Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İEF yönünü Uzakdoğu’ya döndü

6.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nı Gözlem'e değerlendirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, gazetemize İEF (İzmir Enternasyonal Fuarı) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

88. İzmir Enternasyonal Fuarı hakkında görüş veren Eskinazi'nin değerlendirmesi şöyle; Dünya genelinde sermaye yönünü batıdan doğuya dönmüş durumda. Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore dünya ekonomisinden aldıkları payı her geçen gün arttırırken, diğer Uzakdoğu ülkelerinin ekonomilerinde de sürekli bir gelişim yaşanıyor.

Dünya nüfusunun yüzde 45’ine ev sahipliği yapan bu coğrafyadaki Çin Halk Cumhuriyeti’nin İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Partner Ülke olması, Hindistan’ın ise Odak Ülke olarak yer alması İzmir ve Türk iş insanları için bu iki ülke ile ticari bağlantıların kurulması açısından hayati öneme sahip. Dünya genelindeki bu değişimi takip edip, doğru okuyan ve ona göre adımlar atan İZFAŞ Fuarcılık A.Ş.’ye Egeli ihracatçılar adına tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak son yıllarda Uzakdoğu pazarındaki konumumuzu güçlendirmek için tüm ihracatçı sektörlerimizle bu coğrafyaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Çin’in Xiamen şehrinde düzenlenen ve son yıllarda sektöründe dünyanın en büyüğü haline gelen XiamenDoğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na uzun yıllardır Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz üstleniyor. Xiamen Fuarı’nın kazanımları sayesinde Çin, doğal taş ihracatımızda lider ülke konumunda yer alıyor.

Japonya’da düzenlenen ve Uzakdoğu ülkelerinin en büyük gıda fuarı olan FOODEX Fuarı’na 22 yıldır Türkiye Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştiriyoruz.

Türk gıda ürünlerinin Uzakdoğu pazarındaki Pazar payını arttırmak için yürüttüğümüz Turquality Projemiz 2016 yılında Japonya’da start aldı. 2017 yılında projemize Güney Kore eklendi. Projemizin Çin Halk Cumhuriyeti ile devamı için Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Turquality Projemiz ile Japonya ve Güney Kore’de Türk gıda ürünlerinden, Uzakdoğu insanının damak tadına göre menüler hazırladığımız tadım etkinleri, Japonya ve Güney Kore’de sosyal medyada Türk gıda ürünlerinin tanıtımları, Japonya ve Kore dillerinde web siteleri ve bir çok tanıtım etkinliği gerçekleştirdik.

Bu tanıtım etkinlikleri sonucunda Türkiye’den Japonya ve Güney Kore’ye gıda ürünleri ihracatında büyük artışlar sağladık.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak, 2019 yılını Çin Yılı ilan etmişken, bu yılki İEF’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin “Partner Ülke” olması İzmir’in elindeki kaynakların doğru kullanılması adına çok isabetli oldu.

Türkiye – Çin arasında 23 milyar dolarlık ticaret hacmi olmakla birlikte, Çin en fazla dış ticaret açığı verdiğimiz ülkelerin başında geliyor. Çin ile ticareti sadece almak şeklinde değil, Çin’e satış yapmak şeklinde de programlamamız gerekiyor.

Bu yılki İEF’de Çin’in Partner Ülke olmasının Türkiye’den Çin’e ihracatımızın artmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. İEF kapsamında Çin’den gelecek Alım Heyetleri ile Türk iş insanları arasında verimli ikili görüşmelerin ihracat bağlantılarına dönüşmesi en büyük beklentimiz.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak, 2019 yılını Çin Yılı olarak belirledikten sonra Birliklerimiz bünyesinde Çin takımı kurduk.

İhracatçılarımızın Çin pazarını yakından tanımaları amacıyla Çin pazarında uzman isimlerin katılımlarıyla Çin Pazarına Giriş Seminerleri düzenledik. Bu seminerlerimize Çin’de görev yapmış ve yurda dönmüş Ticaret Müşavirlerimiz gelerek ihracatçılarımızı bilgilendirdiler.

Ayrıca, Çin pazarını çok iyi bilen Çinli uzmanlar bu toplantılarda deneyimlerini üyelerimizle paylaştılar.

Çin’de yapacağımız tanıtım etkinliklerinde kullanmak için bu ülkenin en yoğun olarak kullanılan sosyal medya platformu olan Wechat’te Ege İhracatçı Birlikleri’nin hesabını açtık,

Çin’de Ege İhracatçı Birlikleri’nin bir ofisini nasıl açarız, bu konuda çalışıyoruz.

Şanghay’da düzenlenecek olan Çin İthalat Fuarı’na Ege İhracatçı Birlikleri olarak katılacağız. 

İzmir Enternasyonel Fuarı’nda bu yıl Çin’in Partner ülke olmasından dolayı özel nitelikli alım heyeti, iş forumunda Birliklerimizin başkanlarını katılacağı bir oturum organize edeceğiz.

13-14 Kasım 2019 tarihlerinde İzmir’de bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Ege Ekonomik Forum’da en önemli oturumlardan birisi de “Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nde İzmir Nasıl Konumlanacak” başlığı olacak.

Bu oturumda Türkiye – Çin arasındaki ticaretin artması için görüşler masaya yatırılacak.

Ege İhracatçı Birlikleri adına tüm çalışmalarımızı, üretim yapan her firmamızın üretiminin en az yüzde 50’sini ihraç etmesi hedefine oturttuk. Bu hedefe ulaşmak için fuarlar firmalarımıza yeni fırsatlar sunuyor. Tüm firmalarımızı fuarlara katılmaya, ticari bağlantılar kurmaya davet ediyoruz.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2019 yılında gıda, doğal taş, deri, organik ve konfeksiyon sektörlerinde, Çin, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Rusya ve İtalya’da 10 tane uluslararası fuarın Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendik. 300’den fazla firmamızın bu fuarlara katılımını organize ettik.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yıldönümü olan 2023 yılı için ortaya konulan 226,6 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada fuarlar itici rol oynayacak. İzmir, bir asra yaklaşan fuarcılık tecrübesiyle düzenleyeceği fuarlar ile ekonomimize büyük katkılar sağlamaya devam edecek.

Bugün gelinlikten mermere, gıdadan konfeksiyona, ayakkabıdan organik ürünler sektörlerinde onlarca fuara evsahipliği yapan İzmir, Türkiye’nin en modern fuar merkezlerinden Fuarİzmir ile Türk ekonomisinin ürettiklerinin alıcısıyla buluşmasında köprü görevini başarıyla üstleniyor.

İEF ve diğer başarılı fuarları organize eden İZFAŞ Fuarcılık A.Ş.’yi tebrik ediyor, İzmir Kentimizin “Fuarlar Şehri” hedefine ulaşmasını diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İçişleri Bakanlığı artış gösteren Koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle nişan, nikah, düğün ve sahiller için 81 ile bir genelge gönderdi. Bakanlık bulaş riskinin a...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili yeni açıklamalara imza attı. Bakan Selçuk, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine ilişkin de uyarıda bulundu.

2003 yılında Doğan Holding bünyesinde kurulan Dream TV'nin kapatıldığı açıklandı.

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, taleplerine rağmen, salgına ait verilerin Tabip Odası ve kamuoyu ile paylaşılmadığını belirterek açıklamalarda bulundu.

Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan yoğun kalabalık görüntüleri değerlendiren uzmanlar, vakalarda ciddi artışlar olabileceğini söyleyerek, okulların açılmasıyla ilgili kar...

Bedelli askerlik ücretilerine zam geldi. Temmuz/Aralık dönemine ilişkin bedelli askerlik tutarı belirlendi. Bedelli askerlik için ödenecek tutar ne kadar oldu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, en yoğun Koronavirüs (Kovid-19) denetiminin yarın (6 Ağustos 2020 Perşembe) başlayacağını Twitter'daki kişisel hesabından duyurdu.

Yazarlar
Website Security Test