Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emekli Albay Barış Pınarı Harekatı'nın nasıl olacağını anlattı

9.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emekli Kurmay Albay Aziz Ergen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de yapacağı Barış Pınarı Harekatı'nın nasıl olabileceğine dair analizlerini aktardı.

Emekli Kurmay Albay Aziz Ergen, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin Suriye'de yapması beklenilen Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin görüş ve analizlerini paylaştı.

Independent Türkçe'ye konuşan Emekli Albay Ergen terör örgütü YPG'nin 2016 yılında Güneydoğu Anadolu'da PKK'nın yaptığı gibi şehir içinde "Meskun Mahal Savaşı"yla tutunacağını söyledi. Ergen, "Meskun mahal riski için ÖSO askerlerinin bir bölümü bir tugay çapında 1500-2000 kişilik iki aylık meskun mahal şartlarına uyumlu olacak şekilde özel bir eğitimden geçirildi. Bizim meskun mahalde psikolojik ve fizik olarak engellere karşı yetiştirilmiş öncü birliklerimiz milli ordu olarak teşkilatlanan ÖSO birlikleri olacaktır." ifadelerini kullandı.

Ergen’e göre operasyonda ilk hedef Tel Abyad ve Resulayn arasındaki yaklaşık 120 km’lik hatta yer alan mevcut kritik noktalar olacak. Devamındaki hedefler ise Tel Abyad kasabasının ele geçirilmesi ve Resulayn’ın kendisi.

OPERASYON NE KADAR SÜRECEK?

Ergen, yıllarca sürebileceğini iddia eden çevrelerin tersine operasyonun kısa sürede biteceği görüşünde. Buna gerekçe olarak da Güneydoğu ve Kuzey Irak’taki operasyonların tersine karşı tarafın dağınık değil toplu halde durması ve nerede olduklarının belli olması. Ergen, arazinin düz olmasının da TSK açısından bir diğer avantaj olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: Vurulacak ve ele geçirilen bütün hedefler belirlenmiş durumda. TSK’nın operasyonu 7-10 gün içerisinde tamamlanabilir. Öncelikle hava kuvvetleri ile ilk 72 saat içerisinde bütün mevziler vurulur, Topçu ve havan atışları ile bölgedeki hedefler yumuşatılarak karadan zırhlı ve mekanize birliklerle önceden belirlenmiş bölgeler ele geçirilir. Bölgede yeni gözlem noktalarının oluşturulması için gerekecek zaman ise bu sürenin dışındadır.

Ergen, “Sonuna kadar direneceğiz” türü açıklamalara karşın YPG’nin şu ana kadar elde ettiği kazanımları riske sokmamak için TSK ile kesin sonuçlu bir çatışmaya girmeyeceğini ve güneye çekileceğini öne sürüyor. Ergen şöyle devam ediyor: Bir bölümü yerel halkın içine karışacak lider konumundaki terörist unsurlar bölgeden geçici olarak uzaklaşacaklardır.Bir bölümü de Suriye ordusunun içerisine karışabilir.

Ergen’e göre TSK’nın avantajlı konumuna karşın YPG’nin elindeki tanksavar ve hava hedeflerine karşı omuzdan atılabilen füzeler ile el yapımı patlayıcılar risk yaratabilir. Ergen, buna karşın bu silahların operasyonun sonucuna etki edebilecek düzeyde olmadığını söyledi.

Haberin tamamı için tıklayın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rothschild ailesinden David Rothschild, ABD - Türkiye ilişkilerinde yaşananları değerlendiren bir yorumda bulundu.

Adıyaman'da çiğ köfte ustaları, günümüzde sıkça tüketilen etsiz çiğ köftenin maliyetini en aza indirebilmek için çeşitli hilelere başvurulduğunu ve köfteye baharat yer...

İstanbul'da eziyet edilen 'Nazlıcan' isimli ata İstanbul Büyükşehir Belediyesi el koydu. At İzmir'de tedavi altına alındı.

Afyonkarahisar'da kıyafetleri ve evleri kendi kendine yanan aile sosyal medyanın gündeminde.

Türkiye ile ABD Suriye'deki operasyon kapsamında anlaşmaya vardı, 13 maddelik ortak bir açıklama yayınlandı. 13 Maddelik anlaşmada neler var? Türkiye ile ABD'nin Suriy...

Türkiye ile ABD ateşkes anlaşmasına vardı. ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ardından Suriye'deki durumla ilgili önemli açıkla...

Beslenme alışkanlıkları sonucunda yaşanan obezite ve açlık sorunlarının masaya yatırıldığı zirvede konuşmacılar gıda israfını önleme, sürdürülebilir beslenme ve sağlık...

Yazarlar
Website Security Test