Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Özel hastaneler ücret almaya devam ediyor

6.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sağlık Bakanlığı’nın yeterli donanıma sahip özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından SGK’nin Sağlık Uygulama Tebliği’nde de değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeye göre özel sağlık kurumlarına ödenecek katkı payı iki katına çıktı.

DuvaR'ın haberine göre, Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle pandemi ilan özel hastanelere giden çoğu hasta kendilerinden fazla para alındığını sık sık dile getiriyor. Hata çoğu hasta tanı konulması için yapılan testlerde bile 1000 liranın üzerinde kendilerinden para istendiği şikayetinde bulunuyor. Bakanlık bu konuda bir adım atarak, özel hastanelere SGK’nin ödeyeceği ücrettlerde artışa gitti.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Samet Mengüç, yapılan bu son değişiklik için Gazete Duvar’a açıklamalarda bulundu. Mengüç şunları söyledi: "Yapılan bu son değişiklik yoğun bakımlar üzerinde yapılan bir düzenleme. Özel hastaneler ve tüm kamu hastaneleri dahil yoğun bakıma alınan Covid- 19 hastalarının ortalama SGK’den yaptığı ödemelerin yaklaşık iki katı kadar bir ödeme planı çıkardı. Ama yoğun bakım öncesi ve sonrası takiplerinde özel hastaneler yine eskisinde olduğu gibi o farkı alabilecekler."

Mengüç, pandemi süresince hem kamu hem de pandemi hastanesi olarak ilan edilen bütün özel hastanelerde girişinden çıkışına kadar vatandaştan hiçbir ücretin alınmaması yönünde bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç olduğunu söylüyor. Mengüç sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu giderler de kamudan karşılanmalıydı. Daha önce oluşturulan genel sağlık sigortası fonu var. Bu fonda birikmiş bir para da var. Ortalama bir maliyet çıkardığı zaman bu fondan çok rahatlıkla bir takviye yapılarak vatandaşın cebinden ek bir para çıkmaksızın bu hizmet sunulabilirdi. Şu an özel hastaneler genel hasta bakımında ciddi bir azalma yaşıyor. Ekonomik kayıp yaşamaları kaçınılmazdı. Bakanlıktan beklentimiz pandemi süresince pandemi olarak ilan edilen hastanelerin bir kamusal hizmet vermesi bunun da kamu tarafından desteklenmesiydi."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sosyal medyada gündem olan Aleyna Çakır ismi yeni bir kadın cinayeti şüphesini gündeme getirdi. Twitter'da Türkiye gündeminin ilk sırasına oturan ve birçok kullanıcı t...

Ankara'da trafikte tartıştığı bir kişiye ''Ben Kars Valisi Özel Kalem Müdürüyüm, seni bu akşam evden aldırmazsam...'' diyen kadın sosyal medyada gündem oldu.

İstanbul Maltepe'de yeni bir kadın cinayeti yaşandı. 36 yaşındaki Ayşegül Aktürk, reddettiği 22 yaşındaki Muharrem E. tarafından öldürüldü.

AK Parti Genel BAşkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Sokağa çıkma yasağı iptal edildi. Erdoğan haberi Twitter'daki kişisel hesabından verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından polis ile bekçilerin yetkilerinin karşılaştırılması yapıldı. Polisin hangi yetkileri bekçilerde var? Poliste olup bekçide olmayan yetkile...

Aniden duyurulan sokağa çıkma yasağı hafta sonu için hazırlık yapan vatandaş ve esnafın tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeyle 6-7 Haziran haft...

Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugünkü (5 Haziran 2020 Cuma) köşe yazısında sosyal medyada gündem olan kavganın hikayesini anlattı.

Yazarlar
Website Security Test