Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Koronavirüs Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağı hakkında ne diyor?

18.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında sokağa çıkma yasağı ile ilgili neler söylendi? Vatandaş sokağa çıkma yasağı istiyor mu? Habertürk Ankara temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun bu konular hakkında hangi kararlar aldıklarını aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı söylentileriyle ilgili konuştu. Soylu, "Bunlar, ABD, Almanya mahreçli FETÖ’cülerin hesapları. Sosyal medyada infial yaratmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız bunları paylaşmasın" dedi.

BİLİM KURULU ÜYELERİ NE DİYOR?

Habertürk Ankara temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından notlar aktardı. Kurul sokağa çıkma yasağı konusunda ne düşünüyor?

"İçinde AVM’lerin de yer aldığı insan toplulaşmasının yaşandığı alanlarla ilgili yeni tedbirler yakındır." diyen Sarıkaya, "Bilim Kurulu’nda geçen hafta başında yapılan toplantısında teste ağırlık verilmesi yönünde görüş belirtilmiş, ancak bu konuda adım önceki gün atılabilmişti. Belki bir haftalık bir gecikme olacak ancak buna rağmen başlangıçta 16 merkezde, ardından büyükşehirlerin tamamında test merkezlerinin kurulması, bunu mobil test sisteminin takip etmesiyle vaka sayısında artış görülebilir. Bunun nedeni de vakanın seyir hızı. Güçlü bir bünyede daha hafif seyredebiliyor. Ancak zayıf bir bünyede yaşa bakmaksızın anında etki yapabiliyor. Dolayısıyla güçlü bir bünye virüse sahipken normal yaşam sürmesi onun yayma oranını da arttırıyor; bu nedenle en küçük rahatsızlıkta veya ateşte anında tespit edilmesi önem arz ediyor." dedi.

Hükumetin vaka ve ölüm sayısını gizlediği iddialarına da değinen Muharrem Sarıkaya, "Şunu belirteyim ki Bakanlık elindeki vaka sayısı konusunda herhangi bir kısıtta bulunmuyor. Bunun kendi içinde kontrolü de yapılmış durumda. Örneğin, önceki günkü Bilim Kurulu toplantısında gizli kalmak kaydıyla vaka sayısı 39 olarak bildirilmiş, yeni test grubunun sonucu çıkınca açıklama yapılacağına dikkat çekilmişti. Bakanlık yeni test çıkınca bu sayıya 8 kişiyi daha ekleyip yayınladı. Dolayısıyla Bilim Kurulu’nun baştan beri ortaya koyduğu, 'Vaka gizlemek daha büyük soruna yol açar” anlayışı Sağlık Bakanlığı tarafından da içselleştirilmiş bulunuyor.'" ifadelerine yer verdi.

Sokağa çıkma yasağı konusuyla ilgili de konuşan Sarıkaya, "Peki vaka sayısında bir yükselme görülürse sokağa çıkma yasağı gelebilir mi? Sordum, şu aşamadaki verilen ve ileri dönük simülasyonların bugün için böyle bir kararı gerektirmediğinin altı çizildi. İtalya’daki gibi bir duruma ihtiyaç olmadığına vurgu yapıldı" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üniversite rektörlüğünün açtığı öğretim görevlisi kadrosu ilanında yer alan kriterleri yalnızca eşi Derya Bağ'ın karşıladığı Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ...

Türkiye, Akdeniz'de araştırma çalışmaları yürütecek olan Oruç Reis gemisi için Navtex ilan etti. Navtex nedir? Yunanistan bu kararın üzerine NATO ile bir görüşme yapacak.

Zamanının büyük bir bölümünü internet başında geçiren bir çocuk, annesinin yıllarca yaptığı birikimin tamamına yakınını Twitch üzerinden yayıncılara bağışlayarak günde...

Avrupa’nın birinci, dünyanın yedinci büyük tarım ülkesi Türkiye, bir yandan tarımsal üretimini arttırmak için projeleri hayata geçirirken, diğer yandan ürettiği tarım ...

İçişleri Bakanlığı artış gösteren Koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle nişan, nikah, düğün ve sahiller için 81 ile bir genelge gönderdi. Bakanlık bulaş riskinin a...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili yeni açıklamalara imza attı. Bakan Selçuk, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine ilişkin de uyarıda bulundu.

2003 yılında Doğan Holding bünyesinde kurulan Dream TV'nin kapatıldığı açıklandı.

Yazarlar
Website Security Test