Facebook ta paylaştweet le

ÖzgürİGC Grubu'ndan konut projesi

26.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) 25 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan kongresi öncesi ÖzgürİGC Grubu toplu konut projesini de açıkladı.

Konut sahibi olmanın İzmirli gazetecilerin de hakkı olduğunun vurgulandığı açıklamada, genel ve yerel yönetimlerle İGC’nin ortaklaşa yürüteceği konut projesinden öncelikle hiç konutu bulunmayan ve gayrimenkulü olmayan meslektaşların yararlanacağı belirtildi. ÖzgürİGC Grubu’nun açıklamasında, “Yaptığımız ön çalışma sonucunda İzmir’in üç ayrı bölgesinde toplam 1850 dairelik toplu konut alanları belirledik. Bunlardan biri Çiğli Balatçık’ta bin daire yapılabilecek 130 bin metrekarelik arazi. Diğeri ise Çiğli Harmandalı’nda 450 daire yapılabilecek 55 bin metrekarelik alan. Menemen Ulucak’ta bulunan 36 bin metrekarelik arazide de İGC üyeleri için 400 daire yapılabilecek alan tespit ettik” ifadeleri dikkat çekti. 

 

ÖzgürİGC Grubu’nun açıklaması şöyle: 

 

KONUT SAHİBİ OLMAK İZMİRLİ GAZETECİLERİN DE HAKKI 

Gazetecilerin sorunlarından biri olan kira ve konut konusunun çözüme kavuşturulmasını hedefliyoruz.   

Genel ve yerel yönetimlerle ortak yürütülecek çalışmalarda imzalanacak protokoller kapsamında basın emekçileri ve fikir işçilerinin ev sahibi olmasını planlıyoruz. 

 

Mülkiyeti Hazine Müsteşarlığına ait araziler üzerinde yaptığımız çalışmaya göre “Kamu Yararına Çalışan Dernekler” arasında yer alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne tahsisi yapılacak yerlerde konut geliştirme projeleri hazırlanacak. 

 

Yaptığımız ön çalışma sonucunda İzmir’in üç ayrı bölgesinde toplam 1850 dairelik toplu konut alanları belirledik. Bunlardan biri Çiğli Balatçık’ta bin daire yapılabilecek 130 bin metrekarelik arazi. Diğeri ise Çiğli Harmandalı’nda 450 daire yapılabilecek 55 bin metrekarelik alan. Menemen Ulucak’ta bulunan 36 bin metrekarelik arazide de İGC üyeleri için 400 daire yapılabilecek alan tespit ettik. 

 

Genel ve yerel yönetimler ile İGC’nin ortaklaşa yürüteceği konut projesinden öncelikle hiç konutu bulunmayan ve gayrimenkulü olmayan meslektaşlarımız yararlanacak.  

 

TOKİ (Toplu Konut İdaresi) ile yapılacak protokol çerçevesinde ödeme planı ve mali sorumlulukları iki kurum tarafından belirlenecek projeyle gazeteciler uygun koşullarda kira öder gibi ev sahibi olacak. 

 

Toplu konut projesinin detayları gazeteciler arasında yapılan konuyla ilgili kapsamlı anketin değerlendirilmesi ile belirlenecek. 

 

İzmirli gazetecilerin de uygun koşullarda ev sahibi olabilmesi için olanakları araştırmaya ve gerekli adımları atmaya kararlıyız. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Köy Koop Birliği süt üretici ortakları Küçük Menderes Havzasında her yıl yaşanan süt fazlası sorununa dikkat çekmek için Tarım ve Orman Bakanlığına çağrıda bul...

Türkiye’de vergilendirilemeyen yasa dışı açık tütün pazarı büyümeyi sürdürüyor. Yasa dışı tütün ürünlerinin pazar payı yüzde 20 civarında seyrederken, devletin yıllık ...

İzmir'in Bergama ilçesinde İmam Hatip Lisesi öğrencisi İ.K., (14) henüz belirlenemeyen bir nedenle yaşamını yitirdi.

İzmir'in Karabağlar ilçesinde 5. kattaki evlerinin penceresinden park halindeki kamyonetin üzerine düşen 3 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

İzmir’in Konak ilçesinde başından vurularak ağır yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan iki çocuk babası Yıldırım Çelikdağ (53), 32 günlük yaşam mücadelesini kayb...

Hayatlarımız dijitalleştikçe her geçen gün daha fazla kullanmaya başladığımız internet sitelerinde ve uygulamalarda verilerimizin ne kadar güvende olduğu konusu önem k...

Doğal taş sektörünü yeni teknolojilerle tanıştıran 6. Uluslararası Taş Kongresi, “Taş Değer Katar - Taşa Değer Katanlar” teması ile 24-27 Ağustos tarihleri arasında dü...

Yazarlar