Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Barosu'ndan Arabuluculuk Daire Başkanlığı'na 'şeffaflık' çağrısı

9.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Barosu'ndan Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nın açıklamalarına yönelik kamuoyuna yazılı bir açıklama yapıldı.

İzmir Barosu'ndan Arabuluculuk Daire Başkanlığı'na 'şeffaflık' çağrısı yapıldı. Kamuoyuna yazılı bir açıklama geçen İzmir Barosu, mülakatlardaki keyfiliklere de değinerek yönetmeliğin uygulanması yönünde talepte bulundu.

İzmir Barosu'ndan yapılan açıklama;

"Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından 24.11.2019 tarihinde gerçekleştirilen arabuluculuk sınavı sonrasında başkanlık tarafından yapılan açıklama ile, adayların puanlarının ve sınav soruları ile cevap anahtarının açıklanmayacağı duyurulmuştur. Benzerini hakim savcı mülakatlarında gördüğümüz keyfilik, bu açıklamayla bir kez daha karşımıza çıkmıştır.

Bu açıklama sonrasında özellikle sınava girenlerin soruların yayınlanmasına yönelik talepleri, sınav sonuçlarının artık belli olacağı bu güne kadar karşılanmamıştır.

Yönetmelik gereğince sınava giren tüm adayların sınav sonuçları ve sorularına itiraz hakkı bulunmaktadır.

Sınav sorularının ve cevap anahtarının açıklanmaması, kamusal işlemlerin denetlenebilir ve şeffaf olması gerekliliğine açıkça aykırı olduğu gibi, itiraz hakkının kullanılmasına da engel teşkil eder.

Sorular ve doğru cevaplar ile puanların aleni olarak açıklanmayacak olması; kamuoyunda, sınav sorularının kim/kimler tarafından hazırlandığından, sorularda vahim yanlışlar bulunduğuna, soruların bazı kişilerle önceden paylaşılıp paylaşılmadığından, soruları hazırlayanların sınava girip girmediğine dair oluşan soru işaretlerine, yenilerini eklemektedir.

Hukuk devletlerinde, uygulamaların denetiminin sağlanması, mevzuatta tanınan hak ve başvuru yollarının kullanılması, idarenin keyfine bırakılamaz!

Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nı sınava ilişkin muğlaklığı gidermeye ve şeffaf, denetime açık, mevzuata uygun şekilde sınav sonuçlarını açıklamaya davet ediyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul'daki Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyum atandığı bildirildi.

Her yıl yoğun katılım ile şehir liderleri ve profesyonellerini İzmir’de buluşturan, Türkiye’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan, Şehir Ödülleri’nin, diğer şehi...

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman'ın Tonya Erikbeli yaylasındaki oteli hakkında önemli iddialar ortaya atıldı.

Başrollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven ve Aslı Enver gibi ünlü oyuncuların yer aldığı ''Babil'' dizisine yönelik FETÖ propagandası suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı...

İGDAŞ, her kış düzenlediği doğalgaz fatura ödemelerinde, kredi kartı ile vade farksız taksit uygulamasını tekrar başlattığını duyurdu.

Hasan Mezarcı, olay yaratacak yeni paylaşımlarda bulundu. Mezarcı, tesettürle ilgili açıklamalarının ardından İslam'daki bir kuralı daha kaldırdığını açıkladı.

Hayvan haklarını korumaya ilişkin yasa teklifinin Ocak ayı içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Yazarlar
Website Security Test