Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Koronavirüs Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağı hakkında ne diyor?

18.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında sokağa çıkma yasağı ile ilgili neler söylendi? Vatandaş sokağa çıkma yasağı istiyor mu? Habertürk Ankara temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun bu konular hakkında hangi kararlar aldıklarını aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı söylentileriyle ilgili konuştu. Soylu, "Bunlar, ABD, Almanya mahreçli FETÖ’cülerin hesapları. Sosyal medyada infial yaratmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız bunları paylaşmasın" dedi.

BİLİM KURULU ÜYELERİ NE DİYOR?

Habertürk Ankara temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından notlar aktardı. Kurul sokağa çıkma yasağı konusunda ne düşünüyor?

"İçinde AVM’lerin de yer aldığı insan toplulaşmasının yaşandığı alanlarla ilgili yeni tedbirler yakındır." diyen Sarıkaya, "Bilim Kurulu’nda geçen hafta başında yapılan toplantısında teste ağırlık verilmesi yönünde görüş belirtilmiş, ancak bu konuda adım önceki gün atılabilmişti. Belki bir haftalık bir gecikme olacak ancak buna rağmen başlangıçta 16 merkezde, ardından büyükşehirlerin tamamında test merkezlerinin kurulması, bunu mobil test sisteminin takip etmesiyle vaka sayısında artış görülebilir. Bunun nedeni de vakanın seyir hızı. Güçlü bir bünyede daha hafif seyredebiliyor. Ancak zayıf bir bünyede yaşa bakmaksızın anında etki yapabiliyor. Dolayısıyla güçlü bir bünye virüse sahipken normal yaşam sürmesi onun yayma oranını da arttırıyor; bu nedenle en küçük rahatsızlıkta veya ateşte anında tespit edilmesi önem arz ediyor." dedi.

Hükumetin vaka ve ölüm sayısını gizlediği iddialarına da değinen Muharrem Sarıkaya, "Şunu belirteyim ki Bakanlık elindeki vaka sayısı konusunda herhangi bir kısıtta bulunmuyor. Bunun kendi içinde kontrolü de yapılmış durumda. Örneğin, önceki günkü Bilim Kurulu toplantısında gizli kalmak kaydıyla vaka sayısı 39 olarak bildirilmiş, yeni test grubunun sonucu çıkınca açıklama yapılacağına dikkat çekilmişti. Bakanlık yeni test çıkınca bu sayıya 8 kişiyi daha ekleyip yayınladı. Dolayısıyla Bilim Kurulu’nun baştan beri ortaya koyduğu, 'Vaka gizlemek daha büyük soruna yol açar” anlayışı Sağlık Bakanlığı tarafından da içselleştirilmiş bulunuyor.'" ifadelerine yer verdi.

Sokağa çıkma yasağı konusuyla ilgili de konuşan Sarıkaya, "Peki vaka sayısında bir yükselme görülürse sokağa çıkma yasağı gelebilir mi? Sordum, şu aşamadaki verilen ve ileri dönük simülasyonların bugün için böyle bir kararı gerektirmediğinin altı çizildi. İtalya’daki gibi bir duruma ihtiyaç olmadığına vurgu yapıldı" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun resmi Twitter hesabından Kamu Bankalarına yönelik olarak yaptığı eleştirilere bankalardan ortak ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (Kovid-19) vaka ve can kaybı sayısını güncelledi. Bakan Koca yeni olarak bir mobil uygulamadan bahsetti ve Koronavirüs hastal...

31 Mart tarihinde yaşandığı belirtilen olayda Yarbay olduğunu söyleyen bir kişi ile trafik polisi arasındaki tartışma sosyal medyada gündem oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Fatih Portakal'a sosyal medyadan büyük destek geldi. Fatih Portakal'a neden suç duyurusunda bulunuldu?

Alanya’da kız öğrencilerin kaldığı ve kış aylarında yurt olarak kullanılan bir otelde skandal bir görüntü ortaya çıktı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Fox TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal'a Twitter'da yazdıkları nedeniyle suç duyurusunda bulu...

Sağlık Bakanlığı’nın yeterli donanıma sahip özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından SGK’nin Sağlık Uygulama Tebliği’nde de değişikliğe gidildi. Yeni...

Yazarlar
Website Security Test