Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sanatçılardan Cumhuriyet Gazetesi'ne destek

1.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Gazetesi’ne dün başlatılan operasyonda gözaltına alınan gazeteci ve yöneticilerin sorguları devam ediyor. Gazeteyi ziyaret eden sanatçılar, gözaltılara tepki gösterdi.

Cumhuriyet Gazetesi’ne dün sabah saatlerinde operasyon başlatıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Avukat Bület Utku ile aralarında Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Musa Kart, Güray Öz ve Mustafa Kemal Güngör ve Kadri Gürsel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci için gözaltı kararı verildi.

Soruşturmada, gözaltına alınan isimler terör örgütleri FETÖ ve PKK’ya üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri öne sürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetenin Ankara bürosunu ziyaret ederek, operasyona tepki gösterdi.

 

Gazeteciler, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da Cumhuriyet Gazetesi’ne destek ziyareti yaparak, gözaltıları protesto etti.

Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanan gruplar, gece de protestolarını sürdürdü.

CHP İlçe Örgütleri, Şişli'deki gazete binası önünde nöbet başlattı.

Bu arada, Cumhuriyet Gazetesi'ne destek ziyaretleri bugün de sürdü.

SANATÇILARDAN ZİYARET

Aralarında Edip Akbayram, Onur Akın, Suavi, Belkıs Akkale, Orhan Aydın, Melike Demirağ ve Bedri Baykam'ın da bulunduğu bir grup sanatçı, gazete binasına geldi.

AYDIN: ÇABAYI YÜKSELTMELİYİZ

"Sanatçılar Girişimi" adına gazeteyi ziyaret ettiklerini söyleyen Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın, 1 Kasım'ın saltanatın kaldırıldığı tarih olduğunu hatırlatarak, "Tam da bugün, kendini bu ülkede herşeyin sorumlusu sayan ülkeyi kurum ve kuruluşlarıyla ele geçirip, kendi geleceğini kurmaya çalışan bir çeteleşmenin başındaki insanın aklına karşı, yan yana gelişimizin, birlikte demokratik özgür bir ülke yaratmak için ortaya kurduğumuz çabalarımızı yükseltmenin zamanıdır" diye konuştu.

BAYKAM: ÖZGÜR BASIN SUSTURANLAR BİR YERE VARAMAZ

Cumhuriyet Gazetesi'nin Cumhuriyetle yaşıt olduğunu belirten Ressam Bedri Baykam, "Demokrasinin, laikliğin, Atatürk cumhuriyetinin sesi olmuş bir yayın. Dünyada özgür basını susturarak bir yere varabilmiş, kalıcı olarak istediğini elde edebilmiş hiçbir baskı rejimi olmadı" dedi.

 

 

KURTULDU: DEMOKRASİYİ ÇİĞNEYENLERE İSYAN EDİYORUZ

Ataol Behramoğlu'nun "Dörtlükler" şiirinden bölümler okuyan tiyatro sanatçısı Orhan Kurtuldu ise, "Demokrasiyi çiğneyenlere isyan ediyoruz. Cumhuriyetin kurallarını uymayanlara isyan ediyoruz" dedi.

CASTRO'DAN ALINTI

Bir süredir muhalif yayın organının susturulduğunu söyleyen ve sıranın Cumhuriyet Gazetesine geldiğini belirten Suavi de, "Fidel Castro'nun şu söylemi, süreci net olarak tanımlıyor; Bizler mücadelede yenik düşebiliriz, Ancak yeniden ayağa kalkarak deneme hakkımızı kullanırız. Ancak bir diktatör yenik düşerse, bir daha kesinlikle ayağa kalkamayacaktır. Farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek yan yana gelmemizin, bu gidişe dur dememizin yolu, demokratik haklarımızı yeniden kullanma kültüründen geçmektedir" diye konuştu.

DEMİRAĞ: BARIŞ UMUDUYLA BURADAYIZ

Melike Demirağ da bir gün gelecek şarkısını söyleyerek, "Dünyanın Türkiye'nin barışta, huzurda, kardeşlikte yaşama umuduyla buradayız "dedi.

KÖZ: BİR YAZAR BİLE ÖZGÜR DEĞİLSE...

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz de sanatçılarla birlikte açıklama yapan isimler arasındaydı. Köz, " Bir yazar bile özgür değilse bu yer yüzünün bütün yazarları tutsaktır" diye konuştu.

 

YAVUZ: MİKROSKOPLA ARASALAR DA BULAMAZLAR

Bugün Şehir Tiyatrolarındaki görevinden uzaklaştırmasının resmi belgesinin kendisine verileceğini söyleyen Tiyatro Yönetmeni Ragıp Yavuz da, "Biz bunları yaşarken, bazı muhabbetler oluyor. Duyuyoruz, 'Yahu o arkadaşın birşeyi var mıydı'. Arkadaşlar, hiçbirimizin hiçbirşeyi yok. Onurumuzla üretim yapmaya çalışıyoruz. Laikliğe, cumhuriyete, demokrasiye, barışa sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hiçbirimizin birşeyi yok. Mikroskopla arasalar da birşey bulamazlar" diye konuştu.

"Cumartesi Anneleri" olarak bilinen kayıp yakınları gazete binasına gelerek açıklama yaptı. Açıklamada, " Yeter artık diyoruz. Ne biz susarız. Ne de basın susar. 36 yıl önce bu mücadeleye başladığımızda yanımızda sadece Cumhuriyet gazetesi vardı" denildi.

Öte yandan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara Bürosu’nu ziyaret etti.

Gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile görüşen Demirtaş, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı ve yeni bir baskı sürecinin başlatıldığını savundu.

Özgürlüklerden yana olan, demokrasiye, birlikte eşit yaşama, Türkiye'nin aydınlık geleceğine inanan herkesin, dayanışma içerisinde olması gerektiğini ifade eden Demirtaş, "Toplum, kendi içinde farklı siyasal görüşlere, dünya bakış açılarına, yaşam tarzlarına, inançlara, kimliklere sahiptir. Ama hepimizin ortak değeri, bu ülkede temel demokratik çerçevede huzur, güven içerisinde, eşit yaşamak olmalıdır. Bunu savunan herkesin el ele verme, dayanışma içerisinde birlikte mücadele etme günüdür" dedi.

Cumhuriyet gazetesinin duruşu nedeniyle saldırı altında olduğunu iddia eden Demirtaş, bazı gazetelerin ve haber ajanslarının da kapatıldığını söyledi.


Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını beklediklerini dile getiren Demirtaş, avukat yasağının da hukuksuz olduğunu ileri sürdü.

Selahattin Demirtaş'a ziyaretinde bazı milletvekilleri de eşlik etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dün akşam Halk Arenasına konuk olarak katılan Yılmaz Özdil salondaki dinleyicileri güldüren bir Brunson yorumu yaptı.

Bundan 95 yıl önce bugün, Ankara'nın başkent oluşu Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi.

TMMOB İçmimarlar Odası İzmir Şubesi’nin düzenlediği 6. Sektörel Buluşma etkinliği tasarım dünyasına yön vermeye hazırlanıyor.

ABD’li Papaz Andrew Brunson’ın tahliyesi ve Türkiye’den ayrılmasının ardından evinin kapısı kapatılırken, 2,5 ay boyunca hareketli günlerin yaşandığı sokağı da sessizl...

ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince görülen davası karara bağlandı.

Usta sanatçı Levent Kırca'nın aramızdan ayrılışı 3. yılını doldurdu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, FETÖ firarisi Zekeriya Öz'ün FETÖ üyesi olmadığını söyledi.

Yazarlar
Website Security Test