Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Chernobyl (Çernobil) nasıl bir dizi? Çernobil Nükleer Santrali neden ve nasıl patladı?

27.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Chernobyl (Çernobil) dizisi izle.Çernobil dizisi oyuncuları ve konusu. Çernobil kaç bölüm sürecek? Çernobil olayında ne oldu? Çernobil Nükleer Santrali nerede ve nasıl patladı? Çernobil'de görev yapan başmühendis Anatoly Dyatlov ile Mehmet Ali Birand röportajı.

Son bir ayda hali hazırda 3 bölümü yayınlanmış, HBO'nun yapımcılığını yaptığı Chernobyl dizisi izlenme rekorları kırıyor. Sosyal medyada ve Ekşi Sözlük'te hakkında uzun uzun konuşulan dizi seyirciler tarafından tam not aldı. Dizinin konusu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) (Bugünkü Rusya) tarafından Sovyet Ukrayna'da yapılan Çernobil Nükleer Santrali'nde yaşanan felaketi konu alıyor. Olay 1986 yılında 25 Nisan'ı 26 Nisan'a bağlayan gece yaşanmış ve uzun yıllardır milyonlarca insanın hayatını etkilemiştir. Ayrıntılı bilgi haberimizde.

Fenomen dizi Game of Thrones'un da yapımcısı olan HBO, Cernobyl ile yeni bir başyapıta imza attı. Dizi 5 bölümlük mini bir dizi olarak yayına girdi ve ABD'de Pazartesi günleri yayınlanıyor. Cernobyl, tüm dizi ve filmlerin oylandığı imdb'de 10 üzerinden 9,7 puan almış durumda. Dizinin başrol oyuncuları Jared Harris, Stellan Skarsgård, Jessie Buckley. Dizide Çernobil olayında yaşananların yanısıra Sovyet brokrasisine eleştiri de es geçilmiyor. Cernobyl'de ayrıca işçi sınıfının ve kaza sonrası zararların en aza indirilmesi için çalışan tüm gönüllülerin yaşam öyküleri de epik bir hikayeleştirme ile gözler önüne seriliyor.

Merhum gazeteci Mehmet Ali Birand, Çernobil Nükleer Santrali'nde kaza esnasında başmühendis olarak görev yapan Anatoly Dyatlov ile bir röportaj yapmıştı. Çernobil'e giderek bir araştırmacı gazetecilik örneği sergileyen Mehmet Ali Birand ile Rus başmühendis Anatoly Dyatlov'un röportajı;

 

ÇERNOBİL'DE NE OLDU?

1986 yılında, 25 Nisan'ı, 26 Nisan'a bağlayan gece yarısı, yüzbinlerce belki de milyonlarca insanın hayatını değiştirecek bir yıkım meydana geldi.

26 Nisan gününün erken saatlerinde Çernobil nükleer santralinin 4 reaktöründen biri patladı. 4 numaralı reaktörün gece vardiyasında çalışan mühendisler, reaktörün soğutma sistemlerinin düşük güç altında çalışıp çalımayacağını görmek için bir deney başlatırlar. Saat 23 sularında, nükleer reaktördeki füzyon işlemini düzenleyen kontrol çubukları, reaktöre doğru indirilir. Bu işlemle, reaktör gücü, test için gerekenden %20 düşük hale geldi. Ancak, çok fazla kontrol çubuğu birden indirildiği için, sistem neredeyse kapanacak hale gelmişti. Olası bir tutarsızlıktan çekinen mühendisler, saat 00.30'da kontrol çubuklarını yükseltmeye başladılar.

Saat 1 itibarıyla, reaktörün gücü hala %7 seviyesindeydi. Bunu gören mühendisler, daha fazla kontrol çubuğunu devreden çıkardılar. Aynı zamanda otomatik kapatma sistemi de, reaktörün düşük güç altında çalışmaya devam edebilmesi için devreden çıkarıldı. 1.23'te güç %12 seviyesine yükseldi ve test başladı. Ancak saniyeler sonra, üretilen güç tehlikeli seviyenin üzerine çıktı. Reaktör aşırı ısınmaya başladı ve su soğutma sistemi devreye girdi. Bu noktada kontrol çubuklarının -sayısı asla 30'un altına düşmemesi gereken çubuklar- sadece 6 tanesi reaktör çekirdeğindeydi. Acil kapatma düğmesine basıldı, kontrol çubukları reaktöre girmeye başladı, ama bu işlem soğutucuların üstte kalmasına ve çekirdekte reaksiyon başlamasına yol açtı. Güç, olması gerekenin 100 katıydı. 1.24'te iki patlama meydana geldi. Reaktörün çatısı havaya uçtu. Reaktörün içerisine giren hava, korkunç yangını başlattı. Tüm söndürme çalışmalarına rağmen 9 gün süren yangın oldu. Reaktör güçlendirilmiş beton bir zırha sahip olmadığı için, binada büyük hasar meydana geldi ve atmosfere ölümcül radyoaktif serpinti yayılmaya başladı.

Bu korkunç faciada, Nagazaki ve Hiroşima'ya atılan atom bombalarının toplam gücünün 100 katından fazla radyasyon yayıldı. Çernobil'e yakın olan bölgelerde yaşayan 350 binden fazla insan göç etmek zorunda kaldı. Ancak, 5.5 milyon kişi, evlerini bırakmadı.

Bu nükleer kıyametten tam 33 yıl sonra, günümüzde Çernobil Nükleer Santrali'nin olduğu kasabada yaşayan kimse yok. Çünkü bölgedeki radyasyon değerleri tehlikeli değerlerin hala çok üstünde.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ekşi Sözlük'ten Mehmet Kanur'un videosunu izletip yorum yapan Youtuber Umut Bilge'ye büyük tepki geldi.

İstanbul'da yağmur altında ilerleyen otomobilin bozuk sileceklerinin araç içindekiler tarafından iple kontrol edilmesi ilginç görüntüler oluşturdu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, THK (Türk Hava Kurumu) yangın söndürme uçakları için ne dedi? Bakan Pakdemirli, yangın söndürme uçakları için 'emniyetsiz' diye...

Deniz Gezmiş'in yakın arkadaşı olduğu söylenen Zihni Çetiner, hayatını kaybetti. Zihni Çetiner kimdir, neden öldü, kaç yaşındaydı? Deniz Gezmiş'i arandığı sırada sakla...

Yurt arayan öğrencilere kötü haber. Milyonlarca öğrenci için yurt bulma maratonu başlarken yurt fiyatlarına da zam yapıldı.

Ünlü iş insanı Ali Ağaoğlu lüks arabalarını satışa çıkardı iddiası gündemde.

Youtube'da hayvan videoları çeken Mehmet Kanur, sosyal medyanın gündemine oturdu. Kanur, sosyal medyada kısa sürede büyük bir hayran kitlesi edindi ve binlerce aboneye...

Yazarlar
Website Security Test