapıyorlar ve isabet de oluyor. Ama bir öğretmeni bir şeylerle ilişkilendirmek çok acı verdi" dedi. 

İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün kendisine yönelik tavrını da aktaran ücretli öğretmen Selvan Erek, "Terbiyesiz, sen adımızı kara çıkarmak için bunları yaptın" dedi. Yani ilçe milli eğitimi bile bir öğretmene böyle yaklaştı. Ne kadar söylediysem de niyetimi anlamadı. Ben paylaşımı yaptıktan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilere çanta dağıtıldı, yine Kızılay aile ile görüştü. Bir çok kişi de köye gelerek çocuklara kırtasiye ve giyim malzemesi getirdi. Onlarca insan da çocuklar için eşya kargoya verdiler." şeklinde konuştu. 

Öğrencilerinin bu kararın ardından kendisine sarılıp ağladığını dile getiren Selvan Erek, "3 yıldır burada ücretli öğretmenlik yapıyorum. Çocuk gelişimi mezunuyum. Bu okula ve öğrencilere büyük bir emek verdim. Şuan o kadar üzülüyorum ki ne diyeceğimi bilemiyorum. Görevden alınma kağıdım geldiğinde öğrencilerim bana sarılıp ağladılar. Bana; 'Gitme, öğretmenim bizi bırakma' dediler. Bu kadar emek verdiğim öğrencilerime ve okuluma veda etmek çok acıttı beni. En acısı öğrencilerimden ayrılmak. Bu beni çok yaraladı. Bir daha geri döner miyim bilmiyorum ama o kadar çok yıprandım ki, bir süre kendimi toparlamam lazım. Bu kadar masumca bir şey için daha fazla yıpranmak ve incinmek istemiyorum" dedi. 

Valilikten olaya ilişkin yapılan açıklama ise şu şekilde: "Son günlerde sosyal medya üzerinden, ilimiz Korkut İlçesine Bağlı Çakırlı Köyü, Çakırlı İlköğretim Okulunda bir öğrencinin çantası olmadığı, bu nedenle battaniyeden yapılmış çanta ile okula gelip-gittiği yönünde, paylaşımlar yapıldığı tespit edildiğinden kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur. Valiliğimiz tarafından yapılan incelemede; fotoğrafların söz konusu okulda görev yapan bir öğretmen tarafından paylaşıldığı tespit edilmiştir. Konu ile ilgili olarak, 14 Aralık 2018 tarihinde Korkut Kaymakamlığı İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca yapılan sosyal incelemede ise; eğitim yardımlarının yanında aileye aylık ortalama 600 TL nakdi yardım yapıldığı tespit edilmiştir. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı başında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulda çanta dağıtımı yapıldığı ve söz konusu öğrenciye de çanta verildiği belirlenmiştir. Aileye ve diğer tüm ihtiyaç sahiplerine devletimizin şefkatli eli şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da uzanmaya devam edecektir. Ayrıca, haberi bir mizansen şeklinde sosyal medyaya servis eden kişinin sosyal medyada bir siyasal parti ve terör örgütü lehine de paylaşımlarda bulunduğu tespit edilmiş olup, konu hakkında tahkikat devam etmektedir. Bu sebeple, sosyal medyada yer alan asılsız haberlere itibar edilmemesi hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Muş Milletvekili Şevin Çoşkun, "Selvan öğretmen, amacının öğrencinin annesini onurlandırmak, mağdur durumda olan okulun toplam 24 öğrencisine sosyal medya aracılığıyla yardım etmek olduğunu belirtti. Selva öğretmen okuldaki tüm eksiklere rağmen eğitim öğretimi sürdürdüklerini belirtmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne sorunların çözülmesi ve eksiklerin giderilmesi için sözlü olarak başvurduklarını ancak cevap alamadıklarını belirtmiştir. Ücretli öğretmenlik yapan Selvan Erek yaptığı paylaşımdan dolayı görevinden alınmıştır" şeklindeki soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un cevaplaması için sundu.

Muş'un Korkut ilçesi Çınarardı köyüne bağlı Çakırlı mezrasında bulunan ilköğretim okulunda öğrencisinin battaniyeden yapılmış çantasının fotoğrafını çekip, "Şartlarımız ne kadar zor olsa da sol cebimizden umudumuzu eksik etmeyeceğiz" notuyla sosyal medya hesabından paylaşan ücretli öğretmen Selvan Erek, görevinden alınmıştı. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Feriha

20.12.2018 - 10:17
İşte biz böyle bir ülkede yaşıyoruz. Yazık...
Diğer Haberler

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün hesaplarını inceleyen Sayıştay, Cengiz İnşaat tarafından yapılan Ovit Tüneli'nde yaklaşık maliyeti 19 bin 568 lira olarak hesaplanan bi...

Bir süre önce yaşanan bir olay sonrası Türkiye gündemine oturan Kadir Şeker'in şiddet gördüğü anda kurtardığı Ayşe Dırla, uyuşturucuyla yakalandığı ve gözaltına alındı...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 105 gün sonra ilk defa fotoğraf çektirdi.

Gözler saat 15.00'te AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak olan kabine toplantısında. Bilim Kurulu hangi tedbirleri ö...

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, vatandaşlar siber dolandırıcılık kapsamında uyarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (Kovid-19) aşısı için ilk anlaşmaların yapıldığını açıkladı.

TBMM, Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için çalışacak.

Yazarlar
Website Security Test