Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT gündemden düşmüyor Gönül Boran Canlı Yayında

26.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emeklilikte yaşa takılanlar için son durum EYT son dakika Emeklilikte yaşa takılanlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği başkanı Gönül Boran KRT TV Canlı Yayınında

Emeklilikte yaşa takılanlar için son durum EYT son dakika 26 Şubat 2018 Gönül Boran KRT TV Canlı Yayınında şunları söyledi: 

"Biz kurum olarak SGK'ya kaç adet EYT'li olduğuna ilişkin yazı yazdık. Fakat biz devlet sırrıyız bize bu bilgi verilmedi. 

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasa seçim öncesi çıkmazsa bu bizim oylarımızı etkileyecek. Çok ciddi bir rakama ulaşacak oy potansiyelimiz var. Belki de 20 milyona ulaşacak bir rakama sahibiz ancak biz devlet sırrıyız. Sayımızı bilmiyoruz. 

Cumhurbaşkanı herkesi dinliyor ancak bizi dinlemiyor. Randevu istiyoruz vermiyor. 

38 yaşında emekliliği bizler de onaylamıyoruz. Bizlerin yaşları 52'lere dayandı. İş arayışında iş bulamıyoruz. Veya çalışırken işten atılıp işsiz kalıyoruz verimli olmadığımız gerekçesiyle. Ciddi problemleri var emekli olamayanların. 

Biz erken emeklilik değil kazanılmış haklarımızı talep ediyoruz. 

MHP ile görüşmelerimizde hükümetsiz bu işin olmayacağını söylediler ve hep hükümet ile birlikte hareket ettiler.

1999 yılı öncesi haklarımızı istiyoruz. Yarım yamalak birşey istemiyoruz. ortada bir hak gaspı var. Bu kazanılmış haklarımızın mağduriyet yaratılmadan iade edilmesini istiyoruz. 

Nasıl ki bireysel emeklilik sisteminde prim dolunca emekli olunuyorsa, EYT’li de devlete düzenli ödediği primini geri istemektedir, yeni bir hak istememektedir.

İstanbul Maltepe'deki büyük mitingimize 1 milyonun üzerinde katılım bekliyoruz.  

Maaşlar şu anda kuşa dönmüş vaziyette. 2008 yılında çıkarılan yasa ile 2000 TL alması gereken kişi bugün 1000 TL maaş alıyor. 

Mesela benim eşim 836 lira maaş alıyor Ocak ayında bu rakam 1050 TL oldu. Bir kişi bu hayat pahalılığında 1050 TL maaş ile nasıl geçinecek? 

Sonra da çift dikiş deniyor. İnsanlar mecbur kalıp da çalışıyor yaşlandıkları halde bu maaşla geçinemedikleri için. 

Emeklilikte Yaşa Takılanların takıldığı bir başka konu da; aylık bağlama oranı. maaşları kuşa çeviren de bu oran zaten.

Aylık Bağlama Oranı'nda (ABO), 2000 ve 2008 yıllarında yapılan değişikliklerle emeklilik maaşlarında büyük oranda düşüş yaşandığını iddia eden EYT'lilere göre ABO'da yapılan bu değişiklilikler olmasaydı, bugün 718 TL 69 kuruş maaş alan bir asgari ücret prim emeklisi şu anda 1822 TL maaş alıyor olacaktı.

Emeklilikte ABO Nedir?

Kısa adı ABO, tam açılımı ise aylık bağlama oranı olan kavram aslında sadece bir hesaplama yöntemidir. Aylık bağlama oranı yıllar boyu çalışıp prim ödeyen çalışanların emekli olunca ne kadar maaş alacağının hesaplama yöntemidir. Aylık bağlama oranı Emeklilikte Yaşa Takılanların sıklıkla gündemlerinde yer alan bir başka konudur. Bu konunun bu kadar sıklıkla gündemde olmasının nedeni de zaten Avrupa Birliği ortalamalarına göre dikkat çekici oranda düşük olan Türk Vatandaşlarının Emekli Maaşlarının, aylık bağlama oranında 2000 ve 2008 yıllarında yapılan iki "reform" olarak adlandırılan değişiklik ile ciddi oranda kesinytiye uğamasından kaynaklanmaktadır.

Emekli Maaşlarında Aylık Bağlama Oranı (ABO) ile ilgili bir örnek vermek gerekirse;

Bugün 5040 gün primi yatan bir asgari ücretliye 718 TL emekli maaşı bağlanmaktadır.

Aylık Bağlama oranı, 2000 yılında yapılan bir değişiklik ile %60'tan %43'e, 2008 yılında yapılan ikinci bir değişiklik ile %43'den yüzde 28'e düşürüldü.

Yapılan bu değişiklikler olmasaydı aynı çalışan 1822 TL maaş alacaktı.

Emekliler için işte bu kadar kritik bir öneme sahip olan Aylık Bağlama Oranı konusu, Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) da gündeminden düşmeyecek gibi görünüyor.

EYTSDYD Başkanı Gönül Boran konuşmasına şöyle devam etti:

Yerel seçimlerde bizi görmeyeni biz de görmeyeceğiz diyoruz. Bir milyonluk sosyal medya grubumuzda iktidar Partisi Ak Partiye yakın arkadaşlarımız da var. Biz 31 Mart seçimleri öncesi iktidardan EYT ile ilgili olarak bir yasa çıkarmalarını bekliyoruz. Böyle bir çalışmaları olduğunun duyumunu da alıyoruz. Şu anda meclis tatilde sadece cumhurbaşkanının kanun hükmünde kararnamesi çıkabilir. 

Ben 45 yaşındayım 10 bin güne dayandım. 28 yıl çalışma hayatım oldu. 7000 gün fazladan prim ödedim sadece devletimize ödediğimiz primlerimizi geri istiyoruz. Bu hakkımız elimizden alındı maalesef. 

Hükümet "EYT gündemimizde yok" diyor. Biz hükümetin gündeminde yoksak, hükümet de bizim gündemimizde olmayacak seçimlerde. Bu bir tehdit değil. Elimizde oylarımızdan başka bir gücümüz yok. Millet varsa devlet var. Yerel seçim de olsa genel seçim de olsa bizi görmek zorundalar.

Bu toplumsal sorun önüne geçilemez bir hal aldı. Çözüm istiyoruz. 

Benim elimden alınan hakkımı, alın terimi elimden alıp başka insanlara veriyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Benim 28 yıllık çalışma hayatım var. Zaten ABO ile yüzde 70'lerden yüzde 28'lere indi maaşlar. Yine de yıllarca primlerini ödediğim emekliliğimi sağlayabilsem aileme ek bir katkı sağlayabilirim. 

Emeklilikte yaşa takılan milyonları İstanbul Maltepe'deki mitingimize bekliyoruz. 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 4 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

halıl

17.05.2019 - 12:35
eflasyon cok yüksek ak partı erken emeklılerın karsısında dumaz ak partı bıtdı

fahtı

17.05.2019 - 12:33
ımgansız ak partı erken emeklılerın talebını yerıne getırmez se ıstambulu alamaz
Diğer Haberler

Rothschild ailesinden David Rothschild, ABD - Türkiye ilişkilerinde yaşananları değerlendiren bir yorumda bulundu.

Adıyaman'da çiğ köfte ustaları, günümüzde sıkça tüketilen etsiz çiğ köftenin maliyetini en aza indirebilmek için çeşitli hilelere başvurulduğunu ve köfteye baharat yer...

İstanbul'da eziyet edilen 'Nazlıcan' isimli ata İstanbul Büyükşehir Belediyesi el koydu. At İzmir'de tedavi altına alındı.

Afyonkarahisar'da kıyafetleri ve evleri kendi kendine yanan aile sosyal medyanın gündeminde.

Türkiye ile ABD Suriye'deki operasyon kapsamında anlaşmaya vardı, 13 maddelik ortak bir açıklama yayınlandı. 13 Maddelik anlaşmada neler var? Türkiye ile ABD'nin Suriy...

Türkiye ile ABD ateşkes anlaşmasına vardı. ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ardından Suriye'deki durumla ilgili önemli açıkla...

Beslenme alışkanlıkları sonucunda yaşanan obezite ve açlık sorunlarının masaya yatırıldığı zirvede konuşmacılar gıda israfını önleme, sürdürülebilir beslenme ve sağlık...

Yazarlar
Website Security Test