Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Fethi Sekin olayı, Fethi Sekin kimdir? Şehit polisin ölüm yıl dönümü

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Fethi Sekin, kahramanlığının ikinci yılında hem kalpte hem dillerde. Fethi Sekin olayı. Fethi Sekin kimdir? Şehit polis, PKK'lı teröristler tarafından şehit edilişini ikinci yılında anılıyor. 5 Ocak 2019 Cumartesi. İzmir Bayraklı Adliyesi saldırısı 5 Ocak 2017. Bombalı saldırı.

İzmir’de 5 Ocak 2017 tarihinde adliye binasında meydana gelen hain terör saldırısında trafik polisi Fethi Sekin ve adliye çalışanı Musa Can şehit olmuş ve çok sayıda kişi yaralanmıştı. Yaralılar arasında bulunan ve duruşmadan çıktığı sırada Fethi Sekin’e sıkılan kurşunların hedefi olan 44 yaşındaki avukat Bülent Karagöz de vardı. Kendisine isabet eden mermiyle sol bacağından yaralanan ve başına siper ettiği evrak çantasında bulunan 5 santimetre kalınlığındaki hukuk kitabı ve ajandanın sayesinde ölümden dönen avukat Karagöz, hain saldırının her yıldönümü içinin daha çok burkulduğunu belirterek, o anları anlattı. 

"Arkamdan ‘dur’ diye bir ses duydum” 
Uzun bir tedavi sürecinden sonra mesleğine tekrar başlayan avukat Karagöz, "5 Ocak 2017 tarihinde C bloktan çıktım. Kontrol noktasında geçip adliye kafenin önüne geldiğimde arkamdan ‘dur’ diye bir ses duydum. Sol tarafımdan arkama dönüp baktığımda, bir aracın hızla gelip kontrol noktasının oraya önündeki bir polis memuruna da çarparak kaldırıma çarptığını gördüm. Arkasından şoför mahallinde oturan teröristin kapıyı açıp hızla çıktığını ve araçtan uzaklaşınca aracın patladığını gördüm” dedi. 
Patlama anında sürünerek olay mahallindeki adliye kafenin önüne gittiğini ve patlama şiddetiyle bir an bilincimi kaybettiğini dile getiren Karagöz, olayları gördüğü halde yaşadığı şok ile bir müddet hiçbir şey duymayıp hissedemediğini söyledi. 

“Mermi başımı siper ettiğim hukuk kitabıma isabet etti” 
Kendime geldikten sonra patlayan aracın parçalarının yanına düştüğünü gören Karagöz, “Hemen ellerimle başımı korumak için kapattım. Daha sonra kafenin orda boş bir masa gördüm ve masanın altına doğru kendimi korumak için atladım, yerde sürünerek masanın altına girdim. Tam patlamanın etkisi geçti derken bu sefer çok yoğun şekilde silah sesleri başladı, bomba gibi patlıyordu adeta. O an yerde kalayım mı kalkıp uzaklaşayım mı diye tereddüte düştüm ancak seslerin çok yoğun olması ve atışların nereden geldiğini göremediğim için kalmaya karar verdim. Yerde yüzüstü yatarken çantam vardı, çantamı başıma siper ettim. Çantamın içinde de bir gün önce aldığım, o gün açacağım davayla ilgili bir hukuk kitabım vardı. Yerdeyken bir mermi çantama isabet etmiş; baro ajandamı, hukuk kitabımı delip yön değiştirerek çantamın yanında çıkmış. Aldığım o küçük tedbirle hayatımı kurtarmış oldum ki kitapta çantada tesadüfen kalmıştı. Daha sonra sol bacağımdan bir mermi yedim, 6-7 şarapnel parçasıyla yaralandım ve çatışma bittikten sonra beni hastaneye kaldırdılar” şeklinde konuştu. 
Saldırının FETÖ soruşturmalarını yürüten hakim ve savcıların olduğu binaya yapıldığına dikkat çeken Karagöz, Fethi Sekin’in büyük bir kahramanlık yaptığını belirtti. 

"Fethi Sekin olmasaydı, C bloğu toptan çökertecek mühimmatlar vardı” 
Saldırıda daha büyük can kaybının hedeflendiğini anlatan Karagöz, "O gün Fethi Sekin’in yaptığı kahramanlık sayesinde İzmir Adliyesine yönelik PKK saldırısı sonuç çok daha büyük can kayıplarının ortaya çıkması engellenmiş oldu. Teröristlerin yanlarında getirdikleri silah ve mühimmatlar açılan dava dosyasında yer alıyor. Gerçekten o RPG-7 roketatarlara monte edilebilen mühimmat ile adliyeye o roketler atılmış olsaydı, C bloğu toptan çökertebilecek derecede büyük patlamalar meydana gelebilirdi. Dolayısıyla PKK’nın Türkiye’de daha önce adliyelere yönelik böyle bir silahı saldırısının olmadığını biliyoruz. İlk defa İzmir’de adliyeyi hedef alan bir saldırı yapıldı. Saldırının hedefinde C Blok vardı. C Blok’ta da kahraman Türk yargısının FETÖ soruşturmalarını yürüten hakim ve savcıları o gün oradaydı. Ve Rahip Brunson’ı tutuklayan Cumhuriyet Savcımız Berkant Karakaya da o gün nöbetçi savcı olarak görevli bulunuyordu. Büyük olasılıkla FETÖ, PKK’yı taşeron olarak kullanarak Türk yargısına gözdağı vermek için İzmir Adliyesini, C Blok’taki soruşturmaları yürüten hakim ve savcılarımızı hedef alarak böyle bir saldırı gerçekleştirdi. Ama Fethi Sekin’in kahramanlığı sayesinde Türkiye, Türk milleti ve Türk yargısı çok büyük zarar görebileceği bir olayı atlattı” diye konuştu. 
Türkiye’nin yaptığı operasyonlarla PKK’yı yerle bir ettiğine işaret eden avukat Karagöz, “Fethi Sekin’in yaptığı kahramanlığın bugün boşa gitmediğini, 40 yıldır PKK’ya karşı verdiğimiz mücadelenin artık sonucuna doğru geldiğimizi görüyoruz. Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, polis teşkilatımız, güvenlik korucuları olmak üzere, Türk milleti bütün gücüyle güvenlik güçlerimizle birleşmiş durumda. İçeride ve dışarıda PKK kazdığı hendek ve tünellere gömülüyor. Önümüzdeki günlerde de Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı gibi Fırat’ın doğusuna ve Münbiç’e yönelik harekat başlayacak. Dolayısıyla PKK terörü artık önümüzdeki günlerde tarihe gömülecek. Fethi Sekin gibi kahramanlarımıza, Mehmetçiklerimize, polislerimize, güvenlik korucularımıza yerinizde rahat uyuyun diyoruz. Türkiye sizin gibi kahramanlar sayesinde kısa sürede bu terör belasından kurtulacak. Kendilerini saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Onun gösterdiği kahramanlık sayesinde hayattayım, can borçluyum” 
Fethi Sekin’e bir can borcu olduğunu vurgulayan Karagöz, "Her gün adliyenin önünden Fethi Sekin’in anıtının önünden geçerken, ona minnet duyarak geçiyorum. Çünkü o şehit oldu ben yaşıyorum. Onun gösterdiği kahramanlık sayesinde hayattayım ve Fethi Sekin’e bir can borçluyum. Fethi Sekin gibi nice kahramanlarımız sayesinde Türk milleti ve vatanımız bugün ayakta. Bu duyguyu anlatmak çok zor, onları her zaman saygıyla anıyoruz” dedi. 

 

Saldırıda şehit düşen Fethi Sekin ve mübaşir Musa Can için Bayraklı Adliyesi protokol kapısında anma töreni düzenlendi. Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fethi Sekin’in eşi Rabia Sekin, kızı Dila Sekin, Musa Can’ın eşi Mecburiye Can, yakınları ve yargı mensuplarıyla çok sayıda kişi katıldı. 
Tören, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mesajlarının okunmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. 

"Hiçbir terör örgüt muvaffak olamayacak” 
Törende konuşma yapan İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner, "Bundan 2 yıl önce İzmir Adliyesine karşı yapılmak istenen hain terör saldırısının arifesindeyiz. Fethi sekin dikkati ve cesareti ile kahramanlık örneği sergiledi. Kurşunların üstüne yürüme yüreği belki başımıza gelecek büyük bir felaketi önledi. Musa Can kardeşimiz mübaşirdi bir kör kurşuna hedef oldu. Bu yürek bu milletin kalbinde olduğu sürece hiçbir terör örgüt muvaffak olamayacak. Hiçbir hain pusu hedefine varamayacak. Biz gelecek nesillere ‘bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, vatan eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ düsturunu unutturmamız lazım, bunları nakletmemiz lazım. Bu ülkenin yürekli insanlarının içinden her daim böyle fedakarlık yapacak insanlar çıkacaktır. Bunun karşılığı elbette dünyada veremeyiz. Bunun karşılığı elbette cennet olacaktır. Bu ülkedeki tüm insanların kendilerine minnet ve rahmet okuma olacaktır” dedi. 
Başsavcı Aydıner daha sonra adliyede şehit olan diğer isimlerin de adlarını tek tek okuyarak, Allah'tan rahmet diledi. 

"Hiçbir eylemde kullanmadıkları mühimmatla gelmişlerdi, hesaba katmadılar” 
İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ise “Milletler ancak yiğit kahraman evlatlarının omuzlarında yükselir, eğer kahraman evlatları varsa varlıklarını devam ettirirler. Türk milleti bu konuda dünyanın en şanslı milletidir. Terör örgütünün 15 Temmuz 2016 da giriştiği hain kalkışmaya karşı kahraman Astsubay Ömer Halis Demir ilk kurşunu atarak büyük bir mücadeleyi başlatmıştı. Binlerce vatandaşımız bu maşa terör örgütüne karşı direnmiş, milletimizin istiklalini savunmuştu. 5 Ocak 2017’de yine maşa terör örgütü insanlarımızın canına kast etmek üzere buraya gelmişlerdi. Buraya öyle güçlü gelmişlerdi ki kendilerince, hiçbir eylemde kullanmadıkları fişek, silah, el bombası, roketler gelmişlerdi. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. Burada yiğit polis memuru Fethi Sekin ve arkadaşları vardı. Kahraman polis memuru Fethi Sekin bu güzel kentin insanları üzülmesin, çocukları ağlamasın diye şehadete koştu. Tam bir ercesine, gül bahçesine girercesine şehadete koştu. Onun yiğit arkadaşları da onun ve Musa Can’ın kanını yerde bırakmadı. O maşa teröristlere hak ettiği cezayı verdi. Bu ülkenin Fethi Sekin’leri, Hasan Tahsin’leri, Ömer Halis Demir’leri hiç bitmez. Bunu kimse unutmasın” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından Alsancak Hocazade Cami Müezzin Muhammed Emin Ayaz Kur'an-Kerim okudu, İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan da dua etti. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

23 Haziran Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından yine bir çocuğun sözleri gündem oldu.

EGD (Ekonomi Gazetecileri Derneği), 11. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül törenine basın dünyasından birçok isim katıldı.

'Her yerde sen dizisi' Merve, Deniz Işın kimdir, boyu, aslen nereli, mesleği, resimleri fotoğrafları. Kısacası Merve(Deniz Işın) hakkında merak ettikleriniz bu haberim...

Sosyal medyada Reyhan isimli bir kadın, The Peak Hotel'ın kafeteryasında şiddet gördüğünü ve The Marmara Hotels tarafından bunun gizlendiğini iddia etti.

Urfa Siverek'te dün (18 Haziran 2019 Salı) günü birçok sitenin paylaştığı çatışma görüntüleri sosyal medyanın gündemine oturdu. Siverek'te çıkan bu çatışma olayının ay...

Lösemi hastası Öykü Arin'in tedavisinde son durum nedir? Öykü Arin'in ailesinden Sağlık Bakanlığı'na çağrı yapıldı.

İstanbul Havalimanı'nda intihar eden Kürt genci İbrahim Layık kimdir? Neden intihar etti? İntihar eden Kürt genci İbrahim Layık'ın Instagram'daki paylaşımı.

Yazarlar
Website Security Test