Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'de test yapıldıkça Koronavirüs vaka ile ölü sayıları artıyor

26.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vaka ve ölü sayıları, test yapıldıkça paralel olarak artış gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son test, vaka ve ölü sayılarını açıkladı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceylan da Kovid-19 test sayısının mevcut durumunu ele alarak, az test yapılan ülkelerde vaka sayısının 10 ile çarpılarak gerçek sayıya yaklaşık bir sayının tahmin edilebileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kaynaklı gerçekleşen vaka ve ölü sayılarını 26 Mart 2020 Perşembe akşamı güncelledi.

Twitter'daki kişisel hesabından yazan Bakan Koca, "Test sayımız dün 5.035’ti. BUGÜN 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. Hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. Sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum." ifadelerine yer verdi.

TEST SAYISI ARTTIKÇA VAKA VE ÖLÜ ARTIYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve bu yazının yazıldığı sırada dünya genelinde 520 binden fazla vaka ve 23 binden fazla ölümün olduğu Koronavirüs pandemisinin Türkiye'de yarattığı bilanço resmi açıklamalara göre 3629 vaka, 75 ölü olarak güncellenmiş durumda. Toplam test sayısı ise 40 bini geçti. Test sayısının artması vaka ve ölü sayılarının da artması anlamına geliyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceylan, katıldığı bir televizyon programında, vaka sayısının tartışmaya açık olduğunu, çok test yapan ülkelerde vaka sayısının 5 veya 6 ile çapılması, az test yapılan ülkelerde ise bunun 10 ile çarpılması gerektiğini söylemişti. Bu metodun Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edildiğini belirten Ceyhan, Türkiye'de tespit edilen hasta sayısının 10 ile çarpılması ile virüs bulaşan insan sayısının tahmin edilebileceğini ifade etmişti.

En fazla test yapılan ülkelerde bile toplam vaka sayısının 5'te 1'inin tespit edildiğini vurgulayan Ceylan, "Tespit edilen hasta sayısını 10 ile çarptığınız zaman Türkiye'de olabilecek virüs taşıyan insan sayısını tahmin edebiliriz" dedi. Gerçek ölüm oranının düşük olduğuna dikkati çeken Ceyhan, "Yani 25 bin vaka gibi bir rakam üzerinden hesaplarsak ölüm oranı düşük. Bu bütün dünyada böyle. Bütün dünyada ölüm oranı şu anda yayınlanan rakamlardan düşük" ifadelerini kullanmıştı.

Dolayısıyla kamuoyunda, Türkiye'de vaka ve ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu yönünde tedirginlikler mevcut.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun resmi Twitter hesabından Kamu Bankalarına yönelik olarak yaptığı eleştirilere bankalardan ortak ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (Kovid-19) vaka ve can kaybı sayısını güncelledi. Bakan Koca yeni olarak bir mobil uygulamadan bahsetti ve Koronavirüs hastal...

31 Mart tarihinde yaşandığı belirtilen olayda Yarbay olduğunu söyleyen bir kişi ile trafik polisi arasındaki tartışma sosyal medyada gündem oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Fatih Portakal'a sosyal medyadan büyük destek geldi. Fatih Portakal'a neden suç duyurusunda bulunuldu?

Alanya’da kız öğrencilerin kaldığı ve kış aylarında yurt olarak kullanılan bir otelde skandal bir görüntü ortaya çıktı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Fox TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal'a Twitter'da yazdıkları nedeniyle suç duyurusunda bulu...

Sağlık Bakanlığı’nın yeterli donanıma sahip özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından SGK’nin Sağlık Uygulama Tebliği’nde de değişikliğe gidildi. Yeni...

Yazarlar
Website Security Test