Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Atatürk ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve siyasetçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Gazi Meclis'in 100. yılına özel Gözlem'de bir yazı kaleme aldı.

Bu yıl TBMM’nin açılışının 100. yılını kutluyoruz. TBMM, 23 Nisan 1920’de çok zor şartlar altında, fakat büyük bir coşkuyla açılmıştı. TBMM’nin açılışının birinci yılında, bu önemli olay, bir kanunla “Hakimiyet-i Milliye Bayramı” olarak ilân edilmiştir. Hakimiyet-i Milliye Bayramı 1922 yılında halkın ve öğrencilerin katılımıyla kutlanmıştır. Bu kutlamalarda öğrencilerin katılımı bir dönüm noktasıdır. Gerçekten de Atatürk, ilk yıllarda Mecliste kutlamaları kabul eder, geçit resmi sırasında balkona çıkarak askerleri ve öğrencileri selamlardı. Törenin ardından küçük bir kız Atatürk’ün yanına gider ve kumaşa kırmızı ile 23 Nisan yazısı işlenmiş pek zarif bir takvimi ‘milli bayram hatırası’ olarak verir ve Atatürk de çocuklarla bir müddet bir arada olurdu.

Kutlamalara bizzat öncülük yapan ve yetim ve öksüz çocuklar için kurulan “Himaye-i Eftal Cemiyeti”, Mustafa Kemal’in de desteğini alarak, sonraki kutlamalarda çocukları ön plâna çıkarmıştır. Nitekim her ne kadar Hakimiyet-i Milliye Bayramı olarak kutlanmakla beraber, kutlamalar,1925 23 Nisanında “Çocuk Günü”, 1926’da ise “Çocuk Bayramı” olarak görülmeye başlanmıştır. 23 Nisan 1927 kutlamaları ise Himaye-i Eftal Cemiyeti tarafından hazırlanan programa bağlı olarak, doğrudan çocuk bayramına dönüşmüş, çocuklar için eğlenceler, fener alayları, yarışmalar, sergiler, piyesler, çocuk balosu gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Okullar bayraklarla donatılmış, şiirler okunmuş, marşlar söylenmiştir. Atatürk 1927 kutlamalarında Türk Ocağı, Halk evleri binalarını çocuk eğlencelerine tahsis etmiş, Atatürk Orman Çiftliği’nde ziyafetler verilmiş, çocuk piyesleri düzenlenmiş, Atatürk, Cumhurbaşkanlığı resmi otolarından birini çocuklara tahsis etmiş, Cumhurbaşkanlığı bandosunu görevlendirmiştir. Aynı yılki gece kutlamalarında, Himaye-i Eftal Cemiyeti’nin Ankara Evkaf Oteli’nde düzenlediği baloya bizzat katılan Atatürk, çocuklara verdiği önemi göstermiştir.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı kutlamalarının gerçek anlamda Çocuk Bayramı niteliği kazanması 1929 kutlamalarında görülmektedir. Bu tarihte çocuk bayramı kutlamaları “çocuk haftası” adıyla 7 güne çıkarılmış, Ankara dışından öğrenci katılımı da sağlanmıştır. Nitekim 23 Nisan 1929 gecesi gerçekleşen çocuk balosuna Cumhurbaşkanı Atatürk, TBMM Başkanı Kâzım Paşa, Başbakan İsmet İnönü ve Bakanlar Kurulu katılmıştır. 1979’da kutlamalara dış ülke çocuklarının da katılımı sağlanmış, ilk olarak 6 ülke, sonrasında ise kırk civarında ülke çocuklarının katılımı sağlanarak, 23 Nisan Türk çocuklarıyla beraber dünya çocuklarının da katıldığı bir bayram haline dönüştürülmüştür.

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak kutlanmasının tabii ki önemli bir sebebi vardı. Her şeyden önce bir ülkenin geleceğinin teminat altına alınması, çocukların iyi bir eğitim görmesi kadar, millî değerlerle de donatılması gerekmekteydi. Atatürk, “çocuklar, milletin geleceğidir” düşüncesiyle, onların kendilerine güven duyan, gelecekte ülke yönetiminde yer alacakları psikolojisinin yerleşmesini sağlayan, çalışkan, doğru, büyüklerine saygı, küçüklerine şefkat göstermeleri gerektiğini öğreten, ülkenin yükselmesi için her türlü fedakârlığı göstermeyi hedefleyen ve tarihin gurur dolu sayfalarını öğrenerek motive olmayı sağlayan bir anlayışı, her Türk çocuğunun belleğine adeta nakış gibi işleyen bir ülküyü yerleştirmeyi amaçlamıştır. Nitekim bu hedefler, 1933, 23 Nisan’ında Reşid Galip tarafından yazılan “Andımız”da vücut bulmuştur:

“Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam: Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak; yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmirli kahveciler, kahvehanelerde oyun oynanmasının derhal serbest olmasını istiyor. Kahveciler, 14 Temmuz Salı günü saat 17.00’de Gündoğdu Meydanı’nda basın açıklama...

İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın kızı Dilara Türkkan bu kez de trafikte yaptığı bir hareketle gündemde. Dilara Türkkan geçtiğimiz yıl Aralık ayında da lüks bir parti ile s...

Red Rose Cake sahibi Tuba Geçkil, yaptığı farklı pasta tasarımlarıyla dünyanın gündeminde.

Artvin'de yavru ayıyı silahıyla vurup, köpeklerini saldırtan ve ayıyı tutarak fotoğraf çektiren adam Tanju Ç. sosyal medyanın gündeminde. Gözaltına alınan Tanju Ç. hak...

Sakarya'daki havai fişekler can almaya devam ediyor. Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlı Taşkısığı mevkinde meydana gelen patlamada en az 3 kişi hayatını kaybetti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü'nün, Tunceli'de yaşayan ve ''Hızır'ın davarı'' olarak adlandırılan dağ keçilerinin avlanması için ihale açacağı iddia edildi.

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, COVİD-19 salgınının dünyada ve Türkiye’de halen devam ediyor olmasının kurban hizmetleri süre...

Yazarlar
Website Security Test