Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir ile Manisa için yapılan çevre düzeni planı mahkemelik oldu

10.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm hazırlıkları tamamlandıktan sonra ilan edilen 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planına mahkeme yolu göründü. Teknik kurul oluşturarak çalışmalara başlayan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi dava açma kararı aldı. Karara, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin de müdahil olacağı bildirildi. İzmir ve Manisa'da imara açılan yerler nereler?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm hazırlıkları tamamlandıktan sonra ilan edilen 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı mahkemelik oldu.

İzmir ve Manisa’daki gelişme alanları ile birçok konuyu en üst noktada çerçeveleyen plan için inceleme komisyonu kuruldu. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından oluşturulan teknik kurul incelemelere başladı. Yapılan ön çalışmalara göre plana dava açılacağı öğrenildi. İlk olarak yürütmenin durdurulması talebinde bulunarak idare mahkemesine konuyu taşıması beklenen oda daha sonra planın iptalini isteyecek. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’ne Mimarlar Odası İzmir Şubesi de destek verme kararı aldı. İki oda alınacak ortak karar sonrasında kamuoyuna çekincelerini belirten bir bildiri yayınlayacak ve konuyu mahkemeye taşıyacak.

İMARA AÇILAN YERLER NERELER?

Egedesonsöz'ün haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazilerin kullanılması gibi üst ölçekli mekansal kararları belirleyen 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını askıya çıkartmıştı.

Bakanlığın, imara açtığı en dikkat çeken yerlerin başında Çeşme İlçesi geliyor. Çeşme’de Dalyan Bölgesi’nde yer alan Aya Yorgi Koyu’nun üstündeki tepelik alanlar dahil binlerce dönüm alan “tercihli kullanım alanı” adı altında yapılaşmaya açıldı. Denize bakan geniş alanlara konut-turizm kararı getirilerek imara açıldı. Alan; Sera Beach-Aya Yorgi Tren, Cafe Pi- Solo Mare gibi tesislerin üst kısımlarındaki geniş taşlık-kayalık arazileri kapsıyor.

 

Çeşme’de rant değeri en yüksek ikinci değişiklik ise, Ovacık Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Çeşme Ovacık yerleşiminin kuzeyinde yer alan ve mevcutta ağaçlandırılacak alan işlevinde olan bölge, kentsel gelişme alanına dönüştürülerek imara açıldı.

URLA’DA ÖZEL ÇALIŞMA
Yarımada’nın dikkat çeken ilçesi Urla’da, Kekliktepe Mevkii denilen alanda dört farklı büyüklükteki yer yine bu plan aracılığıyla imara açıldı. Planda, daha önce tarım alanı olarak görünen yerler, bu yeni plan ile imara açıldı.

Urla’da daha önce tartışmalara neden olan Altınköy Sitesi’nin planları bu kez bakanlıktan vize aldı. Site’nin deniz kıyısında bulunan geniş kamp alanı turizm alanına dahil edildi. Site ile deniz arasında bulunan geniş arazi önceden plansız olarak kayıtlara geçmişti. Yeni düzenlemeyle turizm tesisi yapılmasına olanak tanındı.

 

ÖNCE SİT SONRA PLAN
Bölgede dikkat çeken bir başka değişlik de Seferihisar Doğanbey’de gerçekleşti. Kamuoyunda ‘Ömür Beldesi’ olarak bilinen bölgede bulunan Esenyalı Sitesi’nin bulunduğu alanın SİT derecesi değiştirilmişti. Sitenin hemen bitişiğinde bulunan orman alanı da planlamaya dahil edildi. Niteliği tapu kayıtlarında da ‘orman’ olan 360 dönümlük geniş arazi, “tercihli kullanım alanına” dönüştürüldü. Bu karara göre Bakanlık; 360 dönümlük bu geniş araziyi turizm tesisi yapılmasına yönelik yatırımcılara proje bazlı tahsis edebilecek. Bölgede plan değişikliğiyle ilgili Av. Şehrazat Mercan, “SİT Derecesini değiştirmek planı yapmanın ön koşuludur. Sonrası gelir” demişti. Bir yıl önce yapılan sit derecesi değişikliği ardından yapılan bu plan ile geniş araziler imara açılmış oldu.

Adnan Menderes Havalimanı’nın bulunduğu Gaziemir-Menderes aksında da önemli çalışmalar dikkat çekti. Görece yolu üzerinde bulunan Sintaç Depoları olarak bilinen bölgenin arkası imara açıldı. Menderes-Gaziemir yolu arasında bulunan ve Gölcükler Mezarlığı’na kadar olan geniş arazi ‘kentsel gelişme alanı’ olarak düzenlendi.

ASKERİ YASAK BÖLGE!
Kentin Kuzeyi olan Bakırçay Havzası’nda da önemli değişiklikler yapıldı. Bergama’da da bazı alanlar düzenlenirken Bergama Teğelti yerleşim yeri yakınlarındaki kentsel gelişme alanı ve tarihi sit alanı kullanımında kalan bölgelere askeri yasak bölge işlevi getirildi. Çandarlı merkez ve liman bölgesinin üst kısımlarında bulunan, halihazırda ağaçlandırılacak alan işlevinde olan bölge, yine bu plan eliyle kentsel yerleşik alana dönüştürüldü. Öte yandan; tercihli kullanım alanı, tarım arazisi, doğal ve arkeolojik sit alanı ve kentsel gelişme alanı kullanımında olan bir başka bölgedeki askeri yasak bölge kararı ise kaldırıldı.

ÇAYIR MERA’YA DÜZENLEME
Bölgede en dikkat çeken değişiklik Aliağa’da yapıldı. Sanayi tesisleri, büyük fabrikalar ve liman özelliği ile önemli bir konumda olan Aliağa Çaltıdere’de “çayır-mera” alanı kentsel gelişme alanı olarak imara açıldı. Ayrıca, Horozgediği yerleşim yeri yakınlarındaki bir başka tarım alanı da kentsel gelişme alanı oldu. Bölgede çok sayıda demirçelik fabrikası yer alırken Foça’yı da etkileyen plan değişiklikleri dikkat çekti.

Planlamaya, Bayraklı Şehir Hastanesi Projesi gibi kamu yatırımları da dahil edilirken Kemalpaşa Yukarı Kızılca Bölgesi’nde orman sınırında kalan alanlar ‘tercihli kullanım alanı’ oldu. Bölgeye turizm tesisi ya da konut imarı hakkı getirildi.

 

TARIM ALANLARI SERA BÖLGESİ OLDU
Ayrıca, İzmir’in Dikili İlçesi’nde geniş tarım alanları seracılık faaliyetleri için düzenlendi. Daha önce kısıtlı olan “Teknolojik Sera Bölgesi’ daha da büyütüldü.

Öte yandan, Seferihisar Azmak Koyu yakınlarındaki ağaçlandırılacak alan, orman alanı ve 1.derece arkeolojik sit alanı kullanımında olan bölgeye de yine “askeri yasak bölge” kararı getirildi.

Askeri yasak bölge kararı getirilen yerler arasında, Seferihisar merkez yerleşiminin batısında yer alan çayır-mera alanı, tarım arazisi ve kısmen kentsel gelişme alanı ile turizm tesis alanı(golf) kullanımında kalan bölgede yer alıyor. Seferihisar akarca bölgesinin tarım arazisi kararı ise; tercihli kullanım alanına dönüştürülerek imar açıldı.

Selçuk İlçesi’ndeki Pamucak Sahili’ne bakan Gebekirse Milli Parkı’nın bir bölümüne getirilen “turizm” plan kararı ise yeni düzenlemede geriye alındı. Daha önce SİT derecesi değişen alan “tarım alanı” olarak işaretlendi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Halil Sezai'nin Avukatları Ahmet Gürel ve Mustafa Can Güler, mahkemeye yeni bir görüntü sundular. Ortaya çıkan yeni görüntüde Halil Sezai'nin darp ettiği Hüseyin Meriç...

İstanbul'un olası büyük bir depremde en riskli ilçeleri açıklandı. Deprem için en riskli alanlar haritada işaretlenerek gösterildi. Hangi ilçeler en çok riske sahip? A...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun'da konuştu. Bakan Koca, ''Yaşadığımız belirgin düşüş, ne yazık ki sürdürülebilir olmadı. Hasta kayıplarımız artmaya başladı. Bazı ...

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ''Temaslıların Doğru Bilgilendirilmesi'' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre filyasyon çalışmalarının doğru yürütülmesi amacıy...

Kocaeli'de not bırakıp intihar ettiği belirtilen 18 yaşındaki genç Furkan Celep'in, İzmir'de intihar eden genç kız Melisa'dan etkilendiği öne sürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5-9 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobane eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözal...

TRT’de yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin set-dekor işçilerinin zorlu çalışma koşulları ve ödemelerini alamamaları nedeniyle iş bıraktığı bildirildi....

Yazarlar
Website Security Test