Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de günlük koronavirüs vaka sayısı 3 bin 500

20.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. M. Lütfi Çamlı Türkiye ve İzmir'de koronavirüs durumuna ilişkin Gözlem'e önemli açıklamalarda bulundu. Çamlı İzmir'de yapılan testlerdeki pozitiflik oranının yüzde 35-40'ları bulduğunu belirtirken günlük vaka sayısının ise 3-3 bin 500 arasında çıktığının bilgisini verdi.

MEHMET KOCABIYIK

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı hızla tırmanışa geçerken İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı İzmir'de durumun kontrolden çıktığını söyledi. Çamlı hastanelerin yoğunluk durumuna yönelik de aldığı doluluk bilgilerini paylaştı. Lütfi Çamlı'nın Gözlem'e yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Mart ayında başlayan pandemi, Nisan ayının ortalarında sayılar 4 bin 500 ölümler ise 100’ün üstüne çıkarak bir pik yapmıştı. O sıralar nispeten alınan bazı kısıtlamalarla o sayılar Mayıs ayında bir hayli düşmüş ancak tam olarak kontrol altına alınmamıştı. Sonrasında bir “kontrollü sosyal hayat” dediğimiz bir süreç başladı ve tedbirler yavaş yavaş tamamen ortadan kalktı. Yaz aylarında nispeten yatay seyreden salgının sonunda Eylül ayında belirgin bir artış gördük. Bizler yaz aylarından itibaren Sonbahara girilirken kontrollerin ve tedbirlerin alınması gerektiğini defalarca söylediysek de ne yazık ki dikkate alınmadık.

Eylül ayından Ekim ayına giden süreçte vaka sayıları inanılmaz ağırlaştı. Örneğin Ekim ayının sonlarına doğru İzmir’de bir önceki aya göre vaka sayılarında 3-4 katlık bir artış yaşandı. Ardından 30 Ekim’de yaşanan deprem felaketinde gerek kurtarma çalışmaları gerek geçici barınma merkezlerinde kontrolsüz kalabalıklar oluştu. Tedbirlere yeterince uyulmadı, barınma merkezlerinde hijyen konusu da yeterince iyi değildi. Depremi takip eden 10 gün içerisinde İzmir’deki Covid-19 vakası 2 kat daha artış gösterdi. Türkiye’nin genel tablosuna baktığımızda da artışın boyutlarını görüyoruz.

“İzmir’de günlük vaka 3 bin 500”

Her ne kadar bu süreçte veriler bizimle şeffaf ve doğru bir biçimde paylaşılmasa da, sahadan elde ettiğimiz bilgiler ve hastanelerden aldığımız bilgiler çerçevesinde İzmir’de yapılan 100 testin 35-40 tanesi pozitif çıkıyor. Günlük vaka sayısı sadece İzmir’de, 3 ila 3 bin 500 arasında kaydediliyor. Yoğun bakımlar, pandemi servislerinin dolduğunu görüyoruz ve yeni servisler açılmaya çalışılıyor. Yoğun bakım için yatak boşalmasını bekleyen ağır hastalar var. Evlerde kalan Covid-19 pozitif vakalar ise o kadar arttı ki filyasyon ekipleri buna artık yetişemiyorlar. Evlerde ağırlaşan hastalar da 112’yi aradıklarında ambulans sayısı da yetersiz kaldığı için hastaneye kaldırılamıyor ya da yatak bekliyorlar.

Böyle bir İzmir ve böyle bir Türkiye tahlili yaptıktan sonra alınacak tedbirlerin, şimdi yaşadığımız artışın Mayıs ayında yaşadığımızın katbekat üstünde olduğu bilinerek ona göre alınması gerekliliğidir. Açılmaması gereken defalarca uyardığımız; kafe, kahvehane, spor salonları, halı sahalar, yüz yüze eğitim vb. açılınca durum bu hale geldi. Şimdi alınmaya başlayan tedbirler böylesine bir salgını durdurabilecek kararlar değildir. Hayati önem taşıyan kollar dışındaki işlerin yavaşlatılması gerektiğini söylemiştik şimdi de yapılması gereken budur. Durumun vahameti ortadadır kontrolünü kaybettiğimiz salgının çok daha vahim sonuçlarını görmek istemiyorsak bu tedbirlerden çok daha fazlası yapılmalı, önerilerimize kulak verilmelidir.

Biz şu an yaşadığımız dalgaya “ikinci dalga” diyemiyoruz. Çünkü Türkiye’de birinci dalga zaten bitmedi sadece kontrol altına alındı. Şu an yaşadığımız durum, devam eden birinci dalganın ikinci pikidir. Ekonomi kaygılarını anlıyoruz, ekonomi elbette ki önemlidir ancak halk sağlığı, insan sağlığı her şeyden daha önemlidir. Sağlık çalışanları gerçek rakamlardan bir haber, salgının boyutunu bilmeden salgın ile en önde, özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarını korumayı öncelemeyen hiçbir ülke salgınla baş edemez.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Oflu İsmail’in torunu Orhun Hacısüleymanoğlu sosyal medya hesabından Ali Osman Hacısüleymanoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu tehdit eden Alaattin Çakıcı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Koronavirüs (Kovid-19) aşısı açıklamaları geldi. Bakan Koca, ABD'li Pfizer şirketinin aşısının aralık ayında risk gruplarına yapılacağ...

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç istifa etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2020 yılının 20 Kasım tarihi itibariyle cinayete kurban giden kadın sayısını açıkladı. Bakan Soylu, açıklamalarına ek olarak erkeklere ...

İstanbul'un Tuzla ilçesinde bir kadının sokak kedilerini kesip yediği iddia edildi. Kadının gözaltına alındığı bildirildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), yeni tip koronavirüsün (Covid-19) meslek hastalığı sayılması önerisinin Meclis Sağlık Komisyonu tarafından kabul ed...

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, yazdığı yazıda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve istifa konusunda yorumlarda bulundu. Bülent Arınç'ın açıklamalarını değerlendiren Takan,...

Yazarlar
Website Security Test