Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Son 48 saatte 3 intihar: Türkiye'de intiharlar arttı

17.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye son 48 saatte 3 intihar vakasıyla sarsıldı. Önceki gün Konya'daki tır şoförü Mevlüt Çankaya, bugün öğlen saatlerinde Şırnak'ın Cizre ilçesinde intihar eden Nezir Kılıç ve son olarak İstanbul Üniversitesi'nde intihar eden 4. Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir. Türkiye'de intihar vakaları neden arttı? İntihar eden vatandaşların ortak yanı nedir?

FAZIL ANIL KILIÇLI

Türkiye'de 48 saat içinde "kamuoyuna yansıyan" 3 intihar vakası yaşandı. Önceki gün (16 Şubat 2020 Pazar) Konya'da kendini asarak öldüren Mevlüt Çankaya isimli tır şoförü hafta sonu gündemini sarsmış ve en çok konuşulan konuların başında gelmişti.

İntihar eden Mevlüt Çankaya hakkındaki tartışmalar soğumadan bugün (17 Şubat 2020 Pazartesi) iki intihar daha yaşandı. Önce Şırnak'ın Cizre ilçesinde Kaymakamlık binasından atlayarak hayatına son veren engelli vatandaş Nezir Kılıç ve sonrasında İstanbul Üniversitesi'nde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü okuyan 4. Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir Türkiye gündeminin en çok konuşulan konusunu "intiharlar" olarak belirledi.

İntihar vakaları karşısında sosyal medyada iki uç tepki veriliyor. Bir tarafta Türkiye ekonomisinin mevcut durumu nedeniyle intiharlardan hükumeti sorumlu tutan kullanıcılar bulunurken, diğer tarafta ise intiharların farklı nedenlerden olduğunu ve ekonomiyle bir bağı olmadığını ileri sürenler yer alıyor.

EKONOMİ TEK NEDEN DEĞİL ANCAK...

Son aylarda ekonomik sıkıntılar sebebiyle intihar edenlerin sayısı bir hayli fazla. İnsanları intihara sürükleyen birçok gerekçe olsa da ekonomik sıkıntılar bu gerekçelerin en başında yer buluyor. Özellikle son dönemde yaşanan birçok intihar vakasında intihar eden kişiler arkalarında bıraktıkları notlar ve yakınlarıyla yaptıkları konuşmalardan anlaşıldığı üzere ekonomik çıkmazda oldukları aşikar.

2019 yılının Kasım ayında siyanür içerek hayatına son veren 4 kardeşin intihar nedeninin tamamen ekonomik sıkıntılar olduğu açığa çıkmıştı. Hatırlanacağı üzere intihar eden kardeşler arkalarında elektrik borcu bırakmış ve borç nedeniyle elektriği kesen dağıtım şirketine EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) yüksek bir ceza da vermişti. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, kesilen 888 bin 397 Türk Lirası cezanın ardından "Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda." ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz ay 2020'nin başında ise yine İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim gören Sibel Ünli isimli genç kadının intiharı da büyük ölçüde ekonomik nedenlerden dolayıydı. Sibel Ünli'nin geçim sıkıntısı yaşadığı kişisel sosyal medya hesabındaki mesajlarından anlaşılmıştı. Genç kadının ailesi Ünli'nin psikolojik sorunları olduğunu ve bu yüzden intihar ettiğini açıklamıştı fakat Sibel Ünli'nin kişisel sosyal medya hesabında yazdığı kadarıyla geçim sıkıntısı hayatında büyük bir yer kaplıyordu.

Son üç vakadan önce Hatay'da da bir intihar olayı daha yaşanmış ve intihar eden babanın söylediği sözler de "ekonomik sıkıntı" ile ilgiliydi. Hatay'da uzun bir süredir işsiz olan A.Y. isimli vatandaşın 'çocuklarım aç' diyerek valilik binası önünde kendini yaktığı iddia edilmiş, polislerin yangın tüpleriyle müdahale etmesine karşın hayatını kaybetmişti.

İntiharların en büyük sebebi ekonomik gerekçeler olarak görünüyor. Türkiye'de intihar vakaları artıyor, sosyal medyada da intiharların sebebi olarak iki uç tartışma ise günden güne büyüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın (ZMO) bu yılki basın ödülü, “tarım sektörüne katkılarından dolayı” Web editörümüz Murat Büyükyılmaz’ın da aralarında bulunduğu azet...

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “Hasat edilen nergisimiz çöpe gitmesin, evlerimiz mis koksun” çağrısında bulundu.

Konak Belediyesi, çevre ve iklim değişikliği, Sosyal İklim Derneği’yle işbirliği protokolü imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi'nde COVID-19 aşısı yaptırdı. Aşı olduktan sonra açıklama yapan Erdoğan, "Yaklaşık 25-30 milyon doz daha gele...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Altyapıda sıkıntılar var ama daha büyük sıkıntı iklim değişikliği. Saatte 70 kilo yağmurun düştüğü bir iklim biz hiç gör...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesi iş birliği ile Eflatun Nuri anısına bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Ulusal Karikatür Yarışması Ödülleri 10 Ocak Çalışan ...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya üzerinden başlatılan "yalan kampanyasına" yanıt verdi.

Yazarlar
Website Security Test