Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Köprü geçiş cezaları affı için nereye başvurulur? Geri ödemeler ne zaman?

20.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, köprü geçiş cezalarıyla ilgili, “Bu konu ile ilgili düzeltici işlem yapacağız. 6001 sayılı karayolları kanununa geçici bir madde koyarak kökten çözeceğiz. Bu düzenlemeyle bu cezaların yazıldığı günden bu düzenlemenin Meclisten geçtiği güne kadar olan bütün cezaların affedilmesi birinci iş bu” dedi.

HGS başvurusu yapmadan önce aracınıza tanımlı olan geçiş ücretinin ne kadar olduğunu öğrenmelisiniz. Bunu HGS başvuru sayfasından ya da E-devlet üzerinden bir arama işlemini gerçekleştirerek yapabilirsiniz. HGS Geçiş ihlali sorgulama sayfasına girdikten sonra yapmanız gereken Araç Plakanızı yazmak ve ekranda yazan kodu gerekli alana girerek Sorgulama işlemini gerçekleştirmektir.

Ya da daha önce HGS kartınız varsa o kartın bakiyesini sorgulata bilirsiniz ve geçiş sırasında gerekli bakiyeniz olmadığını öğrenerek herhangi bir PTT şubesine giderek yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. Yükleme işlemini ayrıca internet üzerinden de yapabilirsiniz. Bu konuda PTT’nin HGS sayfasına girerek üyelik işlemini yaparak yapabileceğiniz gibi E-devlet sistemi üzerinden de yükleme işlemini yapabilirsiniz.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, köprü geçiş cezalarıyla ilgili, “Bugünkü toplantının maksadı mağdur olan İstanbullunun burada bulunan arkadaşlarla 18 arkadaşımızla bu işi konuştuk, dinledik. Bunun düzeltilmesi gerektiği kanaatine vardık. Benim ilk işim bu konu ile ilgili inşallah düzeltici işlem yapacağız. 6001 sayılı karayolları kanununa geçici bir madde koyarak kökten çözeceğiz. Bu düzenleme ile bu cezaların yazıldığı günden bu düzenlemenin meclisten geçtiği güne kadar olan bütün cezaların affedilmesi birinci iş bu. İkincisi dava açılmışsa bu davalardan feragat edeceksiniz bu davalar düşecek. Mart sonuna kadar müracaat ettikleri halde ödedikleri paralar geri ödenecek” dedi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden UKOME kararına aykırı geçiş yapıp ceza yazılan araç sahiplerinden oluşan 18 kişilik heyetle Ulaştırma Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğünde bir araya geldi. Basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilen toplantıda Binali Yıldırım, mağdurların sorunlarını dinledi. 

“Geçişlerle ilgili Ulaştırma Bakanlığımız yeni bir düzenleme yapması gerekiyor” 
Heyetle yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulunan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden 2017-2018 yılı içerisinde geçiş yapan bazı araçların cezalı geçiş durumuna düşmesi sonucu tahakkuk eden cezalar. Küçük kamyonetler, transporterler ve buna benzer kamyon olmayan ama minibüs gibi küçük ebatlı kamyonet gibi araçlar. Bu araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılmasıyla beraber normal şartlarda uluslararası tanıma göre 2’nci sınıf, 3’üncü sınıf, 5’inci sınıf araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçme mecburiyeti geldi. Buna yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME kararı alındı. Burada 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci sınıflarda sorun yok. Sorun 2’nci sınıfa gören yani aks uzunluğu 3.20 santimetrenin üstünde çıkan küçük araçlarla ilgili. Bunlarla ilgili bir sorun var yaşanan mağduriyet var. Bu mağduriyeti yaşayan İstanbullu kardeşlerimizle beraberiz. Hepsi bu kadar değil 310 binden fazla hemşerimiz var. Burada sadece temsilciler var. Kartal, Kağıthane, Ümraniye şoförler odası başkanları ve araç sahibi hemşerilerimiz var. Biz onları dinledik, meseleyi anladık. Özet şu bir kere geçişlere konu olan araçların yeni baştan gözden geçirilmesi lazım. Bunların hangisinin kamyon olarak tabi tutulacağı ve hangilerinin dışarıda tutulacağı belirlenmesi lazım. Burada bir karışıklık var bana da gösterdiler. Bir kamyonet geçiyor, bir transporter geçemiyor. Bunların gözden geçirilmesi icap ediyor. Bu yönde Ulaştırma Bakanlığımız yeni bir düzenleme yapması gerekiyor” dedi. 

"Mart sonuna kadar müracaat edenlere ödedikleri paralar geri ödenecek” 
Cezalarla ilgili çözüm bularak kökten çözüleceğini söyleyen Binali Yıldırım, “2017-2018 yılında toplam 5 milyon 800 bin geçiş yapılmış. Bunlar ciddi bir para tutuyor. Bunların 26 bin 744 adedinin yaklaşık 20 milyonu tahsil edilmiş. Diğerlerinin de tahsilatı için tebligat hazırlanmış. Burada arkadaşları dinleyince şunları anladık. Bir devlet idare gerekli duyuruları vaktinde yapmamış. Bir iletişim kopukluğu söz konusu, ikincisi meseleyi anlatamamışız. Bu köprü açıldı, buradan hangi araçlar geçecek, uygulama nasıl olacak bunlarda detaylarıyla sektörün ilgili sivil toplum kuruluşlarına anlatılmamış olay paylaşılmamış. İkincisi de bu uygulamanın sağlıklı ve hatasız işlemesini sağlayacak tanımlar olacak. Az önce verdiğim örnek kamyonetin geçişinde sorun yok bir minibüsünden geçince cezalı durumda kalıyor. Bu tip çelişkili durumlar var. Bunlarda doğrusu çok iyi irdelenmediği için uygulamadan doğan aksaklıklar var. Vatandaşlarımız bunun mağduru. Bu iki konunun düzeltilmesine ihtiyacı var. Bugünkü toplantının maksadı mağdur olan İstanbullunun burada bulunan arkadaşlarla 18 arkadaşımızla bu işi konuştuk, dinledik. Bunun düzeltilmesi gerektiği kanaatine vardık. Benim ilk işim bu konu ile ilgili inşallah düzeltici işlem yapacağız. 6001 sayılı karayolları kanununa geçici bir madde koyarak kökten çözeceğiz. Bu düzenleme ile bu cezaların yazıldığı günden bu düzenlemenin meclisten geçtiği güne kadar olan bütün cezaların affedilmesi birinci iş bu. İkincisi dava açılmışsa bu davaların düşmesi için feragat edeceksiniz. Ödemiş olanlar da mart sonuna kadar müracaat ettikleri halde ödedikleri paralar geri ödenecek. İstanbul’da Türkiye’de vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı her türlü sorunda hep yanınızda olduk, bundan sonrada birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte benzer sıkıntılar yaşamayız. Bu kanun çıktıktan sonra UKOME buna uygun olarak yeni kararını alacak ve bu karar göre sizde rahat edeceksiniz. Bu uygulamayı çok daha yaygın bir şekilde bölge müdürlüğümüz ulaştırma bakanlığımız anlatacak. İnternet üzerinden duyurular yapılacak. Burada konuşulan ne varsa sizin tek tek söz alarak dile getirdiğiniz bütün konular eksiksiz çözülmüş olacak” diye konuştu. 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden UKOME kararına aykırı geçiş yapıp ceza yazılan araçlarla ilgili yardım isteyen sürücülerle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım bir araya geldi. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğünde araç sahipleri adına 18 kişilik heyetle basına kapalı görüşme gerçekleştirilen TBMM Başkanı Yıldırım sevindirici haberi verdi. Köprü geçiş cezaları affıyla ilgili Yıldırım’ın yaptığı açıklamalar, ceza yazılan araç sahiplerini mutlu etti. 

“Bana dünyaları bağışlamışlar kadar mutluyum” 
Cezaların affıyla ilgili açıklama sonrasında mutluluğunu dile getiren araç sahibi Aynur Efe, “Çok mutluyum. Bana dünyaları bağışlamışlar kadar mutluyum. Çok büyük bir sorundan kurtardık. Bu kardeşlerimiz sayesinde çok emek verdik. Binali Yıldırım başkanımızdan Allah razı olsun. Bize duyarsız kalmadı, bizi dinledi ve sonuna kadar dinledi. Hatta son kişiye kadar dinledi. Konuşmak isteyen herkesi tek tek dinledi. Bizi inanılmaz güzel ağırladıla, ona çok teşekkür ediyorum” dedi. 

“Çok mutluyuz, uzunca bir süredir bunun mücadelesini veriyorduk” 
Toplantıya katılan araç sahibi Bülent Aslan, “Çok mutluyuz, uzunca bir süredir bunun mücadelesini veriyorduk. Tüm alanda sosyal medyada, görsel basında bunun mücadelesini verdik. Kayıtsız kalınmadı, Meclis Başkanımızdan Allah razı olsun. Mağduriyet yaşandığının farkındaydı. Yasal düzenlemeyle bir madde ekleyerek buradaki mağduriyetin geriye dönük çözüleceğini ifade etti. Bütün arkadaşlar çok mutlu. Biz cezamızın haksız yere olduğuna inanıyorduk. Bizler de bunu ifade ederken kırmadan, dökmeden hiçbir kurumu rencide etmeden kendi derdimizi anlatmaya çalıştık. Eninde sonunda kendimizi anlatabildik. Meclis Başkanımız bizden dinledi, kendisi konuya vakıfmış. Çok rahat bir şekilde çözüme ulaştırdığını ifade etti” diye konuştu. 

“Meclis Başkanımıza büyük devlet adamlığından dolayı minnettarız” 
Mutluluğunu dile getiren Abdulkadir Targıt, “Buradan Meclis Başkanımıza göstermiş olduğu büyük devlet adamlığından dolayı minnettarız, çok teşekkür ediyoruz. Olması gereken buydu diye inanıyoruz. Kendisinin doğum günüymüş bugün Allah razı olsun, diyoruz. Büyük bir devlet adamlığı gösterdi” şeklinde konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 15 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

ahmet aydemir

31.08.2019 - 01:49
öncelikle bende cok tesekkuŕ ediyorum sayin binali yildirima 2019 4 ayin 20 bende osman gazi koprusunden gecis yaptim hesap bakiyemde 3 tl eksik diye 500 tl olmus cezam napmmam lazim simdi

Abdulkadir ÇAKIROĞLU

18.06.2019 - 07:35
Ödenen cezaları geri almak için nereye baş vurmamız gerekiyor bu konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim
Diğer Haberler

Çanakkale Bozcaada Çavuş Üzümü Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescil edildi. Çavuş Üzümü'nün tanıtımını Ata Demirer, Merve Boluğur, Feridün Düzağaç gibi isimle...

Antalya'nın Kaş ilçesinde çıkan orman yangını sonrası oluşan görüntü, görenleri üzdü. Kaş'taki yangın villalara ulaşmadan kontrol altına alındı. Sosyal medyada yangını...

Çorlu'da polislerin eve girmeleri için küfürlü bir şekilde vatandaşları uyardığı ve ardından şiddet uyguladığı iddia edildi.

Muğla'da üniversite öğrencisi Zeynep Şenpınar, Milli Boksör olduğu belirtilen erkek arkadaşı Selim Ahmet K. tarafından öldürüldü.

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, sinek ve böceklerin Koronavirüs (Kovid-19) taşıyabileceğini söyledi.

E-Devlet, ‘Nüfus kaydında din değişikliği’ sayfasını vatandaşların hizmetine açtı. e-Devlet’in yeni kullanıma açtığı hizmet ile mobil imza ya da elektronik imza ile va...

AK Parti'nin 137. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Çorum İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, sözleriyle gündeme oturdu.

Yazarlar
Website Security Test