Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye tarımının gelecek 10 yıldaki hikayesi İzmir’de masaya yatırıldı

15.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi’nin, Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde yeni 10 yılda Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği ‘Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’ tarım ve ormancılık sektörünün tüm paydaşlarını 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nde bir araya getirdi.

MEHMET KOCABIYIK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşen zirve, Turkuvaz Medya Grubu İcra Kurulu üyesi Yasemin Gebeş’in açılış konuşması ile başladı. Gebeş, “Tarımda yeni 10 yılın stratejilerini konuşacağımız bu toplantıda tarımla teknolojiyi birleştirmek için gereken adımlar da ele alınacak. Ülkemizin tarımını geliştirecek tüm projeleri destekleyeceğimizi bildirmek isterim. Bu vesileyle Türkiye tarımına verdiği katkılardan dolayı Sn. Bekir Pakdemirli’ye teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

Bakan Bekir Pakdemirli’nin konuşmacı olarak yer aldığı “Yeni 10 Yılın Stratejisi” konulu özel oturumun moderatörlüğünü Şebnem Bursalı ve Okan Müderrisoğlu üstlendi. Türkiye tarımı için şimdiye dek yapılanları ve gelecek odaklı planlarından bahseden ve moderatörlerin sorularını yanıtlayan Pakdemirli, “Pandemi herkese sürpriz oldu. Belirsizliğin içindeki bir krizi yönetmek zorunda kaldık. Şimdi aşı çalışmaları ile önümüzü biraz daha belirgin bir şekilde görme avantajına sahibiz. Türkiye’de henüz coronavirüs vakası tespit edilmeden önce market zincirleri ile bir araya geldik ve stokların arttırılması konusunda bir karar aldık. Dünya stok konusunda sıkıntı çekerken biz ülke olarak virüsün en yüksek olduğu zamanda dahi stoklarımızı doğru kullanarak aynı durumu yaşamadık. Dünyadaki sorun da gıdadaki eksiklik değil tedarik zincirini genişletmemekten kaynaklıydı. Bu süreçte bir kere daha gördük ki, her şeyi durdurabilirsiniz ama gıdayı ve tarımı durduramazsınız.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli: “Türkiye tarımda net ihracatçı ülkedir”
Türkiye’nin “yüksek oranda tarım ürünlerini ithal etmesi” sorusu üzerine de açıklamalarda bulunan Bekir Pakdemirli, “Türkiye tarımda ithalatçı değil net bir ihracatçı ülkedir. Bir ülke, yer altı ve yer üstü koşullarına bağlı olarak her şeyi üretemez. Biz hükümet olarak bir şey üretmiyoruz. Üretmediğimiz bir alanda plan yapmak kolay değildir. ‘Destek bizden, gayret sizden, verim Allah’tan’ diyerek üreticimizden eskiden olduğu gibi yalnızca ürün alımı desteği ile kalmayıp birçok maddi teşvikte verdik. 2 bin ton saman ihracatı yaptığımız söyleniyor ancak 86 bin ton da ihracat yaptığımızı kimse söylemiyor. Mütevazı olamayacağım, çiftçimize verdiğimiz desteklerden çok memnunuz. Piyasayı ve pazarı üreticimizi mağdur etmeyecek şekilde çok iyi takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin temiz gıda üretiminde dünyada çok önde olduğunun altını çizen Pakdemirli, “Ülkemizin bu katkısız yani GDO’suz üretimini dışarıya daha iyi pazarlamamız gerekiyor. Ürünlerimize katma değer ekleyerek daha iyi fiyatlara satmalıyız. Dünyada temiz gıdaya ihtiyaç giderek artıyor biz de ülke olarak buradan güzel bir pay alacağımızdan eminiz. Öte yandan dünyada da ülkemizde de büyük bir gıda israfı var. Tüm dünya bu gıda israfının önüne geçse açlık diye bir şey kalmayacak. Biz ülke olarak bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Gıda kaybını ve israfını önleyecek bir proje başlatmaya hazırlanıyoruz. Araştırmalarımıza göre; yüzde 2 tasarruf ile 10 milyar, yüzde 5 tasarruf ile 25 milyar TL zarardan kurtuluyoruz.” dedi.

Sözleşmeli üretim modeli
Pandemi döneminde “gıda milliyetçiliği” yapıldığına değinen Bakan Pakdemirli, “Gelecekte tarımda yepyeni süreçler karşımıza çıkacak. Teknolojiyi ve yapay zekayı tarımla tamamen bütünleştirmemiz gerekiyor. Sınırlı kaynaklardan maksimum verim alınmasını sağlamalıyız. Mevcut şartlarda çok şey değiştirmeden bile daha planlı bir tarımla toplam üretimimiz yüzde 10 artacak kapasitede. Çiftçimize özellikle de çabuk bozulan ürünleri kapsayacak bir sözleşmeli üretim modelini hayata geçireceğiz. Ancak bu noktada belirtmem gereken başka bir husus, ‘Kanun var yaptırım yok’ bu konuyu da Meclis gündemine taşıdık. Sözleşmeli üretim modeli ve gerekli kanun ve yaptırımları da yakın zamanda hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Üretimde kadınlara çok güvendiğini belirten Pakdemirli, “Gittiğim her yerde kadınlarla kadın üreticilerle bir araya gelmeye gayret gösteriyorum. Onları üretim konusunda teşvik etme gayreti içerisindeyim. Kadınlar üretimde erkeklere kıyasla birlikte çalışma modellerine çok daha uyumlular. Türkiye’deki başarılı kooperatiflerin çoğunun yöneticilerinin kadınlar olduğunu da görüyoruz. Bu vesileyle Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, kadın üreticilerimizin üretkenliklerinin devamlılığını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Özel oturum, paneller ve ödüller…
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın özel oturumuyla devam eden Zirve’de iki panel daha gerçekleşti. Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum’un yaptığı Türkiye Tarımının Yeni 10 Yıllık Hikayesi Panelinde, Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Taner Taşpınar, Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, Yaşar Holding Tarım Grubu Başkan Yardımcısı Hasan Girenes, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş ve İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok panelist olarak katıldı.

Moderatörlüğünü Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’ın yaptığı, “Atıksız Sofralar” panelinde ise; Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Üsküdar Üniversitesi Rektör Dn./ITBF Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Hande Tibuk konuşmacı olarak yer aldı.

"Tarımı Geleceğe Taşıyanlar Ödülleri"

Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’nde yaptıkları çalışmalarla tarımın gelişmesine katkı sağlayan gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanındaki 13 işletmeye ödül verildi. ‘Aliağa Bisküvilik Buğday Projesi’ ile ‘Ülker Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’, ‘Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde Projesi’ ile Pınar, ‘Filiz Projesi’ ile Turkcell, ‘Tarım Bizim Geleceğimiz Projesi’ ile Migros, ‘Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Projesi’ ile Konya Şeker, ‘1000 Çiftçi 1000 Bereket Projesi’ ile Cargill, ‘Sahada İnsan Odaklı İnovasyon Projesi’ ile DenizBank, ‘Tarladan Eczaneye Projesi’ ile Zadevital ,‘Toprağıma Minnettarım Projesi’ ile İstanbul Gübre Sanayi AŞ, ‘Akıllı Tarım Projesi’ ile Assan Food, ‘Topraktan Tabağa Sıfır Gıda Kaybı Projesi’ ile Kerevitaş Superfresh, ‘Miço Projesi’ ile Anadolu Etap, ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’ ile Ziraat Bankası ödül alan kurumlar arasında yer aldı.
Zirvenin anısına da bir kadın çiftçiye ödülü takdim edildi. ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü Ödülü’ Sevgi Küçüksavlı’nın oldu. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi

Programı 2018 yılı Türkiye 2.si olan Küçüksavlı, “Tezekteki Cevher” projesiyle, 20 büyükbaş hayvanın yıllık 221 bin kilo gübresinden çevre dostu, yenilenebilir enerji kaynağı olan biyogaz üreterek, yerli ve temiz enerji elde edilmesini sağladı.

Genç Topraklar Ödülleri

Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’nde ‘Genç Toprak Ödülleri’ tarım girişimciliği alanında seçilen altı çalışmaya verildi. Ödül alan isimler ve uygulamalar ise şöyle:

Tarfin - Mehmet Memecan,
Doktar- Tanzer Bilgen, Selim Üçer, Kaan Erçakır,
Tarla.io- Kerem Erikçi,
For Farming- Levent Atlas, Ebru Şimşek Atlas,
Provea Analysis- Osman Selami Budak, Ayşe Ayşen Karakaş,
Tarsens- Celil Serhan Tezcan

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi verilerinden derlenen bilgiye göre, memurların saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 6,19 artacak. 2 lira 26 ...

Türkiye bu ''namus'' cinayetini konuşuyor. Merve Aslan, eski erkek arkadaşı için çıkarttırdığı koruma kararından bir kaç gün sonra erkek kardeşi tarafından öldürülerek...

'Üç gün hastalığı' olarak bilinen Bovine Ephemeral Fever'i (BEF) yayan 'culicoides' cinsi kan emici sineklerin, insanlarda da körlüğe ve deri altı hastalıklara neden o...

Denizli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu'nda yeni Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alındığı belirti...

Adalet Bakanlığı, nafaka süresini 6 yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. Alt sınır da 2 yıl olarak öngörüldü.

Manisa Valiliği Soma Uyar Madencilik’in tazminatlarını ödemediği işçilerin Ankara’ya yürüyüşlerini engellemek amacıyla yeni bir yasak kararı aldı. Buna göre Manisa’da ...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2021 bütçesini Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sundu. Bütçeye göre yine yüzlerce lüks makam aracı alınacak. En dikkat çekici ara...

Yazarlar
Website Security Test