Facebook ta paylaştweet le

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki çatlaklara ilişkin incelemeler sürüyor

26.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Çiğli Cumhuriyet Mahallesi’nde meydana gelen heyelan ve çatlaklara ilişkin bir açıklama yapıldı. Alandaki tüm yer hareketlerinin bilimsel araştırmalar doğrultusunda incelendiği belirtilen açıklamada, TÜBİTAK tarafından yapılan analizler doğrultusunda hareketlenmenin Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ile ilgisi bulunmadığının tespit edildiği vurgulandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Çiğli Cumhuriyet Mahallesi Güneybatı Bölgesi’nde oluşan heyelan ve çatlaklar konusunda yapılan açıklama şöyle:


“İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgede ilgili tüm birimleriyle gerekli inceleme ve çalışmaları büyük bir hassasiyet içerisinde yürütmektedir. Alandaki yer hareketleri yakından takip edilmekte, konuya ilişkin bilimsel araştırmalar ve alınması gereken önlemlere ilişkin tespit çalışmaları yapılmakta, izlenecek yol haritasına yönelik değerlendirmeler de başta İzmir Valiliği olmak üzere ilgili kurumlarla eşgüdüm içerisinde yürütülmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ilk olarak 24 Aralık 2019 tarihinde bölgede oluşan heyelana ilişkin “Jeolojik-Geoteknik Etüt Raporları” hazırlanmıştır. Aynı süreçte İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yerinde yapılan incelemeler sonucunda düzenlenen 21.01.2020 tarihli tutanakta bölgede bir vatandaşa ait konut ve hayvan damlarının bulunduğu, ancak bunun dışında yerleşim alanı bulunmayan tarla vasfında taşınmazlardan oluşan söz konusu alanda ve ayrıca bu alanın yaklaşık 400 m. batısında kalan ondülasyonlu bir yapıya sahip bölgede oturma-kabarma yapıları ve gerilme çatlaklarının tespit edildiği, olayın genel hayatı etkilemediğinin tespit edildiği belirtilmiştir. Jeolojik-Geoteknik Etüt Raporu ve AFAD yazısı doğrultusunda heyelan sahasındaki bir ağıl ve evin taşınmasını sağlamıştır. 30 Ekim 2020 tarihindeki 6.9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan büyük ve küçük ölçekli depremler ile aşırı yağışların bölgedeki heyelan ve çatlaklara etkisinin gözlemlenmesi için üniversitelerimizin konu ile ilgili bölümlerinde görevli uzman akademisyenler, Büyükşehir Belediyesi Tehlikeli Yapı Değerlendirme Komisyonu ve AFAD yetkilileri sahada incelemeler yapmıştır. Yapılan tetkikler neticesinde, heyelan bölgesinin suya tamamen doygun hale geldiği zemin malzemesinin oldukça ayrışmış olduğu tespit edilmiştir.


Tetkikler neticesinde, Cumhuriyet Mahallesi Güneybatı kısmındaki 9612 Sk. No:8, 9613 Sk. No:5 ve 9613 Sk. No:16’da bulunan yapıların can güvenliği açısından tahliye edilmelerine karar verilmiş, Çiğli Belediye Başkanlığı ve AFAD’ la yapılan yazışmalara istinaden 9613 Sk. No:8’de ikamet eden vatandaşlar riskli yapıyı terk ederek Uzundere toplu konutlarına taşınmıştır.
9613 Sk. No:5 ve 9613 Sk. No:16’ da ikamet eden vatandaşlar ise kira yardımı ya da Uzundere toplu konutlarına yerleşme yönündeki teklifleri geri çevirerek konutlardan çıkmak istemediklerini bildirmişlerdir.
Bölgedeki ‘çatlak ve kabarmalara metan gazının neden olduğu’ iddiaları üzerine TÜBİTAK MAM tarafından 5 farklı çatlakta metan (CH4) gazı ölçümleri yapılmış, alınan hava emisyon numuneleri laboratuvar ortamında analiz edilmiştir. 15.03.2021 tarihli raporda örnekleme yapılan 5 noktadan metan gazı çıkışı tespit edilmediği belirtilmiştir. Dolayısıyla söz konusu yer hareketlerinin Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ile ilişkilendirilmesinin mümkün olmadığı analiz sonuçları ile ortaya konulmuştur.
Bölgedeki durumun tespiti ve çözümü konusunda ‘Heyelan ve Geoteknik Etüt Raporları ve Önlemleri İçeren Uygulama Projelerinin Hazırlanması ile Yapımına’ ilişkin ihale süreci devam etmektedir.
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 03.03.2021 tarihinde İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda söz konusu alanla ilgili Afete Maruz Bölge Kararı alınmasını talep etmiş bulunmaktadır.
Belediyemiz süreçle ilgili gelişmeleri yakından takip ederek gereken önlemleri alma konusunda üzerine düşen görevi yerine getirme duyarlılığını sürdürmektedir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'de 80 yıllık tarihinde birçok başarıya imza atan, örnek kulüplerden biri olan Kültürpark Tenis Kulübü, EGİAD’ın 16. Dönem Yeni Yönetim Kurulu’na nezaket ziyare...

13-16 Nisan tarihleri arasında dijital olarak gerçekleşmekte olan Fashion Week Istanbul, ikinci gününü birbirinden görkemli şovlarla geride bıraktı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ve Medicana International İzmir Hastanesi arasında indirim protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyel...

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin Türkiye ziyaretine ilişkin açıklamalar yapan DEİK/Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Dibe...

Dünya doğal taş sektörünün en önemli fuarlarından biri olan Marble İzmir Fuarı için beklenen karar çıktı. 26. Marble İzmir Fuarı, 25-28 Ağustos 2021 tarihlerinde fuari...

P&G’nin Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla başlattığı Olimpik Anneler projesiyle destek sunduğu 34 sporcudan aralarında dünya şampiyonları İbrahim Çola...

Fethiye Rotary Kulübü, pandemi döneminde canları pahasına topluma özverili bir şekilde hizmet veren sağlık çalışanlarını unutmadı. Kulüp, bu yılki meslek hizmet ödül...

Yazarlar