Facebook ta paylaştweet le

İzmir iş dünyasından İstanbul Sözleşmesi tepkisi

20.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in iş dünyası temsilcileri, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi. Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinden geri adım olarak değerlendirilen bu kararı eleştiren STK Başkanları, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır, İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülsün” dedi.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri:

 

“Karar gözden geçirilmeli”

Kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik olarak atılan adımlar kapsamında, 8 yıl önce TBMM’de oybirliği ile onaylanmış ve uygulamasını son derece önemli bulduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkılmasını,  toplumsal cinsiyet eşitliği ve kişilik haklarının korunması, acısından ülkemizin tüm kadınlarına haksızlık olarak görmekteyiz. Demokratik standartların yükselmesinin beklendiği bu süreçte, kararın yeniden gözden geçirilmesini ve gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.

 

 

 

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul:

“Büyük üzüntü içindeyiz”

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile kadına yönelik şiddet karışışında önemli bir sığınak olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş olmamızdan dolayı üzüntümü ifade etmek isterim. Kadın yoğun bir sektörün bir temsilcisi olarak toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gösterilen çabanın önemini biliyor, bu konuda kadınlarımızın verdiği mücadeleyi destekliyoruz. Türkiye’nin modern, demokratik bir ülke olma yolunda önemli bir mihenk taşı olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi bu alanda atılmış bir geri adım olarak görüyoruz.

İstanbul Sözleşmesi yaşatır, İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmelidir.

 

 

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş:

“Kadının güçlendirilmesinde ciddi bir geri adım”

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, aniden ve bu konuda toplumun görüşünü, fikrini almadan, toplumsal bir mutabakat olmadan çekilmiş olmamızdan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bir STK başkanı ve bir erkek olarak üzgünüm. Bu ülkenin en temel problemlerinden biri olan kadına yönelik şiddet son yıllarda bu kadar artmışken İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması ciddi bir problem olarak ortada dururken bu sözleşmeden toplumsal mutabakat olmadan çekilmek, cinsiyet eşitliği, kadının güçlendirilmesi mücadelesinde ciddi bir geri adımdır. Bu konuda atılan adımlar bize gösteriyor ki verilen mücadele kesinlikle sadece kadınlara bırakılacak bir mücadele değildir. Bu sebeple diyorum ki: Uygulanmadığı yönünde ciddi eleştirilere maruz kalan İstanbul Sözleşmesini aratmayacak ve kadınlarımızı şiddetten koruyacak bir Sözleşme mutlaka ortaya konmalıdır veya İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir’in Çiğli ilçesinde bir kişi, öz ağabeyini pompalı tüfekle vurarak öldürdü.

İzmir’in Aliağa ilçesinde alkollü olduğu iddia edilen bir kişi, tartıştığı esnafa balkondan balta ve bazı eşyalar fırlattı.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde annesinin eski eşini öldüren şüpheli tutuklandı.

Manisa'nın baraj göletlerinde yetiştirilen alabalıklar, dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD), ihracatı neredeyse durma noktasına getiren konteyner krizinin çözülmesi için gerekli adımların atılmasını istedi. Pan...

İzmir İtalyan Ticaret Odası'nın olağan genel kurul toplantısı gerçekleşti. İtalya'nın İzmir Konsolosu Valerio Giorgio'nın da katıldığı, divan başkanlığını iş insanı Mo...

LÖSEV, Lösemili Çocuklar Vakfı yardımlaşma duygusunun en güzelinin yaşandığı Ramazan Ayı boyunca gönüllü ve bağışçılarının destekleriyle hazırlanan ihtiyaç kolilerini,...

Yazarlar