Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Özgener: “Tıbbi Cihaz ve Malzeme Sektörü alacaklarını tahsil edemiyor”

11.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Koronavirüs salgını ile mücadelenin en başından bu yana, vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve ülke ekonomisini güvence altına almak adına Devletimizin etkili önlemler geliştirdiğini vurgulayan Özgener, salgın nedeni ile oluşan koşullardan en çok etkilenen sektörlerden birinin Tıbbi Cihaz ve Malzeme sektörü olduğunu ifade etti.

Tıbbi Cihaz ve Malzeme Sektörünün, hem ülkemize katma değeri yüksek ürünlerin ihracatı yoluyla yarattığı kazanç hem de toplum sağlığını ilgilendiren konularda sağlık sektörünün ayrılmaz bir parçası olması itibariyle son derece stratejik bir endüstri olduğunun altını çizen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Tıbbi Cihaz ve Malzeme sektörü, ithal ham madde ve ara ürünlere bağlı üretim yapan, yerel ekonomik güç kaynağımız durumunda. İthal edilen ham madde ve ara ürünler, ülkemizde artı değer katılarak hem ülke piyasasına hem dünyaya sunuluyor” dedi.

SEKTÖRÜN EN BÜYÜK TİCARİ PARTNERLERİ DEVLET ve ÜNİVERSİTE HASTANELERİ

Tıbbi Cihaz ve Malzeme Sektörünün en büyük ticari partnerlerinin Devlet ve Üniversite hastaneleri olduğunu ve hastanelere ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri Kamu İhale Kanunu kapsamında bu sektörün temin ettiğini açıklayan Özgener, “Maalesef, sektörün uzun zamandır dile getirdiği en büyük sorunlarının başında, alacaklarını ödeme sürelerinde tahsil edememeleri hususu geliyor. Kamu İhale Kanunu kapsamında 120 ile 200 gün arasında değişen ödeme sürelerinin 500 günü aşanları var, bu durum, Devlet ve Üniversite Hastanelerimizi mağdur etmemek adına büyük çaba sarfeden üyelerimizi ticari bir çıkmazda bırakıyor” şeklinde konuştu.

Özgener ayrıca, “Pandemi sürecinde yararlanılan Kredi Garanti Fonu (KGF) ödemelerin de Eylül ayında başlaması ile hali hazırda büyük sıkıntı yaşanan sektörün daha da çıkmaza düşmesinden endişe ediyoruz” dedi.

İzmir’de Tıbbi Cihaz ve Malzeme sektöründe faaliyet gösteren 1.000’e yakın üyeleri olduğunu açıklayan Özgener, özellikle ateşli ve virütik hastalıkların testleri ve sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu malzemeleri gibi hayati önem taşıyan ürünlerin temininde aksama yaşanmaması adına Devlet ve Üniversite Hastanelerinden alacaklarının zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödenmesinin sektörü son derece rahatlatacak bir adım olacağını sözlerine ekledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'de silahlanan tarikatlar olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, silahlanan tarikatların isimlerini vermeye hazır olduğunu söylemişti. Cübbeli Ahmet Hoca, savcıl...

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden devam eden okullarda öğretmenler çevrimiçi olarak ders anlatmaya devam ediyorlar. Yayında ders veren öğretmenin önlüğünün üs...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hakim ve savcı alımı için yapılacak sınavla ilgili bir açıklama yaptı.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sebebiyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başlamıştı. EBA TV'nin bugün çöktüğü görüldü.

İzmir Diş Hekimleri Odası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) sahip çıkması için çağrıda bulundu.

Ankara'daki Keçiören Devlet Hastanesi'nde hasta yakınları hastaneye baskın yaptı. Hastane çalışanları kapıya barikat kurarak kendilerini korumaya çalıştı. Sağlık Bakan...

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde 30 yaşında iki çocuk annesi Duygu Çelikten isimli kadın, ormanlık alanda başı gövdesinden ayrılmış bir şekile gömülü halde bulundu.

Yazarlar
Website Security Test