Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cemaatle namaz kılmak ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı

16.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Erbaş'ın açıklamalarına göre cemaatle namaz kılmak ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle cemaatle namaz kılmanın ertelendiğini duyurdu.

Erbaş yaptığı açıklamada, "Yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar, cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesine karar verilmiştir. Camilerin münferiden (Bireysel olarak, tek başına) namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir." dedi.

Erbaş'ın konuşmasından başlıklar;

-Salgın nedeniyle cemaatle birlikte namaz kılmanın tehlikesi görülmektedir. Dinimiz, insan sağlığına her zaman önem vermektedir.

-Peygamber efendimiz 'Bir yerde veba hastalığı varsa oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde veba varsa oradan uzaklaşın' demiştir. Efendimiz burada salgına karşı alınması gereken tedbirin gereğini vurgulamıştır.

-Bu meyamda doğal afet veya salgın hastalık sebebiyle cemaate katılmanın zor veya tehlikeli olduğu zamanlarda, namazların evlerde kılınmasının uygulamalarının varlığı da bilinmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

hayrettin hayrettin

17.03.2020 - 08:33
peygamber efendimiz veba hastalığının olduğu bölgeye girilmemesi tavsiyesi var, amma camiler ve mescitler virüs yuvası değildir. kaldı ki köy ve mescitlerde din görevlisini bulmak zor. buda işin tuzu biberi oldu, imamlar zaten cenaze yıkamak zorunda değil, buda bahane defin ve taziye sinede gitmekten kurtuldu.

hayrettin hayrettin

17.03.2020 - 06:43
evet peygamber efendimiz vebanın olduğu yere girmeyiniz demişti. sorarım camilerimiz mescitlerimiz vebanın olduğu yerler mi? zaten köy ve mescitlerde görevli din görevlileri göreve gelmiyorlar ki buda bahanesi oldu.
Diğer Haberler

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine önlem kapsamında eğlence mekanlarının kapatılmasının ardından sosyal medyada dolaşan video da şaşırtmadı.

TRT1'de yayınlanmaya başlayan Ya İstiklal Ya Ölüm isimli dizi bir süredir sosyal medyada gündemdi. İzleyenler tarafından beğenilen dizi hakkında Yavuz Bahadıroğlu'ndan...

Malik Baran Yılmaz, yayınladığı videonun ardından gözaltına alındı iddiası medyada. Yılmaz, ''Evde kal diyorsunuz, nasıl evde kalayım?'' diye sorarak bir video çekmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vaka ve ölü sayılarını güncelledi. Bakan Koca, bugün 7 bin 641 test yapıldığını, 1704 yeni vaka olduğunu ...

Yurt dışından getirilen ve Bolu'da karantinaya alınan gençler sosyal medyada yaptıkları canlı yayında küfür eden üçüncü bir kişi nedeniyle gündeme oturdular ve karanti...

Vekil maaşlarını Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele için bağışlamak isteyen milletvekilleri sosyal medyada övgü aldı.

Pangolin nedir, nasıl bir hayvandır? Çin'den ticareti yapılan Pangolin için Koronavirüs benzeri bir SARS virüsü taşıdığı ileri sürüldü. İşte pullu memeliler takımında ...

Yazarlar
Website Security Test