Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Boşnaklardan Rasim Ozan açıklaması: Görmek istemiyoruz

15.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu, Rasim Ozan Kütahyalı'nın Beyaz TV ekranlarına geri dönmesinin ardından bir açıklama yayınladı.

Beyaz TV'de 2017 yılında söylediği sözler ile başta Boşnak vatandaşlar olmak üzere birçok kişinin tepkisini çeken ve Beyaz TV'deki programın kadrosundan çıkarılan Rasim Ozan Kütahyalı, ekrana geri döndü. Kütahyalı'nın dönüşünün ardından Boşnak vatandaşlar ve dernekler bir kez daha harekete geçti.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güneş'in imzasıyla yayınlanan açıklamasında Rasim Ozan Kütahyalı'nın ekranlara dönmesine büyük tepki gösterildi.

Açıklama şöyle;

"O şahsı ekranlarda görmek istemiyoruz"

Türkiye'deki Boşnaklar, canlı yayında sarf ettiği sözlerle Boşnaklar'ı aşağılamaya çalışan Rasim Ozan Kütahyalı'nın yeniden ekranlara çıkarılmasını istemiyor. Boşnaklar'a hakaret eden sözde futbol yorumcusu bu şahsı yeniden ekranlarda görmek istemiyoruz

Bu şahıs, Beyaz TV’de 19 Kasım 2017 Pazar gecesi yayınlanan Beyaz Futbol programında kendisine yapılan şaka üzerine akıl almaz, düzeysiz sözler sarf etmişti. Yapılan şakayı tarif ederken Kütahyalı’nın belden aşağı sözleriyle tüm izleyenler ve bizler şoke olmuştuk.

Kime, hangi akla hizmet ettiği bilinmeyen bu şahsın edepsizce, ırkçı, Boşnaklar’ı aşağılayıcı, küçümseyici, kin ve nefret kusan, hakaret niteliğindeki sözlerini lanetlemiştik. Ona ortam ve fırsat yaratan Beyaz TV kanalı yöneticilerini, Beyaz Futbol programı yapımcı ve sunucularını da şiddetle kınamıştık.

Tepkiler üzerine Beyaz TV bu şahısla ilişiğini kesmiş, Sabah Gazetesi yazılarına son vermişti. Bu şahıs hakkında “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan dava açılmıştı.

Yaklaşık üç yıl aradan sonra bu şahsın yeniden ekranlara çıkarılacağına ilişkin duyumlar alıyoruz. Beyaz TV kanalı yöneticileri ve sorumlularının, futbol programı yapımcı ve sunucularını uyarıyoruz. Kin ve nefret duygularıyla Boşnaklar’ı hedef alan, aşağılamaya çalışan bu şahsı reyting uğruna yeniden ekranlara çıkarmamaya çağırıyoruz.

Türkiye'deki Boşnak topluluğu ve kamuoyu vicdanı böyle bir girişimi onaylamayacaktır. Ahlaki değerlerimizi hiçe sayan sözde futbol yorumcusu bu şahsı yeniden ekranlarda görmek istemiyoruz.

NE OLMUŞTU?

Beyaz Tv ekranlarında 2017 yılında yayınlanan Beyaz Futbol programının ilgili tarihteki bölümünde Rasim Ozan Kütahyalı'nın söylediği "Kusturmalı boşnak saksosu" sözü gündeme oturmuş, sosyal medyada ağır tepkiler alan Rasim Ozan için Boşnak ve Balkan dernekleri harekete geçmişti. Ayrıca MHP Milletvekili Saffet Sancaklı ile Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu'ndan da sert tepki gelmişi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TRT’de yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin set-dekor işçilerinin zorlu çalışma koşulları ve ödemelerini alamamaları nedeniyle iş bıraktığı bildirildi....

Medya patronu Acun Ilıcalı, bir süredir konuşulan dijital yayın platformunu duyurdu.

Kocaeli Darıca'da kargo şirketinde çalıştığı belirtilen 18 yaşındaki bir gencin, not yazarak intihar ettiği bildirildi. İntihar eden gencin bıraktığı nottaki ifadeler ...

Manisa’nın Salihli ilçesinde Ege Biyogaz Enerji Santrali'nin yapımı için Çapaklı köyünde bulunan 5 parsele acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Çapaklı köylüleri, alan...

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi tedbirleri kapsamında karantinadan kaçanlar için para cezasının yanında 1 yıla kadar hapis cezası getirilmesi de gündemde.

Ünlü iş insanı Ali Ağaoğlu, Muğla'nın Marmaris ilçesinde 5 yıl önce satın aldığı Çiftlik Adası'nı satışa çıkardı.

Amazon Prime'ın 2021 yılında yayınlayacağı interaktif Türk dizisinin ismi ve oyuncuları belli oldu. Amazon Prime, dizinin çekimlerine de önümüzdeki ay başlayacak ve di...

Yazarlar
Website Security Test