Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sağlık Bakanı Koca'dan korkutan açıklama: En çok vaka artışı nerede?

16.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklama yaptı. Salgın başlangıcından daha bir durum içerisinde olunduğunu açıklayan Bakan Koca, vaka artışlarının en çok olduğu illeri de açıkladı. En çok vaka artışı hangi şehirde? İstanbul, Ankara ve İzmir'de son durum ne? İzmir'de yoğun bakım doluluk oranı ne kadar?

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisindeki son duruma ilişkin açıklamalar yaptı.

Dünyada ve Türkiye'de pandeminin başladığı durumdan çok kötü bir aşamada bulunulduğunu söyleyen Bakan Koca, "Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, İzmir'de yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 72,2'de olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları şöyle;

*Ağır hasta sayısı bin 351'e yükseldi. Salgın dünyada ihmal edildi.

*Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz.

*Pozitif tanı konmuş her hasta gereken sağlık hizmetini muntazam şekilde aldı.

*Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor. Artan yeni hasta ve ağır hasta sayısı bugüne kadar kimsenin tedavi almasına mani olmamıştır.

*Virüsün iz sürücüleri olan filyasyon ekiplerimizin sayısı 6 binden 11 bin 238'e çıkmıştır.

*Virüs her gün çok sayıda insana bulaşmaya devam ediyor. Virüs kendine kendine hareket edemediğine göre bu pek çok insanımızın tedbir almadan dolaştığı anlamına geliyor.

*Son iki aydır bulaşma hızlandı. Sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat arttı.

*HES mobil uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalı.Bu uygulama size risk haritasını sunuyor.

*İzolasyona uyması gerektiği halde, dışarı çıkmaya teşebbüs eden 140 bin kişi HES sistemiyle engelledi.

*Tedbir, sağlık ve ahlak kuralıdır, bin 327 ağır hasta ve 7 bin 186 can kaybı uyarıcı olmalı.

*Mevcut durumun salgının kontroldan çıktığı şeklinde algılanması yanlıştırç Sağlık ordumuzun yükünü azaltmak için tedbir seferliği başlatmada kararlı olalım. Salgın konusunda hepimiz teyakkuza geçelim.

*Grip vakaları salgın açısından çok sakıncalıdır.

*Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye'deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında aşlandı.

*(Aşı çalışmaları) Bilim dünyası yıl sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikir.

*(Kovid-19 ile mücadele) Türkiye olarak kendi aşı çalışmamızı sürdürürken en erken uygulama için de tedarik teşebbüslerimizi başlattık.

*Bilimsel gelişmeler salgının sonunun yakın olduğunu gösteriyor. İnsan aklı corona virüs karşısındaki galibiyetini yakın zamanda ilan edebilecek.

*Hastane doluluk oranlarımıza baktığımızda bütün Türkiye için yatak doluluk oranı yüzde 51,6, yoğun bakım yatak oranımız yüzde 66,3, ventilatör doluluk oranımız yüzde 33,6.

İLLERDE SON DURUM

*En çok vaka olan iller, son hafta günlük ortalama vaka sayısına göre, En yüksek artış Kayseri yüzde 39,37, yüzde 38,84 Ankara, yüzde 36,99 Mersin.

*Son üç günün son haftayla karşılaştırmasıyla artış yaşanan ilimizin olmaması da son derece umut vericidir.

*Hasta sayısında azalış olan illerimiz:

*Artvin yüzde 27,1, Bartın yüzde 26,37

ÜÇ BÜYÜK İLDEKİ DURUM

*Ankara yatak doluluk oranı yüzde 52,9. Yoğun bakım yüzde 64,8, ventilatör yüzde 28,1. Günlük ortalama zatürre vaka oranı yüzde 6,02. Zatürre oranı bizim için son derece önemli, erken tedaviyle zatürrenin azaldığını, tedavi etmekte başarılı olduğumuzu gösteren bir tablo. Son hafta günlük ortalama vaka sayısı son ay vaka sayısına göre artış oranı yüzde 38, 84.

*Son hafta günlük ortalama vaka sayısı son ay vaka sayısına göre artış oranı yüzde 38, 84

*Son hafta Ankara'nın kontrol altına alındığını söylemek istiyorum. Bu tedbirleri aynı şekilde devam ettirirsek gelecek haftadan sonra bu stabilleşen Ankara'nın durumunun aşağıya doğru düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

*İstanbul'da yatak doluluk oranı yüzde 55,3, yoğun bakım yüzde 60,2, son ay günlük ortalama zatüre oranı yüzde 6,53, son üç gün ise zatürre oranı yüzde 67.

*İzmir'de son ayda yarı yarıya zatüre oranının düştüğünü, orada da filyasyon ve tadevinin erken başladığını, hastane yükünün azaldığını söylemek istiyorum.

*Yoğun bakım yataklarımızın doluluk oranlarında az da olsa kısmi bir düşme, buna karşı ventilatör doluluk oranlarımızda son haftalara göre hafif bir yükselme eğilimini görüyoruz.

*İl bazında baktığımızda;

Yoğun bakım yatak doluluk oranlarımızı görüyoruz. Karşılaştırdığımızda en dolu illerimiz yatak doluluk oranı, Bartın yüzde 77,32, Batman yüzde 76,4, Sakarya yüzde 76,33, Ordu yüzde 75,98, Samsun yüzde 75,74, Giresin Yüzde 75,34, Hatay yüzde 74,92

*Ventilatör doluluğuyla ilgili genel anlamda bir sorun olmadığı rahatlıkla söylenebilir.

*Filyasyon için son durum, temaslılardaki filyasyon oranımız yüzde 99,6. Temas bilgisinin öğrenilmesinden sonra ortalama 15 saatte ulaşabilir olduğumuzu görmüş oluyoruz.

*Bu zamana kadar yapılan toplam filyasyon kişi sayısı 439 binin üzerinde. Bu kadar büyük bir ekibin sahada her gün olduğunu söylemek istiyorum, dünyada benzerinin olmadığını söylemek istiyorum.

*Özellikle zatürre takibini önemsiyoruz. Zatürre oranı ne kadar düşerse hayatını kaybeden hasta sayımız o kadar azalmış olur. Bu oranın önemli bir oran olduğunu, her ili bu anlamda mercek altına alıyor, hedef koyuyoruz. Her ilin yüzde 5'in altına indirmesini, sonuçta 3'ün altına indirmeyi hedefliyoruz.

SON 24 SAATTEKİ TABLO

Öte yandan turkuaz tabloda son 24 saatin verileri de açıklandı. Buna göre 16 Eylül 2020 Çarşamba gününe ilişkin veriler şöyle;

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rap dünyasının en popüler isimlerinden biri olan Ezhel, Instagram'dan paylaştığı hikaye ile sosyal medyayı salladı. Ezhel'in Instagram hikayesinin sonunda dediği Mr. E...

Yol kenarına aracını park edip, sandalyede oturarak havaya ateş açan adam sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Havaya ateş açan maganda üstü açık arabanın açılıp ka...

Halil Sezai'nin Avukatları Ahmet Gürel ve Mustafa Can Güler, mahkemeye yeni bir görüntü sundular. Ortaya çıkan yeni görüntüde Halil Sezai'nin darp ettiği Hüseyin Meriç...

İstanbul'un olası büyük bir depremde en riskli ilçeleri açıklandı. Deprem için en riskli alanlar haritada işaretlenerek gösterildi. Hangi ilçeler en çok riske sahip? A...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun'da konuştu. Bakan Koca, ''Yaşadığımız belirgin düşüş, ne yazık ki sürdürülebilir olmadı. Hasta kayıplarımız artmaya başladı. Bazı ...

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ''Temaslıların Doğru Bilgilendirilmesi'' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre filyasyon çalışmalarının doğru yürütülmesi amacıy...

Kocaeli'de not bırakıp intihar ettiği belirtilen 18 yaşındaki genç Furkan Celep'in, İzmir'de intihar eden genç kız Melisa'dan etkilendiği öne sürüldü.

Yazarlar
Website Security Test