Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Korkutan açıklama: Türkiye'deki vaka ve ölü sayısı İtalya'dan fazla

26.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pandemi Servis Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yusuf Savran'dan Türkiye'deki Koronavirüs (Kovid-19) salgını üzerine çarpıcı değerlendirmeler geldi. İzmir'de önemli bir mücadele sergileyen Savran, Türkiye'nin vaka ve ölü sayılarında İtalya'nın önünde olduğunu belirtti. Türkiye'de Koronavirüs (Kovid-19) gerçek vaka ve ölü sayıları ne?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pandemi Servis Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yusuf Savran, Türkiye'de tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle ilgili son durumu değerlendirdi.

Egedesonsöz'ün haberine göre, Türkiye'de vatandaşların halen olayın ciddiyetine varamadığını belirten Doç. Dr. Savran, "İlk vakanın Türkiye’de görüldüğü 11 Mart itibariyle bu güne kadar 15 günlük bir süre geçti. Ve istatistiklere baktığınız zaman; maalesef hazırlıksız yakalanmış İtalya’ya göre ‘biz buna hazırlandık’ diyen Türkiye daha ciddi bir sınav vermektedir. Vaka sayımız da ölüm sayımız da şu ana kadar İtalyanlardan daha ileridedir. Bu işi kazasız belasız ya da daha az zayiatla atlatan işin merkezi Çin’in uzman görüşleri ve tecrübelerinden yararlanarak Sağlık Bakanlığımızın da katkılarıyla bir takım tedavi algoritmaları geliştirilmeye çalışılmaktadır. Ama maalesef bu virüsü tamamen yok eden ve tedaviyi sağlayan bir ilaç geliştirilmiş değildir" dedi.

BU VİRÜSÜ EVDE KALARAK KIRABİLİRİZ

Hükumetin ve diğer birçok yetkilinin "evde kalın" çağrısına halkın kulak asmadığını söyleyen Yusuf Savran, "Sürecin başından bu yana ‘evde kal’ çağrılarına uymayan insanlarımız sayesinde virüs çok ciddi bir yayılım alanı bulmuştur. Virüs ilk 10 gündeki vakalara baktığımızda çoğunluğu genç diyebileceğimiz 18-45 yaş aralarındadır. Bu işi ayakta atlatabilecek, hafif geçirebilecek kişilerdir. Son 48 saatteki vakalara baktığımızda ise daha çok bu işin büyük ve yaşlılarımıza sirayet ettiğini görülmektedir" ifadelerini kullandı.

"Maalesef vaka sayılarımız ve ölümlerimiz giderek artıyor. Üzülerek söylüyorum ki bu işi ciddiye almazsak binli rakamlara ulaşacak ölümlerle karşılayacağız. Bu hastalık yaşlı genç, zengin fakir ayırt etmiyor. Dünyanın süper güç devletlerindeki zenginler bile yakalanıyor. Ne kadar paranız olursa olsun bu hastalıktan kurtulmanın çaresi yok. Tıp insanlarına güvenin. Biz sizin için çalışıyoruz, evde kalın" uyarısını yapan Doç. Dr. Yusuf Savran, "Maalesef 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vakalarımız artmaya başlamaktadır. Bu da kaygı vericidir. Bu şu demektir; ağır seyredecek vakalar yakın dönemde çok ciddi yoğun bakım ihtiyacı ve maalesef bütün desteğe rağmen vakalar ölümle sonuçlanacaktır. Virüsü ancak evde kalarak kırabiliriz" dedi.

MASKE KONUSU

Doç. Dr. Yusuf Savran toplumdaki yanlış maske algısına da değinerek, "Çeşitli maskeler ortaya çıktı. N95 Maske konusunda talepler arttı. Lütfen bu maskeyi kullanmayınız. Bunun kullanımı için belli alanlar tanımlanmıştır. Bu maske nefesi dışarı vermektedir. Eğer virüsü taşıyorsanız maskeden dışarı saçabilirsiniz. Sadece cerrahi maske kullanmanızı öneriyoruz. N95 maskeyi biz tıp profesyonelleri bir takım özellikli vakalarda kendimizi korumak adına kullanıyoruz. Hastalıklı insanların bunu kullanması sağlıklı bir yaklaşım değildir. Onun dışında ellerinizi sık sık dezenfektan, kolonya, su ve sabunla temizleyiniz" ifadelerine yer verdi.

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü Doç. Dr. Yusuf Savran'ın sözleriyle ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle;

Doç. Dr. Savran da konuyla ilgili yeni bir video paylaştı. Sorumlu bir hekim olarak toplumu bilinçlendirmek için açıklama yaptığını anlatan Savran, “Sağlık bakanlığımız ve ilgili birimler çalışmalarını titizlikle yürütmektedir. Yaptığım açıklamalar ve İtalya örneği yanlış anlaşılmıştır. Bizler sorumlu hekimler olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğer yaptığım açıklamalar paniğe neden olduysa devlet büyüklerimden ve halkımdan özür dilerim” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine önlem kapsamında eğlence mekanlarının kapatılmasının ardından sosyal medyada dolaşan video da şaşırtmadı.

TRT1'de yayınlanmaya başlayan Ya İstiklal Ya Ölüm isimli dizi bir süredir sosyal medyada gündemdi. İzleyenler tarafından beğenilen dizi hakkında Yavuz Bahadıroğlu'ndan...

Malik Baran Yılmaz, yayınladığı videonun ardından gözaltına alındı iddiası medyada. Yılmaz, ''Evde kal diyorsunuz, nasıl evde kalayım?'' diye sorarak bir video çekmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vaka ve ölü sayılarını güncelledi. Bakan Koca, bugün 7 bin 641 test yapıldığını, 1704 yeni vaka olduğunu ...

Yurt dışından getirilen ve Bolu'da karantinaya alınan gençler sosyal medyada yaptıkları canlı yayında küfür eden üçüncü bir kişi nedeniyle gündeme oturdular ve karanti...

Vekil maaşlarını Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele için bağışlamak isteyen milletvekilleri sosyal medyada övgü aldı.

Pangolin nedir, nasıl bir hayvandır? Çin'den ticareti yapılan Pangolin için Koronavirüs benzeri bir SARS virüsü taşıdığı ileri sürüldü. İşte pullu memeliler takımında ...

Yazarlar
Website Security Test