Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avukattan özel okulların ücretleri ailelere iade edilmeli çağrısı

1.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Özel okullarla ilgili yeni bir karar alındı. Karara göre özel okullarda telafi eğitimi yapılacak. Karar öncesinde Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Ahmet Salgut, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle örgün eğitim veremeyen özel okulların, velilerin ödemiş oldukları ücretlerin bir kısmının iade edilmesinin gerektiği söylemişti.

Özel okullar, 15 Ağustos sonrası 3 haftadan az olmamak şartıyla yüz yüze telafi eğitimlerine başlayacak. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri 15 Haziran itibariyle eğitimlere başlayabilecek.

Alınan karar öncesinde avukatlardan özel okulların ücretlerinin iadesiyle ilgili açıklamalar gelmişti. Özel okullar, her ne kadar online eğitim vermeye devam etmişse de bunun yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını belirten Avukat Ahmet Salgut yaptığı açıklamada, "Okullardaki eğitim süreci zorunlu sebeplerle kesintiye uğramıştır. Yaklaşık üç ay tüm okullar örgün eğitim-öğretim veremedi. Özel okullar bazı velilerden eğitim sezonu başında okul, servis ve yemek ücretlerini peşin olarak aldı, bazı veliler de halen okul taksitlerini ödemektedir. Böylece özel okul velilerinden, vaat edildiği ölçekte ve kalitede verilmeyen hizmetin ücreti alınmaktadır. Covid-19 nedeniyle oluşan külfet sadece velilere yüklenmemelidir" demişti.

Avukat Ahmet Salgut, salgından ötürü birçok velinin işini kaybettiğini ya da ücretsiz izinle kısa çalışma ödeneğine bağlandığından gelir kaybına uğradığına işaret ederek şunları söylemişti:

"Velilerle, okul yönetimlerinin aralarında çekişmelerinin hizmet kalitesi ve ödemelerle ilgili kısımları 6502 sayılı Tüketici Kanunu kapsamındadır. Tüketici Kanunu'nun 13. Maddesi'ne göre hizmet ayıplıdır.

Bu maddenin göndermesiyle 15. maddede yer alan seçimlik haklardan 'ayıp oranında indirim' seçeneği kullanılabilir. Ayrıca Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 56. maddesinde de dönem arasında ayrılma olduğunda, okul ücretinin yüzde 10'u ve eğitim görülen sürenin bedelinin düşülerek, kalan tutarın iadesini öngörülüyor.

Üstelik mücbir sebep nedeniyle yüzde 10'luk tazminat kesintisinin de yapılmaması gerekiyor. Bu nedenle özel okulların kayıt sırasında taahhüt ettikleri eğitimi aynı kalitede veremediği aşikardır. Diğer yandan kira, temizlik, enerji gibi genel giderleri asgariye indiği, personel giderleri için de devlet destekleri bulunduğuna işaret eden veliler, ilköğretim kurumlarında üç aylık süre için ödemiş oldukları ücretin yüzde 50’sini, anaokullarında ise yüzde 75’inin iadesini talep etmektedirler."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Tele 1'in medya camiasına yaptığı çağrıyı eleştirdi. Portakal'a cevap Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'dan geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeyle okulların ne zaman açılacağını açıkladı.

Deposunda 110 ton patlayıcı olduğu belirtilen Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrası bilanço ağırlaşıyor. Havai fişek fabrikas...

TRT Spor spikeri Deniz Satar'ın istifası sosyal medyada gündem oldu. Deniz Satar kimdir, neden istifa etti? Deniz Satar maç anlatırken kıyafet reklamı yaptığı için mi ...

LDP (Liberal Demokrat Parti) İzmir üyeleri, VakıfBank önünde güreş tutarak bir eylem yaptı.

Geçen yıl büyük bir orman yangını yaşanan İzmir'in Menderes ilçesi Çatalca Köyü'nde başlayan orman yangını kısa sürede geniş alana yayıldı. Orman Bölge Müdürlüğü ve İz...

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması olayı İzmir'de anıldı.

Yazarlar
Website Security Test