Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Atatürk ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve siyasetçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Gazi Meclis'in 100. yılına özel Gözlem'de bir yazı kaleme aldı.

Bu yıl TBMM’nin açılışının 100. yılını kutluyoruz. TBMM, 23 Nisan 1920’de çok zor şartlar altında, fakat büyük bir coşkuyla açılmıştı. TBMM’nin açılışının birinci yılında, bu önemli olay, bir kanunla “Hakimiyet-i Milliye Bayramı” olarak ilân edilmiştir. Hakimiyet-i Milliye Bayramı 1922 yılında halkın ve öğrencilerin katılımıyla kutlanmıştır. Bu kutlamalarda öğrencilerin katılımı bir dönüm noktasıdır. Gerçekten de Atatürk, ilk yıllarda Mecliste kutlamaları kabul eder, geçit resmi sırasında balkona çıkarak askerleri ve öğrencileri selamlardı. Törenin ardından küçük bir kız Atatürk’ün yanına gider ve kumaşa kırmızı ile 23 Nisan yazısı işlenmiş pek zarif bir takvimi ‘milli bayram hatırası’ olarak verir ve Atatürk de çocuklarla bir müddet bir arada olurdu.

Kutlamalara bizzat öncülük yapan ve yetim ve öksüz çocuklar için kurulan “Himaye-i Eftal Cemiyeti”, Mustafa Kemal’in de desteğini alarak, sonraki kutlamalarda çocukları ön plâna çıkarmıştır. Nitekim her ne kadar Hakimiyet-i Milliye Bayramı olarak kutlanmakla beraber, kutlamalar,1925 23 Nisanında “Çocuk Günü”, 1926’da ise “Çocuk Bayramı” olarak görülmeye başlanmıştır. 23 Nisan 1927 kutlamaları ise Himaye-i Eftal Cemiyeti tarafından hazırlanan programa bağlı olarak, doğrudan çocuk bayramına dönüşmüş, çocuklar için eğlenceler, fener alayları, yarışmalar, sergiler, piyesler, çocuk balosu gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Okullar bayraklarla donatılmış, şiirler okunmuş, marşlar söylenmiştir. Atatürk 1927 kutlamalarında Türk Ocağı, Halk evleri binalarını çocuk eğlencelerine tahsis etmiş, Atatürk Orman Çiftliği’nde ziyafetler verilmiş, çocuk piyesleri düzenlenmiş, Atatürk, Cumhurbaşkanlığı resmi otolarından birini çocuklara tahsis etmiş, Cumhurbaşkanlığı bandosunu görevlendirmiştir. Aynı yılki gece kutlamalarında, Himaye-i Eftal Cemiyeti’nin Ankara Evkaf Oteli’nde düzenlediği baloya bizzat katılan Atatürk, çocuklara verdiği önemi göstermiştir.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı kutlamalarının gerçek anlamda Çocuk Bayramı niteliği kazanması 1929 kutlamalarında görülmektedir. Bu tarihte çocuk bayramı kutlamaları “çocuk haftası” adıyla 7 güne çıkarılmış, Ankara dışından öğrenci katılımı da sağlanmıştır. Nitekim 23 Nisan 1929 gecesi gerçekleşen çocuk balosuna Cumhurbaşkanı Atatürk, TBMM Başkanı Kâzım Paşa, Başbakan İsmet İnönü ve Bakanlar Kurulu katılmıştır. 1979’da kutlamalara dış ülke çocuklarının da katılımı sağlanmış, ilk olarak 6 ülke, sonrasında ise kırk civarında ülke çocuklarının katılımı sağlanarak, 23 Nisan Türk çocuklarıyla beraber dünya çocuklarının da katıldığı bir bayram haline dönüştürülmüştür.

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak kutlanmasının tabii ki önemli bir sebebi vardı. Her şeyden önce bir ülkenin geleceğinin teminat altına alınması, çocukların iyi bir eğitim görmesi kadar, millî değerlerle de donatılması gerekmekteydi. Atatürk, “çocuklar, milletin geleceğidir” düşüncesiyle, onların kendilerine güven duyan, gelecekte ülke yönetiminde yer alacakları psikolojisinin yerleşmesini sağlayan, çalışkan, doğru, büyüklerine saygı, küçüklerine şefkat göstermeleri gerektiğini öğreten, ülkenin yükselmesi için her türlü fedakârlığı göstermeyi hedefleyen ve tarihin gurur dolu sayfalarını öğrenerek motive olmayı sağlayan bir anlayışı, her Türk çocuğunun belleğine adeta nakış gibi işleyen bir ülküyü yerleştirmeyi amaçlamıştır. Nitekim bu hedefler, 1933, 23 Nisan’ında Reşid Galip tarafından yazılan “Andımız”da vücut bulmuştur:

“Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam: Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak; yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İçişleri Bakanlığı, ''lokanta, restoran kafe vb. İşyerleri, park, piknik, alanları, mesire yerleri ve giyim pazarları'' hakkında 81 İl Valiliğine genelge gönderdi.

KizlarSoruyor Koronavirüs salgınının nasıl karşılandığı, kullanıcı alışkanlıklarının nasıl değiştiği konusunda çok önemli ipuçları veriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hava yollarının iç hat seferlerinin 1 Haziran 2020 Pazartesi tarihinden itibaren başlayacağını açıkladı.

65 yaş üzerine vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasının tamamen kaldırılması kararı vaka sayılarındaki artış ya da azalmaya göre verilecek.

Muğla'nın Datça ilçesinde deprem oldu. Datça'daki depremin merkez üssü neresiydi ve kaç büyüklüğünde meydana geldi?

1 Haziran 2020 Pazartesi tarihinden itibaren hayat nasıl olacak? Neler serbest, neler yasak? Şehirlerarası seyahat serbest mi? Hangi işletmeler açılacak? Açılacak işle...

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da açıkladığı gibi, ''Yeni Normal Düzen''e geçiyor. Yeni dönemde kafelerde okey ve tavla gibi oyun...

Yazarlar
Website Security Test