Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

1 Haziran'dan sonraki hayat nasıl olacak?

29.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1 Haziran 2020 Pazartesi tarihinden itibaren hayat nasıl olacak? Neler serbest, neler yasak? Şehirlerarası seyahat serbest mi? Hangi işletmeler açılacak? Açılacak işletmeler hangi şartları yerine getirecekler? Hijyen kuralları nedir? Kamu personelleri tam kapasite mi çalışacak? Eğlence mekanları ve nargile kafeler açılacak mı? Yargı işe başlıyor mu?

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrası 1 Haziran 2020 Pazartesi tarihi, Türkiye için normalleşme takviminin miladı olarak belirlendi. 1 Haziran sonrasında Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin ülke ekonomisine ve sosyal hayata etkilerinin en aza indirilmesi için birçok yasak kalkıyor.

Erdoğan'ın açıklamaları ışığında 1 Haziran sonrası Türkiye'de hayatın nasıl olacağını topladık. İşte yeni normal düzen;

Şehirlerarası seyahat kısıtlaması 1 Haziran itibariyle son buluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam, "Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz" açıklamasını yapmıştı.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuk ve gençler bakıcı, aile büyükleri, kreş/gündüz bakımevlerine gidebilecek, veli nezaretinde yolculuk yapabilecek.

Kamu personeli tam kapasiteye dönüyor. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar.

KAPALI MEKANLAR YERİNE AÇIK HAVAYA TEŞVİK EDİLECEK

1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler "belirlenen kurallar dahilinde" saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

Ancak Koronavirüs öncesinde Türkiye'de her zaman dolu olan kafe, bar gibi işletmeler kapsam dışında. Sosyal mesafenin olmadığı eğlence mekanları ve kafelerde nargile satışı yasağı devam edecek.

Normalleşme adımlarında kapalı ve fiziki mesafenin sağlanamayacağı mekanlar yeni dönemde olmayacak, insanlar açık havalarda zaman geçirmeleri için teşvik edilecek. Buna göre plajlar, milli parklar ve bahçeler, müzeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek. Halı sahalar, tenis kortları da pazartesiden itibaren faaliyete geçiyor. Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak şartıyla başlayabilecek.

Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Spor salonları, spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, gece 24.00'e kadar hizmet verebilecek. Spor salonlarındaki buhar banyosu ve sauna bölümleri kapalı kalacak.

Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek.

Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da 1 Haziran'da açılacak.

Sürücü kursları benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.

YARGI

HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziran'da başlayacak. HSK, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran'da başlamasına karar verdi.

0-18 YAŞA İKİ GÜN SOKAĞA ÇIKMA İZNİ
20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa iniyor ve 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.

65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN KISITLAMA DEVAM
Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Prof. Dr. Hüsnü Erkan, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde açılması kararını ve eğ...

Özellikle YKS sürecinde gençlerin ilgiyle takip ettikleri ve görüşlerine katıldıkları Genobilim Uzmanı Dr. Serdar Savaş, Cumhurbaşkanı Adayı olduğunu açıkladı.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, İstanbul'da Kurban Bayramı sürecinde 1 milyon kişinin Koronavirüs (Kovid-19) riskinin ...

Bursa'daki Kumsaz sahilinde köpük partisi yapan tatilcilerin, sosyal mesafe ve maske kuralına uymadığı etkinlikle ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Gelibolu ve Eceabat ilçelerinde, Ilgardere ve Yalova köyleri yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın saatler sürdü. Tarım ve Orman Ba...

Sakarya'da patlama olan havai fişek fabrikasıyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. 2014 yılında fabrikada yaşanan bir patlama sonrasında iddia edilen olaylar tartışma ...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu...

Yazarlar
Website Security Test