Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BASİFED'ten çağrı: İşsizler için yeni bir destek paketi açıklanmalı

2.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, Türkiye'nin önündeki en büyük sorunlardan birinin "sosyal patlama" olacağına işaret etti. Ösen, "Vergi ve SGK primlerinde muafiyet olmalı, kısa çalışma ödeneği uzatılmalı. İşsizler için yeni bir destek paketi açıklanmalı." dedi.

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, pandemi sonrası sosyal patlama uyarısı yaptı. Modern devletin en önemli görevinin, halkının barınma, yiyecek gibi temel ihtiyaçlarını sağlamak olduğuna işaret eden Ösen, “Yaşadığımız pandemi surecinde alınan kararlar ile güvencesiz ve gündelik çalışan birçok insan gelirsiz kalmıştır. Bu insanların en temel ihtiyaçlarını devletten beklemeleri en doğal hakkıdır. Bütün bunlara bir de orta vadede işsiz kalacak milyonlarda eklendiğinde önümüzdeki en büyük sorun sosyal patlamadır” dedi.

Pandemi sonrası işsizlik ordusuna yeni katılanlar ile birlikte sorunların katlanacağını belirten Ösen, “Salgın sonrası bu konuda devletin adım atması gerekiyor. Sosyal patlamanın yaşanmaması için devletin gelirlerini kaybeden ve işsiz kalan vatandaşlarına sahip çıkması ve özel bir destek paketi açıklaması gerekiyor” diye konuştu.

Kısa çalışma ödeneği uzatılmalı

BASİFED üyesi dernek başkanlarının katıldığı yönetim kurulu toplantısı sonrası bir açıklama yapan BASİFED Başkanı Seda Kaya Ösen, toplantıda bir çok başlıkta konuların tartışıldığını belirterek, ön plana çıkan sorunun ülkemizin karşı karşıya olduğu işsizlik olduğunu söyledi.

Aynı şekilde mikro işletmeleri de kapsayacak şekilde KOBİ’lere yönelik vergi, SGK gibi ödemelerden muafiyetin düşünülmesi gerektiğini söyleyen Ösen, “Kısa çalışma ödeneği uzatılarak kapsamının genişletilmesi de gerekli. İşsiz kalmış kesime destek açıklarken, işletmesini ayakta tutmaya çalışan işverene de verilen desteğin arttırılarak sürmesi büyük önem arz ediyor. Covid-19 salgının başında bilim kurulu ile doğru önlemler alan Türkiye’nin pandemi sonrasına dair önlem paketinde de fark yaratması en büyük beklentimiz” diye konuştu.

“Kadınlar ön planda tutulmalı”

Sağlık sektöründe kadın çalışan sayısının bir çok sektöre göre daha fazla olduğuna dikkat çeken BASİFED Başkanı Seda Kaya Ösen, salgın sonrası bir rehabilitasyon programının da hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ülkemizde çalışan kadınların aynı zamanda ev, çocuk veya hasta bakımı konularda da aile içinde en büyük sorumluluğu üstlendiğini hatırlatan Ösen, “Bu dönemde sağlık çalışanı kadınlar yoğun çalışma temposu içinde hayatlarını riske atarak çalıştılar. Kimisi ailelerinden uzakta, otel odalarında, lojmanlarda konaklamak zorunda kaldı. Bu salgın sona erip normalleştiğimizde özellikle sağlık çalışanı kadınlarımıza psiko-sosyal destek verilmesi, onlara yönelik bir rehabilitasyon programı hazırlanması da gerekiyor” dedi.

Bu sebeple pandemi sonrası planlamaya özellikle kadınların da dahil olması gerektiğini söyleyen Ösen, “Türkiye’de çalışan kadınların yüzde 42’si güvencesiz olarak çalışıyorlar. Bu salgın döneminde ilk onlar işsiz kaldı ve işsizlik ödeneği gibi temel desteklerden de yoksunlar. Özellikle evden üretim yapabilen kadınların kooperatifler ile buluşturulması ya da online satış kanallarını kullanabilmeleri yönünde destek programları da büyük fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Halk Sağlığı Müdürlüğü Ege bölgesindeki illere dair vaka sayısını açıkladı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren müdürlüğün verilerine göre; Ege Bölgesi'nde i...

İstanbul Heybeliada'da orman yangını çıktı. Yangına karadan ve havadan ekipler tarafından müdahale ediliyor. Yangın bölgesine giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemi...

Akit TV'de Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu Pazar Manşeti programında Ayasofya kararıyla ilgili yorumlar sosyal medyada.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ayasofya'nın cami yapılması hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Antalya'nın Kaş ilçesi Yeşilköy Mahallesi'nde 11 yaşındaki Hamza Sertel, gittiği düğünde talihsiz bir olay yaşayarak hayatını kaybetti.

AK Parti Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç, jakuzide çekip yayınladığı görüntüler ile sosyal medyada gündem oldu.

Kahramanmaraş'ta 30 gram altınla işlenen maske 14 bin liradan satışa sunuldu. Altın işlemeli maske görenleri şaşkına çevirdi.

Yazarlar
Website Security Test