Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İbretlik Korona çözümleri!

12.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çin’de binlerce insanı etkisi altına alan Corona virüsü ile ilgili Türk kamuoyunda ortaya atılan çözüm önerileri TVHB Merkez Konseyi’ni endişelendirdi. Konsey Başkanı Eroğlu, konu ile ilgili ciddi bir bilgi kirliliği olduğu uyarısında bulundu.

AYSEL KANBER

Bilgi kirliliğinin özellikle Türkiye’de en önemli problemlerinden birisi haline geldiğine vurgu yapan Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, söz konusu durumun kamuoyunda ciddi kafa karışıklığı ile birlikte toplumsal ve sektörel beslenme üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu söyledi.

Korona virüsü ile ilgili de aynı yanlışın yapıldığını dile getiren Eroğlu; “Korona virüsünün bir viral enfeksiyon olduğunu ve korkulacak bir şey olmadığını, kelle paça, Maraş usulü ekşili çorba, ev turşusu, turşu suyunun henüz ülkemizde görülmeyen korona virüsünü engellediğini, sirkenin virüslere karşı etkili olduğunu, hatta 30 saniyede virüsleri öldüren karışımlar yaparak iddialı açıklamalar yapan Uzman, Doçent, Profesör ünvanlı tıp doktorlarını büyük bir şaşkınlık ve ibretle izlemekteyiz.” Dedi.

Gıda hijyeni konusunda hiçbir eğitimi, uzmanlığı, deneyimi ve derinlemesine bilgi birikimi olmayan hep belirli kişilerin, çoğu zaman kötü bir örneği genelleyerek o televizyondan bu televizyona yaptıkları kanıtı olmayan aykırı açıklamalarla bilgi kirliliğine neden olduğuna işaret eden Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Özellikle toplumda itibarı yüksek meslek gruplarından olan doçent ve profesör unvanlı bu akademisyen ve tıp doktorlarının toplumun kendilerine olan koşulsuz güvenlerini suistimal ederek bireysel veya bazı lobilere çıkar sağlayabildiklerine şahit olmaktayız.

Son yıllarda, bazı TV kanalları özellikle sabah programlarında tercihli davranarak konunun gerçek uzmanları yerine ajanslar üzerinden popülaritesi yüksek, reklam getirisi olan kişilere öncelik vermekte, programlara adeta kota koymuş bu kişilere astronomik ücretler ödemektedirler. Hekimlerin, diyetisyenlerin, uzmanlık alanlarının dışında olmasına rağmen gıda güvenliği ve hijyeni konularında, genellikle internetten edindikleri sınırlı bilgilerle aykırı açıklamalar yaparak gündemde kalmaya, kitaplarını tanıtmaya, çeşitli ürünler satmaya, yaşam koçluğu ve danışmanlık yapmaya çalıştıkları da işin bir başka boyutudur.”

Herhangi bir maddenin, ilacın virüs çoğalmasına direkt etkisini söyleyebilmek için yıllar süren çalışmalar yapılmakta olduğuna değinen Ali Eroğlu, buna rağmen piyasa da antiviral ilaç sayısının son derece sınırlı olduğunu kaydetti. Kendi çıkarları için gerçek bilgiyi çarpıtan söz konusu provokatörlerin açıklamalarının karşısında uzmanlar tarafından yapılan bilimsel ve gerçeği yansıtan açıklamalara basında ve sosyal medyada çok fazla yer verildeğini öne süren Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bazı medya organlarında koronavirüs üzerine bir antiviral çalışma yapmadan herhangi bir bitkinin, yemeğin, paça çorbasının viral etkileşimi yaptığını belirtmek en hafif ifade ile bilgisizliktir.

Televizyon, internet ve sosyal medya, bilgiye ulaşmayı çok kolay bir hale getirmiş olsa da reyting uğruna bu mecralardaki paylaşımların güvenilirliğinin sorgulanması gerekmektedir. Doğru, faydalı ve gerektiği kadar bilgiye ulaşmak ancak konunun gerçek uzmanları tarafından toplumun farklı katmanlarına göre hazırlanmış açıklamaların takip edilmesi ile olur. Medya kuruluşları, TV’lerde program yapan sunucular, haber muhabirleri, medyatik ve sansasyonel kişilerden ziyade ilgili alanda bilimsel çalışmaları ve araştırmaları ile öne çıkan uzmanların görüşlerini yayınlamalıdır.”

Eroğlu, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, meslek kuruluşları ve resmî kurumların, toplumu yanlış ve taraflı bilgiler ile zehirleyen kişiler ve yayın kuruluşları hakkında cezai yaptırımlarda bulunması gerektiğinin altını çizerek, “Aksi taktirde toplumda bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi mümkün olamayacaktır.” Uyarısında bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi, geçtiğimiz yıllarda vefat eden üyelerini yayınladığı mesajla andı.

İZVAK Dinamik Grup’un yeni durağı Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü oldu.

Bayındır Belediyesi 150. Yılını Kutluyor

Ege Genç İş İnsanları Derneği'nin (EGİAD) 'Biz Bize' etkinliğinde EGİAD’ın 30. yılı kutlandı.

Emlak Konutları Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Kentsel dönüşüme imar engeli koydular” denildi.

Efes Selçuk Belediyesi, İlham Veren Kentin tanıtımı adına yürütülen çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

Su ürünleri sektörünün lideri Kılıç Deniz, uluslararası ödüllerine yenilerini ekledi.

Yazarlar
Website Security Test