Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eski Baro Başkanı: Barolara müdahale kabul edilemez

12.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı baroların seçim sisteminde değişiklik hazırlığına tepki gösterdi. Aydın Özcan, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Eski İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı baroların seçim sisteminde değişiklik konusuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Özcan'ın açıklaması şöyle;

Yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunma yani Avukatlar, Avukatların meslek örgütü barolar yok sayılamaz. Baroların ve baroların çatı örgütü Türkiye Barolar Birliğinin yönetimlerinin ne şekilde seçileceği Avukatlık kanununda çok açık bir şekilde belirlenmiştir. Meslektaşlarımızın yoğun olduğu baroların temsil gücü kırılmak istenmekte, en az üyesi bulunan örneğin 100 üyesi bulunan Kilis barosu İle 45.000 üyesi bulunan İstanbul barosunun, 18.000 üyesi bulunan Ankara Barosunun, 10.000 üyesi bulunan İzmir Barosunun temsil gücü eşitlenmek istenmektedir. Her ilde baroya üye olma zorunluluğunun kaldırılması ya da her ilde birden fazla baro kurulacağı telaffuzu çok yanlıştır. Her ilde birden fazla baro kurulması ülkenin geleceği açısından çok tehlikeli olup, birtakım ülke aleyhine çalışan iç ve dış mihrakların isteklerini kendi elimizle teslim anlamına gelecektir. Böl ve yönet anlayışı yargının kurucu unsuru olan savunma mesleğinin yani avukatların meslek örgütlerine barolara uygulanamaz, uygulanması halinde de hukuk devletinden, yargı bağımsızlığından ve demokrasiden asla bahsedilemez.

Avukatlık Kanunu’na göre; baroların meslektaşların sorunlarının çözümü ve mesleğin gelişimi konusunda özel sorumluluk ve görevleri vardır, ancak bir meslek kuruluşu olmanın ötesine geçen sorumlulukları da vardır.Avukatlık kanunu gereği, baroların ve çatı örgütü TBB’nin görevleri arasında, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak vardır.

Tüm baro başkanlarımızı ve Türkiye barolar birliği başkanını baroların ve meslektaşların kazanılmış haklarına daha aktif olarak sahip çıkmaya davet ediyorum. Her kim ki; bu böl ve yönet anlayışından kendisine şahsi çıkar güderek sessiz kalır ya da bu anlayışın değirmenine su taşırsa gerek tarihsel anlamda ve gerekse meslektaşlarımızın huzurunda hak ettiği itibarı, değeri kazanacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muğla'da üniversite öğrencisi Zeynep Şenpınar, Milli Boksör olduğu belirtilen erkek arkadaşı Selim Ahmet K. tarafından öldürüldü.

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, sinek ve böceklerin Koronavirüs (Kovid-19) taşıyabileceğini söyledi.

E-Devlet, ‘Nüfus kaydında din değişikliği’ sayfasını vatandaşların hizmetine açtı. e-Devlet’in yeni kullanıma açtığı hizmet ile mobil imza ya da elektronik imza ile va...

AK Parti'nin 137. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Çorum İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, sözleriyle gündeme oturdu.

Hükumet, Ramazan Bayramı için köprü ve otoyolları ücretsiz yaptı ancak sokağa çıkma yasağının olması nedeniyle bu konu muhalefet tarafından eleştiri konusu yapıldı. So...

Hükümetin yaptığı çalışmalarda da bayram sonrası hazırlığı hız kazandı. Toplantılarda, bayram sonrasında vaka sayısının 500’e düşeceği öne sürülüyor.

İş bulamayan gazeteci intihar etti. Silivri'de yaşayan 56 yaşındaki eski gazeteci Mustafa Korucu'nun iş bulamadığı gerekçesiyle intihar ettiği iddia edildi.

Yazarlar
Website Security Test