Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

MEB Haydi Çocuklar Camiye Projesi

13.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığının, yenilik ve eğitim teknolojileri genel müdürlüğü yeğitek ile server vakfı işbirliğinde düzenlenen şubat tatilini de kapsayan projeye kapsamında ödül, teşvik ve puanlama sistemiyle çocuklara camide cemaatle birlikte namaz kılma alışkanlığının yerleştirilmesi amaçlanıyor. 'Namazını camide kıl, puanları topla, ödülünü kap' sloganıyla gerçekleşecek olan 'Haydi Çocuklar Camiye' projesinde dereceye giren çocuklara çeşitli hediyeler verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığının, yenilik ve eğitim teknolojileri genel müdürlüğü yeğitek ile server vakfı işbirliğinde düzenlenen şubat tatilini de kapsayan projeye kapsamında ödül, teşvik ve puanlama sistemiyle çocuklara camide cemaatle birlikte namaz kılma alışkanlığının yerleştirilmesi amaçlanıyor. 

Proje, çocuklara 'sabah namazı 10 puan, öğle namazı 5 puan'şeklinde puanlama sistemiyle camide cemaatle birlikte namaz kılma alışkanlığını yerleştirmeyi amaçlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtım yerlerine gönderilen yazıda çocuklara camide cemaatle namaz kılmayı sevdirmek amacıyla "haydi çocuklar camiye projesi" 2019 yılı için şartnamesi gönderilmiştir. 

"Namazını camide kıl, puanları topla, ödülünü kap"sloganıyla gerçekleşecek olan "Haydi Çocuklar Camiye" projesinde dereceye giren çocuklara çeşitli hediyeler verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara bilgilendirme yazısı gönderilen proje detayları ise şu şekilde: 

Geçen sene yarıyıl tatilinde 25 ilde, il Müftülükleri ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle yürütülen "Haydi çocuklar Camiye Projesi" bu sene yine yarıyıl tatilinde 21 Ocak 2019 Pazartesi günü sabah namazı ile başlayıp, 31 Ocak 2019 Perşembe günü yatsı namazı ile sona erecek şekilde düzenlenecektir.

Toplamda 11 gün sürecek olan projede 6-13 yaş arası çocuklar 3 farklı kategoride yarışacaklardır.

Çocuklar her namaz vaktinde camide cemaatle namaz kılarak ve kendi kategorilerindeki sureleri ezberleyerek puan kazanacaklardır.

Proje sonunda en çok puan kazanan ilk 3 kişiye ödül verilecektir.

Ödüller illerde proje ortağımız olan dernekler tarafından belirlenecek ve duyurulacaktır.

Yarışmayla ilgili tüm gelişmeler ve ayrıntılar www.haydicocuklarcamiye.com web sayfasında yayınlanacaktır. Ayrıca yarışmacılara E-Posta/SMS yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

A.2 Projenin Uygulanacağı Yerler Proje ortağı derneklerin belirlediği Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı cami ve mescitlerde uygulanacaktır. Belirlenen cami ve mescitler dışında proje uygulaması olmayacaktır. En az 15 kişilik katılımcının olacağı cami ve mescitler için il sorumlusuyla görüşerek projenin uygulanması talep edilebilir, ildeki proje ortağı olan derneğin uygun görmesi durumunda yapılabilir.
B. PROJE ORGANİZASYONU
Proje, Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından organize edilmektedir. Proje; illerde proje ortağı derneklerin (Derneklerin/Vakıfların) işbirliği ile organize edilmektedir.
C. PROJENİN AMACI
6-13 yaş arası erkek çocuklara camide cemaatle namaz kılmayı sevdirmek ve bu alışkanlığı hayat tarzı haline getirmelerini sağlamaktır.
D. PROJENİN KATILIM ŞARTLARI VE BAŞVURU
D.1 Kategoriler Yarışma 3 (üç) farklı kategoride yapılacaktır. A Kategorisi (6-7 yaş), B kategorisi (8-9-10 yaş) ve C kategorisi (11-12-13 yaş) olarak yapılacaktır. Kategorilerin detaylı açıklaması aşağıdadır.
A Kategorisi: 6-7 Yaş (1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2012 tarihleri arası doğanlar) B kategorisi: 8-9-10 Yaş (1 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arası doğanlar) C kategorisi: 11-12-13 Yaş (1 Ocak 2005 ile 31 Aralık 2007 tarihleri arası doğanlar)
D.2 Katılım Bilgileri Projeye katılmak isteyenlerin, www.haydicocuklarcamiye.com adresinde yayınlanmakta olan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.
Projeye başvuracak katılımcılardan aşağıdaki bilgiler talep edilecektir. (Başvuru formunda alınan bilgiler 3. Şahıslarla paylaşılmayacaktır)
TC Kimlik Numarası (kişinin ve velisinin açık rizası olmak kaydıyla) Adı-Soyadı Doğum Tarihi (kişinin ve velisinin açık rizası olmak kaydıyla) Projeye Katılacağı ili Projeye Katılacağı İlçesi Veli Adı-Soyadı Veli Telefon Numarası (kişinin açık rizası olmak kaydıyla) Veli E-Posta Adresi (kişinin açık rizası olmak kaydıyla)
Basvuru formunu dolduran kişiler projeye katılmaya hak kazanırlar.
Projeye katılmak ücretsizdir.
Yarısmaya Son Başvuru Tarihi 22 Ocak 2019 Salı Saat: 22.00'dır
E. PUANLAMA SİSTEMİ
E.1. Nasıl Puan Kazanılır Katılımcı çocuklar namaz vaktinde camide cemaatle namaz kılarak ve her kategori için belirlenen sûreleri ezberleyerek puan kazanır. Puan kazanılması için camide cemaate yetişmiş olması gerekmektedir. Cemaatle namaz kılınıp bittikten sonra camide kılınan namazlar puanlamaya dâhil edilmeyecektir. Namaz puanları toplamı fazla olan kişi önceliklidir, sûre puanları namaz puanlarında eşitlik olması durumunda dikkate alınacaktır. Katılımcıların namaz puanları toplamı eşit ise sûre puanları da eklenir ve toplam puana göre önde olan kişi belirlenir.


E.2. Vakitlere Göre Namaz Puanları:


✓ Sabah Namazı : 10 Puan

✓ Öğle Namazi :5 Puan

✓ İkindi Namazı :5 Puan

✓ Akşam Namazı : 5 Puan

✓ Yatsı Namazı : 8 Puan


E.3. Sûre Puanları ve Kategorilere Göre Ezberlenecek Sûreler
SN A Kategorisi Puan B kategorisi Puan C Kategorisi Puan
(6-7 yaş) (8-9-10 yaş) (11-12-13 yaş)

Fatiha Sûresi 1 Puan

 

Subhaneke 1 Puan 

Tahiyyat 1 Puan

Allâhümme Salli 1 Puan

Allâhümme Barik 1 Puan 

İhlas Sûresi 1 Puan

Fil Sûresi 1 Puan

Kevser Sûresi 1 Puan

Kureyş Sûresi 1 Puan 

Maun Süresi 1 Puan

Kevser Sûresi 1 Puan 

Kafirun Sûresi  1 Puan

Nasr Süresi 1 Puan

Tebbet Sûresi 1 Puan

İhlas Sûresi 1 Puan

Felak Sûresi 1 Puan 

Nas Sûresi 1 Puan 

Asr Süresi 1 Puan

Duha Sûresi 1 Puan

inşirah Süresi 1 Puan

Tin Sûresi 1 Puan

Kadr Sûresi 1 Puan

Zilzal Süresi 1 Puan

Tekasür Sûresi 1 Puan

Asr Sûresi 1 Puan

Hümeze Sûresi 1 Puan

E.4. Sûre Ezberleri Ne Zaman Verilecek Katılımcılar ezberledikleri sûreleri cemaatle kilinan namazlardan sonra cami proje görevlisine camiden ayrılmadan önce verebilir. Ayrıca katılımcılar, cami proje görevlisinin sûre ezberi vermek için belirlediği bir namaz vakti olursa buna uyması gerekmektedir.
E.5. Puan Verilecek Camiler Katılımcı çocuklar kayıtlı olduğu camisi dışında, ilinde "Haydi çocuklar Camiye" projesinin uygulandığı başka bir camide cemaatle namaz kılabilir. Bu durumda namaz kıldığı camideki proje görevlisiyle görüşerek asıl kaydının olduğu camideki görevliye bilgi vermesini sağlaması gerekir. Kayıtlı olduğu camideki görevliye bilgi verilmesini sağlamadan camiden ayrıldığı takdirde sorumluluk kişiye aittir. Projenin uygulanmadığı camilerde kılınan namazlar puanlamaya dâhil edilmeyecektir.
E.6. Puanlarda Eşitlik Olması Namaz ve sûre ezberlerinin sonuçlarına göre en yüksek puanı alan kişilerin sıralamaları belirlenir. Eşitlik olan durumlarda, kişilerin doğum tarihlerine (gün/ay/yıl) bakılarak yaşı küçük
olan kişi bir üst sıraya geçecektir. Bu durumda da eşitlik bozulmaz ise kura çekilecektir.

F. ÖDÜLLER
F.1. İl Ödülleri Proje Ortağı Dernekler namaz ve sûre ezberleri sonucunda (il Proje Kurulu), il genelinde A Kategorisi, B kategorisi ve C kategorisinde dereceye girenlere il ödülleri verecektir. Il ödülleri www.haydicocuklarcamiye.com sitesi üzerinden takip edilebilir. il ödülleri dışında merkezi ödül verilmeyecektir.
F.2. Ödüllerin Takdimi Il ödülleri İl Proje Kurulu tarafından 1-3 Şubat 2019 tarihleri arasında kazananlara takdim edilecektir. Ödül takdim yerleri İl Proje Kurulu tarafından duyurulacaktır.
Dereceye giren kişiler ödüllerini 15 Şubat 2019 tarihine kadar almaları gerekmektedir. Aksi takdirde ödül bir sonraki dereceye giren kişiye verilecektir.
Dereceye girenlere telefonla bilgilendirme yapılacak olup, yarışmacılar ödül kazanıp kazanmadıklarının takibini kendilerinin yapması gerekmektedir. (Kayıt aşamasında telefon bilgisinin doğru girilmesi yarışmacının sorumluluğundadır. Aksi takdirde 15 Şubat 2019'dan sonra hak iddia edemeyeceklerdir.)
G. YARIŞMANIN DİĞER ŞARTLARI
Projeye katılanlar, bu şartname hükümlerini ve komisyon kararlarını kabul etmiş sayılacaktır. Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği şartnamede değişiklik yapma hakkına sahiptir.
YETKİLİ KURULLAR
G.1 Yarışmanın Sahibi: Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
G.2 Projeyi Düzenleyen: Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Haydi çocuklar Camiye Proje Ekibi
G.3 Proje Düzenleme Ekibi Üyeleri (Server GSK Proje Ekibi Üyeleri) Hasan Türker
Ömer Girgin Hasan Umut Duyar
Mustafa Aslan Mehmet Kumcu
İsmail Zahid Özaslan Oktay Karakuş
a
H. BİLGİ - İLETİŞİM
Adres Web
E-Posta
: Küçük Çamlıca Mah. İkizler Sok. İkizler Çıkmazı No:4/1 Üsküdar/İSTANBUL : www.haydicocuklarcamiye.com : bilgi@haydicocuklarcamiye.com

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 40 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Sabriye

06.02.2019 - 17:33
Elimde olsa gelirim ama okula 12 de gidip 06:30 da geliyorum

Kıvanç

24.01.2019 - 23:17
Ben o camiiye gidicem
Diğer Haberler

23 Haziran Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından yine bir çocuğun sözleri gündem oldu.

EGD (Ekonomi Gazetecileri Derneği), 11. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül törenine basın dünyasından birçok isim katıldı.

'Her yerde sen dizisi' Merve, Deniz Işın kimdir, boyu, aslen nereli, mesleği, resimleri fotoğrafları. Kısacası Merve(Deniz Işın) hakkında merak ettikleriniz bu haberim...

Sosyal medyada Reyhan isimli bir kadın, The Peak Hotel'ın kafeteryasında şiddet gördüğünü ve The Marmara Hotels tarafından bunun gizlendiğini iddia etti.

Urfa Siverek'te dün (18 Haziran 2019 Salı) günü birçok sitenin paylaştığı çatışma görüntüleri sosyal medyanın gündemine oturdu. Siverek'te çıkan bu çatışma olayının ay...

Lösemi hastası Öykü Arin'in tedavisinde son durum nedir? Öykü Arin'in ailesinden Sağlık Bakanlığı'na çağrı yapıldı.

İstanbul Havalimanı'nda intihar eden Kürt genci İbrahim Layık kimdir? Neden intihar etti? İntihar eden Kürt genci İbrahim Layık'ın Instagram'daki paylaşımı.

Yazarlar
Website Security Test