Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'de test yapıldıkça Koronavirüs vaka ile ölü sayıları artıyor

26.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vaka ve ölü sayıları, test yapıldıkça paralel olarak artış gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son test, vaka ve ölü sayılarını açıkladı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceylan da Kovid-19 test sayısının mevcut durumunu ele alarak, az test yapılan ülkelerde vaka sayısının 10 ile çarpılarak gerçek sayıya yaklaşık bir sayının tahmin edilebileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kaynaklı gerçekleşen vaka ve ölü sayılarını 26 Mart 2020 Perşembe akşamı güncelledi.

Twitter'daki kişisel hesabından yazan Bakan Koca, "Test sayımız dün 5.035’ti. BUGÜN 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. Hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. Sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum." ifadelerine yer verdi.

TEST SAYISI ARTTIKÇA VAKA VE ÖLÜ ARTIYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve bu yazının yazıldığı sırada dünya genelinde 520 binden fazla vaka ve 23 binden fazla ölümün olduğu Koronavirüs pandemisinin Türkiye'de yarattığı bilanço resmi açıklamalara göre 3629 vaka, 75 ölü olarak güncellenmiş durumda. Toplam test sayısı ise 40 bini geçti. Test sayısının artması vaka ve ölü sayılarının da artması anlamına geliyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceylan, katıldığı bir televizyon programında, vaka sayısının tartışmaya açık olduğunu, çok test yapan ülkelerde vaka sayısının 5 veya 6 ile çapılması, az test yapılan ülkelerde ise bunun 10 ile çarpılması gerektiğini söylemişti. Bu metodun Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edildiğini belirten Ceyhan, Türkiye'de tespit edilen hasta sayısının 10 ile çarpılması ile virüs bulaşan insan sayısının tahmin edilebileceğini ifade etmişti.

En fazla test yapılan ülkelerde bile toplam vaka sayısının 5'te 1'inin tespit edildiğini vurgulayan Ceylan, "Tespit edilen hasta sayısını 10 ile çarptığınız zaman Türkiye'de olabilecek virüs taşıyan insan sayısını tahmin edebiliriz" dedi. Gerçek ölüm oranının düşük olduğuna dikkati çeken Ceyhan, "Yani 25 bin vaka gibi bir rakam üzerinden hesaplarsak ölüm oranı düşük. Bu bütün dünyada böyle. Bütün dünyada ölüm oranı şu anda yayınlanan rakamlardan düşük" ifadelerini kullanmıştı.

Dolayısıyla kamuoyunda, Türkiye'de vaka ve ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu yönünde tedirginlikler mevcut.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi hesabından yayınlanan Koronavirüs videosu sosyal medyada konuşulanlar arasına girdi.

Erzurum Pazaryolu’nda yaşlı evden çıkamayan çiftçinin tarlasını Jandarma sürdü. Jandarma Genel Komutanlığı videoyu sosyal medya hesabından da paylaştı: Tarlada İzi Olm...

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hemşire olarak görev yapan Tolgahan Karadaş'ın yaşadığı olay sosyal medyanın gündemine oturdu.

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı da Müge Anlı'ya tepki gösterenler arasına katıldı. İzmir Tabip Odası da Müge Anlı'ya tepki gösteren meslek örgütlerinden oldu.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı'nın Instagram hesabından yaptığı canlı yayın gündemde. Annesi Zekiye Çomaklı'nın İzmirliler için söylediği s...

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu geçen yıl aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve ilerleyen haftalarda tüm dünyayı salgın şeklinde etkisi altına al...

Erzurum Girişimci Kadınlar Dernek Başkanı Zekiye Çomaklı, İzmirlilere söylediği sözlerin ardından gelen tepkiler üzerine özür diledi. Zekiye Çomaklı kimdir, İzmirliler...

Yazarlar
Website Security Test