Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çamlı: Koronavirüs verileri Tabip Odası ve kamuoyuyla paylaşılmıyor

5.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, taleplerine rağmen, salgına ait verilerin Tabip Odası ve kamuoyu ile paylaşılmadığını belirterek açıklamalarda bulundu.

Egeningazetesi Haber Müdürü Ece İçmez’e açıklamalar yapan İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, taleplerine rağmen, salgına ait verilerin Tabip Odası ve kamuoyu ile paylaşılmadığını belirtti.

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı ‘’Bir pandemi yönetimde en önemli kurallardan bir tanesi sürecin şeffaf yönetilmesidir. Sürece ait verilerin ilgili sağlık meslek örgütleri veya kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz.’’dedi.

Başkan Çamlı ‘’Biz İzmir’e ait pandemi verilerin, test sayısı, hasta sayısı, yoğun bakımda kalan hasta sayısı gibi verileri öğrenmek istedik. Çünkü bu veriler üzerinden yorumlar yapabilir, görüşlerimizi ona göre belirtebilir, bir takım tedbirler için önerilerde bulunabiliriz. Ancak bizim pandemi sürecindeki başvurularımıza ne yazık ki olumlu dönüş alamadık. Bu veriler İzmir Tabip Odasıyla, diğer sağlık meslek örgütleriyle ve kamuoyuyla paylaşılmıyor.''dedi.

İzmir ile ilgili kısıtlı kaynaklardan duyumlar alabildiklerini de belirten Çamlı,’’ Hastane başvurularının yatışların arttığı ya da belli bir yöre de hasta sayısının arttığı şekilde duyumlar alıyoruz. Tüm bunlara sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için ilimize ait pandemi verilerin paylaşılması gerekmektedir. Örneğin Covid-19, İzmir’de hangi bölgelerde daha yoğun? Ya da yoğun bakım yataklarının dolduğu konusundaki duyumlar ne ölçüde verilerle uyuşuyor? Bunları bilmemiz gerekiyor.

Genelde Türkiye’ye baktığımızda Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler ile sahadan gelen bilgiler birbiriyle örtüşmüyor. Mesela Tabip Odaları yöneticilerinin Ankara’da yoğun bakım yataklarının dolduğu veya Diyarbakır’da pozitif vaka sayılarının çok fazla olduğu açıklamaları var. Bunlar yetkililerce yalanlamıyor. Kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılmıyor. Bu durum ''Bazı bilgiler gizleniyor mu?'' algısına sebep olabilmekte. Pandemi mücadelesi toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla aktif mücadelesiyle başarılacaktır. Sürecin şeffaf yönetilmesi pandemi mücadelesinin başarısını önemli ölçüde arttırır.’’ açıklamasında bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Medya patronu Acun Ilıcalı, bir süredir konuşulan dijital yayın platformunu duyurdu.

Kocaeli Darıca'da kargo şirketinde çalıştığı belirtilen 18 yaşındaki bir gencin, not yazarak intihar ettiği bildirildi. İntihar eden gencin bıraktığı nottaki ifadeler ...

Manisa’nın Salihli ilçesinde Ege Biyogaz Enerji Santrali'nin yapımı için Çapaklı köyünde bulunan 5 parsele acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Çapaklı köylüleri, alan...

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi tedbirleri kapsamında karantinadan kaçanlar için para cezasının yanında 1 yıla kadar hapis cezası getirilmesi de gündemde.

Ünlü iş insanı Ali Ağaoğlu, Muğla'nın Marmaris ilçesinde 5 yıl önce satın aldığı Çiftlik Adası'nı satışa çıkardı.

Amazon Prime'ın 2021 yılında yayınlayacağı interaktif Türk dizisinin ismi ve oyuncuları belli oldu. Amazon Prime, dizinin çekimlerine de önümüzdeki ay başlayacak ve di...

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Selen Danalıoğlu’nun sunduğu YouTube kanalı Stolk Gündem’de açıklamalar yaptı. Dilipak, başkanlık sistemini eleştirerek, AK Parti...

Yazarlar
Website Security Test