Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Barosu'ndan Arabuluculuk Daire Başkanlığı'na 'şeffaflık' çağrısı

9.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Barosu'ndan Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nın açıklamalarına yönelik kamuoyuna yazılı bir açıklama yapıldı.

İzmir Barosu'ndan Arabuluculuk Daire Başkanlığı'na 'şeffaflık' çağrısı yapıldı. Kamuoyuna yazılı bir açıklama geçen İzmir Barosu, mülakatlardaki keyfiliklere de değinerek yönetmeliğin uygulanması yönünde talepte bulundu.

İzmir Barosu'ndan yapılan açıklama;

"Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından 24.11.2019 tarihinde gerçekleştirilen arabuluculuk sınavı sonrasında başkanlık tarafından yapılan açıklama ile, adayların puanlarının ve sınav soruları ile cevap anahtarının açıklanmayacağı duyurulmuştur. Benzerini hakim savcı mülakatlarında gördüğümüz keyfilik, bu açıklamayla bir kez daha karşımıza çıkmıştır.

Bu açıklama sonrasında özellikle sınava girenlerin soruların yayınlanmasına yönelik talepleri, sınav sonuçlarının artık belli olacağı bu güne kadar karşılanmamıştır.

Yönetmelik gereğince sınava giren tüm adayların sınav sonuçları ve sorularına itiraz hakkı bulunmaktadır.

Sınav sorularının ve cevap anahtarının açıklanmaması, kamusal işlemlerin denetlenebilir ve şeffaf olması gerekliliğine açıkça aykırı olduğu gibi, itiraz hakkının kullanılmasına da engel teşkil eder.

Sorular ve doğru cevaplar ile puanların aleni olarak açıklanmayacak olması; kamuoyunda, sınav sorularının kim/kimler tarafından hazırlandığından, sorularda vahim yanlışlar bulunduğuna, soruların bazı kişilerle önceden paylaşılıp paylaşılmadığından, soruları hazırlayanların sınava girip girmediğine dair oluşan soru işaretlerine, yenilerini eklemektedir.

Hukuk devletlerinde, uygulamaların denetiminin sağlanması, mevzuatta tanınan hak ve başvuru yollarının kullanılması, idarenin keyfine bırakılamaz!

Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nı sınava ilişkin muğlaklığı gidermeye ve şeffaf, denetime açık, mevzuata uygun şekilde sınav sonuçlarını açıklamaya davet ediyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın (ZMO) bu yılki basın ödülü, “tarım sektörüne katkılarından dolayı” Web editörümüz Murat Büyükyılmaz’ın da aralarında bulunduğu azet...

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “Hasat edilen nergisimiz çöpe gitmesin, evlerimiz mis koksun” çağrısında bulundu.

Konak Belediyesi, çevre ve iklim değişikliği, Sosyal İklim Derneği’yle işbirliği protokolü imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi'nde COVID-19 aşısı yaptırdı. Aşı olduktan sonra açıklama yapan Erdoğan, "Yaklaşık 25-30 milyon doz daha gele...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Altyapıda sıkıntılar var ama daha büyük sıkıntı iklim değişikliği. Saatte 70 kilo yağmurun düştüğü bir iklim biz hiç gör...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesi iş birliği ile Eflatun Nuri anısına bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Ulusal Karikatür Yarışması Ödülleri 10 Ocak Çalışan ...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya üzerinden başlatılan "yalan kampanyasına" yanıt verdi.

Yazarlar
Website Security Test