Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Barosu'ndan Suriyeli mülteciler açıklaması

28.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Barosu, Suriyeli mülteciler hakkında yazılı bir açıklama yaptı. İzmir Barosu, Suriyeli mültecilere son dönemde yapılan muameleyi kınadığını bildirdi.

İzmir Barosu Suriyeli mültecilere yapılan muameleye yönelik yazılı bir açıklama yayınladı.

Son dönemde Suriyeliler üzerinden yaşanan tartışması artması, İstanbul Valiliği'nin kayıtlı olmayan Suriyeli sığınmacıların İstanbul'u terk etmesi uyarısı ve son olarak dün (27 Temmuz 2019 Cumartesi) Saraçhane'de Suriyelilerin yaptığı basın açıklamasında yaşanan olaylar sonrası İzmir Barosu yazılı bir açıklama yaparak yaşanan gelişmeleri kınadı.

İzmir Barosu'nun yaptığı yazılı açıklama;

"Mültecilere Yönelik Ayrımcı ve Nefret Odaklı Söylem ve Politikaları Kınıyoruz


Dünyada ve yakın coğrafyamızda yaşanan savaş, iç karışıklık, iklim değişikliği ve ağır insan hakları ihlalleri milyonlarca insanı yerinden etmiş, bununla beraber yeni yurt arayışları bu insanları her geçen gün kaçtıkları zulümden daha tehlikeli bir ortamda yaşamaya mecbur bırakmıştır.

Ülkemiz, Ege kıyılarında on yıllardır yaşanan tekne kazaları ile meydana gelen can kayıpları, doğu sınırlarımızda donarak hayatını kaybeden insanların karların erimesi ile ortaya çıkan cenazeleri ile acı bir gerçeğe ev sahipliği yapamaz durumunda kalmıştır.

Devletler yasal iltica yollarını kapattığı sürece bu ölümcül yolculukların devam edecek olması ve yeni yurt arayışındaki insanların daha ağır risk ve bedellerle kayıplarının sürmesi beklenen bir gerçektir.

Böylesi bir insanlık dramının yaşandığı ülkemiz ve yakın coğrafyamızda mültecilere yönelik ayrımcı ve nefret odaklı söylem ve politikalar toplumda karşılığını bulmakta, her geçen gün yabancı düşmanlığı tırmanmaktadır.

Yakın zamanda İçişleri Bakanlığı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik açıklamalar, taraf olduğumuz 1951 Tarihli Mültecilerin Statüsüne Dair Cenevre Sözleşmesi ve 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunumuz ile garanti altına alınmış “Geri Göndermeme İlkesi” nin ihlali anlamına gelmektedir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu 4. Madde ile geri göndermeme ilkesi; “Bu Kanun kapsamındaki hiç kimse, işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muameleye tabi tutulacağı veya ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi fikirleri dolayısıyla hayatının veya hürriyetinin tehdit altında bulunacağı bir yere gönderilemez.” şeklinde düzenlenmiştir.

Suriye Arap Cumhuriyeti halen savaşın ve sıcak çatışmaların devam ettiği, insan hayatının ve hürriyetinin risk altında olduğu bir bölgedir. Her ne sebeple olursa olsun mültecilerin ülkelerine geri dönmeye mecbur bırakılmaları taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve iç hukukumuz gereği mümkün değildir.

Yine, Suriyeliler dışında ülkemizde bulunan ağırlıklı olarak Irak, Afganistan, İran, Somali, Uzak Asya ve diğer dünya ülkelerinden gelen uluslararası koruma ihtiyaç sahiplerine ve göçmenlere yönelik sınır dışı etme/sınır dışı etmek üzere idari gözetim altına alma ve idari gözetim merkezlerinde yabancılara yönelik hukuk dışı müdahalelerin de içinde bulunduğu bir takım uygulamalar her geçen gün basına ve kamuoyuna yansımaktadır.

Bireylerin sadece insan olmaktan doğan temel hak ve hürriyetleri tanınmalı, yaşam hakkı, işkence yasağı ve sığınma hakkı gibi temel değerler vatandaşlık/vatansızlık ve coğrafi sınırlar gözetilmeksizin korunmalıdır. Anayasamız ile güvence altına alınan kanun önünde eşitlik ve hukukun üstünlüğü ilkeleri göz önünde bulundurularak mülteciler ve tüm yabancılar hukuki korumadan faydalandırılmalıdır. İhlallerin önüne geçebilmek ancak bu yasal korumaların sağlanması ile mümkün olabilecektir.

İzmir Barosu olarak uluslararası ve ulusal mevzuatımızla koruma altına alınan hakların ihlali niteliğindeki her türlü idari ve politik uygulamayı kınıyor, göç ve iltica komisyonu üyesi avukatlarımız ile mülteciler ve tüm yabancılara yönelik nefret suçları, sınır dışı işlemleri ve geri gönderme merkezinde yaşanan insan hakkı ihlallerinin takipçisi olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.


İzmir Barosu Başkanlığı"

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

musto

31.07.2019 - 12:31
ya boyle bilip bilmeden yorum yapanlara lanet olsun siz suriyede neler yaşadimizi biliyormisiniz allah var gam yok obur dunya var sorun yok

Sevmiyorum

29.07.2019 - 13:08
Ülkesine tatile gidip sonra dönen suriyelileri istemiyorum.
Diğer Haberler

Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale'de eski eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen ve dün son görüntüsü sosyal medyanın gündemine oturan Emine Bulut için bir tepki de İzmir K...

Emine Bulut'un öldürüldüğü videoyu çeken kişi kim? Emine Bulut'un boğazı kesilirken ve kanlar içindeyken nasıl video çekildi? Emine Bulut cinayetiyle ilgili merak edil...

Türk Hava Kurumu (THK) yangın söndürme uçaklarının uçtuğu ve su döktüğü görüntüler sosyal medyanın gündeminde.

CNN Türk haber spikeri Semiha Şahin, bugün Emine Bulut cinayetini canlı yayında anlatırken ağladı.

Geçirimli beton nedir? Su baskınlarını önleyebilir mi? Suyu emen beton, suyu ne yapıyor? Son günlerde İstanbul’da görülen aşırı yağmurlu hava, bunun sonucunda gerçekle...

Son kadın cinayetleri Emine Bulut ve Tuba Erkol sosyal medyanın gündeminde. Türkiye gündemi Tuba Erkol ve Emine Bulut cinayetleriyle sarsıldı.

İnci Sözlük'ün kurucusu Serkan İnci, sosyal medyanın gündemini sarsan Emine Bulut cinayeti hakkında mahkemelerin aileler için verdiği çocuk velayeti kararlarına eleşti...

Yazarlar
Website Security Test