Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...

19.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl öyküler.

Atatürk, 19 Mayıs 1938'de "hem ilk, hem de son 19 Mayıs Bayramı'nı kutladı";  "1935'den beri yapılan 19 Mayıs şenlik ve gösterileri, "resmen" 1938'de "Bayram" olmuştu. Ve Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda "ilk 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" kutlanıyordu. Bayram Törenine Yugoslavya Harbiye Nazırı "konuk" olarak gelmişti. Atamızın hastalığı ilerliyordu. Solgun ve halsizdi.  Ve 6 ay sonra 10 Kasım 1938'de aramızdan ebediyen ayrılacaktı.

Siyasetçi, gazeteci, mütercim, Yazar Fenerbahçe Genel Sekreterlerinden Nasuhi Baydar "o günle ilgili" bir anekdotu "şöyle" anlatır:

"Atatürk'ü, 1938 Gençlik ve Spor Bayramı günü, son defa 19 Mayıs Stadyumu'nda gördüm. Şeref tribünü kapısında, 'o zaman küçük bir çocuk olan' Kızım, 'o günün anısına' rozet takıyordu. Atatürk taktırmadı, bir şeyler konuştular. Onu zayıf ve yorgun gördüm. Daha sonra, Kızıma 'Atatürk'ün kendisine neler söylediğini' sordum, anlattı; "Rozette resmim var, nasıl takarım?" demiş. Zeki ve alçakgönüllü Atatürk rozetteki kendi resmini görmüştü. Bu, O'nun stadyuma son gelişi, sanki gençliğe vedası oldu."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ekşi Sözlük'ten Mehmet Kanur'un videosunu izletip yorum yapan Youtuber Umut Bilge'ye büyük tepki geldi.

İstanbul'da yağmur altında ilerleyen otomobilin bozuk sileceklerinin araç içindekiler tarafından iple kontrol edilmesi ilginç görüntüler oluşturdu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, THK (Türk Hava Kurumu) yangın söndürme uçakları için ne dedi? Bakan Pakdemirli, yangın söndürme uçakları için 'emniyetsiz' diye...

Deniz Gezmiş'in yakın arkadaşı olduğu söylenen Zihni Çetiner, hayatını kaybetti. Zihni Çetiner kimdir, neden öldü, kaç yaşındaydı? Deniz Gezmiş'i arandığı sırada sakla...

Yurt arayan öğrencilere kötü haber. Milyonlarca öğrenci için yurt bulma maratonu başlarken yurt fiyatlarına da zam yapıldı.

Ünlü iş insanı Ali Ağaoğlu lüks arabalarını satışa çıkardı iddiası gündemde.

Youtube'da hayvan videoları çeken Mehmet Kanur, sosyal medyanın gündemine oturdu. Kanur, sosyal medyada kısa sürede büyük bir hayran kitlesi edindi ve binlerce aboneye...

Yazarlar
Website Security Test