Facebook ta paylaştweet le

İzmir’de Zimem Defteri Geleneği Sürdürülüyor

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

MÜSİAD İzmir üyeleri Ramazan Ayı’nda "Zimem (Veresiye) Defteri" uygulamasıyla ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya ve kadim geleneksel değerleri yaşatmaya devam ediyor.

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi, Osmanlı’dan günümüze tevarüs eden "Zimem (Veresiye) Defteri" geleneğini sürdürüyor. İhtiyaç sahibi ailelerin yaşadığı mahallelerde bakkaldaki borçlarını ödeyemeyen vatandaşların veresiye borçlarını ödeyen hayırsever MÜSİAD İzmir üyeleri, Ramazan’da hayır yarışına katıldı. 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, "Vakıf Medeniyeti" inşa eden ecdadımızın Osmanlı'da en önemli geleneklerinden biri de "Zimem (Veresiye) Defteri" uygulamasıydı. Bu uygulama ile veresiye defterindeki borçlar hayır sahipleri tarafından ödenir, Zimem Defterleri esnaftan satın alınırdı. Böylelikle borçlarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşarlardı.

 

Bu anlayış doğrultusunda milletinin istikbali için çalışan iş adamları olarak bizler de MÜSİAD İzmir üyelerimizle beraber Zimem Defteri uygulamasıyla, Osmanlı’dan tevarüs eden geleneği yaşatmaya devam ediyoruz. Yapılan bu uygulama ile üyelerimiz, esnafımızdan aldığı borç-veresiye defteri (Zimem Defteri) alarak ihtiyaç sahiplerinin hesabını kapatmış oldu. Kardeşinin derdiyle dertlenmeyi görev bilen bu mana ve ruhla Zimem Defteri uygulamasına katkıda bulunan MÜSİAD İzmir ailemize teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.

 

MİLLETİMİZLE PAYLAŞMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Bilal Saygılı, “Cenab-ı Hakk’ın bahşettiği nimetleri bizlere paylaşmayı öğreten bu kadim topraklara geri vermek, aziz milletimizle paylaşmak boynumuzun borcudur. MÜSİAD olarak kazancımızı bölüşmeyi, lütuf değil zaruret olarak görüyoruz. Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim Bakara Suresi 195. Ayetinde; “Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever.” buyurmaktadır.  İzmir’deki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize Zimem defteri geleneği ile el uzatıyor, MÜSİAD İzmir ailemizi onların dualarıyla daha da büyüteceğimize inanıyorum.

 

Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışma ve yardımlaşmanın zarif usûlü Zimem defteri geleneği, üyelerimiz ve aziz milletimiz tarafından her zaman yaşatılmaya devam edecektir.

 

Bu vesile ile öncesi rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan Ayı’nın, hepimiz için huzurlu ve bereketli geçmesini diliyorum. Rabbim hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, borçlularımıza edalar nasib eylesin! Cenabı-ı Hak, yaptığımız ve yapacağımız yardımları kabul eylesin! Bizlere, Ramazan Bayramı’na kavuşmayı nasip etsin inşallah!” diye dua ederek sözlerini tamamladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dokuz Eylül Üniversitesi, Ramazan ayının son günlerinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar için iftar menüsü hazırladı. Tınaztepe Yerleşkesi merkez mutfakta yapılan etkinliğe ...

TÜGİAD Ege Şubesi, Girişimcilik Merkezi Kurucusu ve TİM-TEB Girişimevi Koordinatörü Mehmet Şöhrap Sanlı’yı ağırlayarak Girişimcilik Ekosisteminde Son Gelişmeler’i masa...

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nı tüzüğüne alarak bu alandaki faaliyetlerini resmileştirerek bir ilke imza atan EGİAD, İzmir’in sürdürülebilir ke...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Olağan Kongresi öncesi çok sayıda proje ortaya koyan ÖzgürİGC Grubu çalışmalarına devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumlarda görev yapan personelle bayramlaşma programına ESHOT’ta başladı. Sabah 05.00’te ...

İzmir’in Karabağlar ilçesinde kız kaçırma nedeniyle husumetli olduğu iddia edilen iki grup arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

Yazarlar