Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alevilerden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne tepki

17.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde (İBB) cemevlerinin ibadethane sayılması teklifi reddedildi. Alevi dernekleri karar nedeniyle İBB Meclisi'ne tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde (İBB) 'cemevlerinin ibadethane sayılması' AKP ve MHP oylarıyla reddedildiği bildirilmişti. İstanbul'daki cemevlerinin ibadethane statüsünün tanınması için de CHP ve İyi Parti grupları 13 Ocak günü İBB Meclisi'ne bir önerge sunmuştu. Önerge teklifinde, İstanbul'da 93 cemevinin Alevi vatandaşların ibadethane mekânları olmasına rağmen resmi olarak ibadethane statüsünde değerlendirilmediği için cami, kilise ve havra gibi ibadethanelerin faydalandığı elektrik ve su faturalarından muaf olmak gibi kamusal hizmetlerden mahrum kaldığı vurgusu yapılmıştı.

Alevi örgütleri karara tepki göstererek, "Biz buradan soruyoruz, vicdanınız bir toplumun inanç özgürlüğünü, inancını reddetmeyi kabul ediyor mu? Bu ülkede hiç kimse başkasının inancını tarif etsin istemiyoruz. Bu ülkenin eşit yurttaşıyız ve hakkımızı istiyoruz" sözlerini söylediler.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"İnancımıza hukuksal statü, Cemevlerimizin ibadethane olarak tanımlanması, inşası, işleyişi için kamusal düzeyde isteklerimiz bir kez daha ret edilmiştir, yeryüzünde sahip oldukları topraklarda inancı,yaşamı özgürlüğü oylamaya gidilen tek halk Alevi halkıdır.Biz Aleviler bize yapılan bu operasyonu unutmayacağız.

Her seçim döneminde Sünnileştirme operasyonunu gizleyerek gizli kapaklı demokrasi gösterisi yapan siyasi partileri adalete davet ediyoruz !

Sürdürebilir hak ve hukukun olmadığını bir kez gördük, holdingleşen diyanete toplumsal kaynaklar orantısız aktarılıyor, halk üzerinde Sünniliğe dayalı egemen sınıf yaratılıyor.

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemimde de tüm iktidarlar meşruiyetini dinden almıştır. baskı, kandırma, ya da uyutma taktikleri ile toplumsal düzeni kurmuştur. Bu süreç 21.yy da böyle devam ediyor.
Bu baskılarla ideal vatandaş beklentisine giren devlet köylerimize zorla camii yapılmasına, kapılarımızın işaretlenmesine, okullarda çocuklarımıza dindar eğitim dayatılmasına, göz yumuyor sosyal adaletsizlik karşında ilk olarak Alevileri muhalif gösterip katlediyor.

Sevgili canlar; “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse ben de Aleviyim” söylemiyle tüm değerlerimizi, geleneğimizi yok sayan basit vatandaş konumuna düşüren bu sistem ideal Alevilik çizgisini kendi istediği siyasal ve inançsal çizgiye getirme çabasındadır.

Biz Alevilerin Sünni canlarımızla hiç sorunumuz olmadı, zaman zaman her iki tarafı çatıştıran bu zihniyet bugün Sünni canlarımızın da kabul edemeyeceği bir adaletsizliğe imza atmıştır ve kamusal alanda Aleviler yok demiştir.

Peki, Aleviler bu süreçten sonra ne yapacak; kendi vicdanlarını dinleyerek, örgütlenmeye hızla devam edeceklerdir. Devletin farklılıklara karşı kamusal körlüğünü görünür kılacak, siyasette yön verecek hak ve hukukuna sahip çıkacaktır.

Biz buradan soruyoruz, “vicdanınız bir toplumun inanç özgürlüğünü, inancını reddetmeyi kabul ediyor mu?”

Bu ülkede hiç kimse başkasının inancını tarif etsin istemiyoruz.

Bu ülkenin eşit yurttaşıyız ve hakkımızı istiyoruz.

Toplumsal barış isteyen herkesin de buna saygı göstermesini talep ediyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi için halkın görüşüne başvurulacak.

İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenmeyi hedefleyen ’Kazasız Kul Olmaz’ adlı eğitsel gösteri, iş ve trafik ,afet kurallarını komedi ile seyircilerin beğe...

14. Uluslararası Ankara Kitap Fuarı’nın açılış töreni 28 Şubat Cuma günü saat 15.00’de konuk ülke Fransa Büyükelçisi Charles Fries ve yazar Brigitte Labbé tarafından y...

Avrupa Mobilya Sanayicileri Konfederasyonu (EFIC) üyeleriyle İstanbul’da ilk kez buluşmaya hazırlanıyor. Avrupa mobilya sektöründe gündem korona virüs.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunup, soruları yanıtladı. Bakan Soylu, beklenen Büyük İstanbul D...

Kütahya'nın Simav ilçesinde geçtiğimiz günlerde Tayland'a tatil için giden 40-45 yaşlarında bir adam, rahatsızlanınca gittiği ilçedeki hastanede 'koronavirüs' şüphesiy...

İstanbul Sultangazi'de yaşanan trafik kazası sonrası yaşananlar Türkiye gündemine oturdu.

Yazarlar
Website Security Test