Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şeker-İş uyardı: Yapay tatlandırıcılara dikkat

23.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ramazan ayında özellikle ucuz ve merdiven altı gıdalardan uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, yapay tatlandırıcıların halkın sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

AYSEL KANBER

Coronavirüs süreci ve Ramazan ayı vesilesi ile vatandaşlara uyarılarda bulunan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, ucuz ve merdiven altı üretimden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının başlaması ile birlikte iftar sofralarının vazgeçilmezi gıdalara da rağbetin arttığına vurgu yapan Başkan Gök, “Artan rağbetle birlikte tüm dünyada ve ülkemizde, zaten pahalı olan gıda fiyatlarına birde salgın hastalık Corona da eklenince içinden çıkılmaz bir hâl almaya başlıyor.” dedi.

Merdiven altı üretimlerde kullanılan yapay tatlandırıcıların halk sağlığını tehdit ettiğine işaret eden Gök, şunları söyledi:

“Corona günlerinde bağışıklığımızı düşürecek ucuz ve merdiven altı ürünler virüsten bile daha tehlikeli olabilir. Merdiven altı imalatı yapan yerlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Buda beraberinde gıda güvenliği sorununu daha da çok öne çıkarıyor. Gıda mevzuatını bilmeyen, eğitimsiz üreticiler tarafından üretilen ürünlerde yasal olarak kullanımına izin verilmeyen aroma ve renklendiricilerin kullanılması ürkütücü boyutlara ulaşması öngörülüyor. Özellikle kayıt dışı istihdamın yoğunluklu olduğu bu yerlerin, ucuz olduğu gerekçesiyle tercih ettikleri nişasta bazlı şeker (NBŞ) ve yapay tatlandırıcılar sağlığımız açısından bir tehdit unsuru oluşturabiliyor. Hâl böyle olunca insanlarımız ucuz diye satın alırken belki de telafisi mümkün olmayan hastalıklara davetiye çıkartıyorlar. Ödediğimizden kat kat fazlası ise sağlık harcamalarına gidiyor. Ayrıca sağlığımız geri gelmiyorsa o halde cebimizin değil ne yiyip içtiğimizin önemi daha da artıyor. Bu noktada halkımız sağlıklı ve doğal pancar şekerinden üretilmiş ürünleri kullanmasını tavsiye ediyor, özellikle bu salgın günlerinde bağışıklığımızı düşürecek bu ucuz ve merdiven altı ürünlerden uzak durmalılarını öneriyoruz. İnanın bu ürünler sağlığımız açısından Korona virüsünden bile daha tehlikeli olabilir.”

Ayrıca şeker sektörünün baş aktörü olan şeker pancarından üretilen doğal şekerin güvenilir gıdalar arasında yer aldığının önemine değinen Gök, “Buna karşılık pancar şekerinin muadili olarak algı oluşturulmaya çalışılan ve insan sağlığı için tehlikeli olduğu öne sürülen Nişasta Bazlı Şekerlerin ise doğal şekerlerin yerini alamayacağı yönünde net tavrın sergilenmesi gerekmektedir.” diye ifade etti.

Sorgulayan tüketici

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası olarak, bilinçli gıda tüketicisinin, ne yediğini, ne içtiğini bilmesi gerektiğini düşündüklerini dile getiren Başkan İsa Gök, şunları kaydetti:

“Çoğu vatandaşımız satın aldığı gıdaların etiket bilgilerindeki üretim ve son kullanım tarihlerini kontrol ediyor. Sağlıklı gıda tüketimi için bu önemlidir. Ancak aynı duyarlılığı gıdanın etiketi ve içeriği konusunda da göstermeliyiz. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz sağlığa uygun olmayan ve hangi maddeler ile yapıldığı bilinmeyen ürünlere, kısaca kendi yemediğini insanlara yedirmeye çalışan dolandırıcılara karşı dikkat etmeliyiz. Halkımızı bilinçli ve sorgulayan tüketiciler olmaya davet ediyor, devletimizin de bu konuda denetimlerini artırarak, bunlara aman vermemesini diliyoruz.”

Gök, sözlerini tamamlarken, “Mübarek Ramazan ayının ülkemize başta sağlık, huzur ve müreffeh yarınlar getirmesini diliyor ve bu salgın illetinin bir an önce son bulmasını temenni ediyoruz.” Dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yassıada ismi ''Demokrasi ve Özgürlükler Adası'' ile değiştirilerek bir ada sembolik bir hale getirildi. Yassıada nerede, Yassıada'nın ismi Demokrasi ve Özgürlükler Ad...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Seçil Özkan, evlenmek için gün sayan ancak Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle evlenemeyen çiftl...

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (İZSİAD) konuğu olan Prof. Dr. Emin Akçaoğlu, "Pandemi sonrası bazı sektörler öne çıkacak. Çevreci teknolojiler ve üretimler...

28 Şubat sanıklarından Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22'nci Genelkurmay Başkanı neden öldü? Kaç yaşındaydı? 28 Şubat da...

İzmir Kordon'da yapılan ''çemberli'' sosyal mesafe kuralı İstanbul'da Caddebostan sahilinde de uygulanmaya başlandı.

11 Mayıs 2020 tarihinde üniversitelere bildirilen kararın detayları açıklandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde uygulanacak dönem sonu dijital sınavlar için...

Türkiye normalleşme sürecine girmişti. Normalleşme için gevşetilen kuralların ardından 4 ilden kötü haber geldi. Antalya, Artvin, Elazığ ve Bingöl'de haftalar sonra ye...

Yazarlar
Website Security Test