Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mimarlardan görkemli buluşma

8.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları, İzmir’de protokol konuşmaları, plaket töreni ve iki ayrı sergi açılışı ile başladı. Söyleşiler, atölyeler ve gezilerle sürecek etkinlikler tüm haftaya yayılacak. Dünya Mimarlık Günü kutlamaları etkinlik takvimi haberimizde.

Uluslararası alanda ‘Herkes İçin Konut’ mottosuyla kutlanan Mimarlık Günü, İzmir’de açılış konuşmaları, ‘Değişen İzmir’ ve ‘Eski İzmir’ olmak üzere iki ayrı sergi açılışı ve kokteyl ile başladı.
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve kalabalık bir davetli grubunun katıldığı açılışta, mimarlık mesleğinde 50 ve 30. yılını dolduran 80 üye plaketle onurlandırıldı.

Nitelikli çevre için ortak çaba
Açılış konuşmasında, mesleki işsizliğin had safhaya vardığına vurgu yapan Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı H. İbrahim Alpaslan, “İzmir’in imar etkinliklerinde yol gösterici olacak ‘İlkeler Belgesi’ oluşturulmalı. Belediyelerimizden nitelikli çevreyi önemseyen sözler duymak istiyoruz, ortak çaba bekliyoruz." dedi.

Yaşanan ekonomik süreçten mimarların yoğun etkilendiğine dikkat çeken Alpaslan, “Mimarlar iş bulamıyor. 1 yıldır iş alamayan mimarlık büroları var. Hiç olmadığı kadar mimar işsizliği ile karşı karşıyayız ama hala tüm Avrupa’nın toplamından fazla sayıda mimarlık fakültemiz mezun vermeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.


Milat kabul edelim
Alpaslan, gelişmelerin bugün İzmir’de yoğun nefes alamayan bir kent merkezi ile niteliksiz mekânlardan oluşan mahalleler, sokaklar ortaya çıkardığına da işaret etti. Alpaslan, “Daha üst ölçekte, tüm imar etkinliklerinde yol gösterici olabilecek bir ilkeler belgesinin oluşturulmasını öneriyoruz. Örneğin her semtte yeterli büyüklükte ulaşılabilir yeşil alanlar üretmeliyiz. Bina yükseklikleri sınırlandırılmalıdır. Yine kent siluetini müteahhitlerin, yatırımcıların insafına bırakmamak gerekir. Bu ilkelerin bir başlangıç olacağına ve olumlu yönde kararların üretilmesine altlık sağlayacaklarına inanıyoruz. Belediyelerimizden mimari gelişim için ortak çaba bekliyor, nitelikli çevreyi önemseyen sözler duymak istiyoruz.” dedi.


Dopdolu program
İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşecek hafta kapsamında öğrenciler ve mimarlar için atölyeler ve mimarlık gezileri de düzenleniyor.
8 Ekim Salı günü, Türkiye’nin önemli mimarlık eleştirmenleri Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju ile dünya çapında nitelikli projelere imza atan, Emre Arolat’ın katılacağı ‘Herkes İçin Konut’ paneli düzenlenecek. Hikmet Sivri Gökmen’in yürütücülüğünü yapacağı Çocuk ve Mimarlık Atölyesi, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin’le “Bir Mimar ve Uygulamaları” başlıklı söyleşisi ve Değişen İzmir, Eski İzmir sergileri ile Çanakkale Gezisi dopdolu programda yer alanlar arasında.

 

İŞTE PROGRAMIN TAMAMI...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

PTT’nin 23 Ekim Kuruluş Yıl dönümü için hazırladığı kampanya, kargo taşımacılığında vatandaşların yüzünü güldürecek. Şirket, yurt içi varışlı APS Kurye ve posta kargos...

YÖK daha önce 'özel yetenek' sınavı ile girilen 14 bölüm için bir karar aldı ve artık söz konusu bölümlere YKS ile girileceğini bildirdi. Oyuncu Demet Evgar'dan YÖK'ün...

Aydem ve Gediz, kendi adına perakende satış sözleşmesi olmaksızın, önceki tüketici adına düzenlenen faturaları ödemeyi sürdürerek elektrik enerjisi tüketmenin, Elektri...

ABD Başkanı Donald Trump'ın yardımcısı Michael Pence, Türkiye'ye geliyor ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşecek.

Bir süpermarkette çekilen görüntülerde 'Barış Pınarı Harekatı' sebebiyle Türk ürünleri boykot ediliyor.

İddiaya göre TMSF Barış Pınarı Harekatı için düzenlediği gecede sahneye dansöz çıktı.

Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı sınır bölgesinde bulunan Taşlıca ve Otluk mahallelerine Suriye tarafından havan topu bombaları 2 sivilin hayatını kaybetmesine s...

Yazarlar
Website Security Test