Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

GençBizz Projesi’nden gençlere destek

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İlki 2015-2016 eğitim döneminde İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İzmir Ticaret Borsası, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliği ile düzenlenen Genç Başarı Şirket Programı bu yıl üçüncü kez yapıldı.

2017-2018 Eğitim döneminde, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile GençBizz Projesi kapsamında 180 öğretmen eğitim aldı ve bu sayede İzmir’de liselerde 90’ı aşkın girişim hayata geçti. Gençler, kendi şirketlerini kurup yönettikleri süreçte de İzmir iş dünyasının temsilcileri ile TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu gönüllülerinden mentörlük desteği aldılar.

Her yıl binlerce lise öğrencisinin kendi girişimini kurması için dâhil olduğu GençBizz Programı’nı yürüten Vakıf, bu yıl da Türkiye genelinde yüzde 95’i devlet okulu olmak üzere 300’ü aşkın okulda girişimcilik programını hayata geçirdi.

“Yılın Girişimcisi” olmak isteyen öğrenciler ekip kurarak iş fikri geliştirdi ve bir yıl boyunca kurdukları vergiye tabi olmayan mini şirketler vasıtasıyla ürünlerini pazarlama ve geliştirme fırsatı buldu.

Bu yarışma kapsamında, 2017-2018 eğitim döneminde, liseli öğrenciler tarafından ülkemizde 351 sanal şirket kuruldu. Kurulan şirketlerin 29’u yapılan elemeler sonucunda finale katılmaya hak kazandı.

Türkiye’den 10 bin lise öğrencisinin birinci seçilmek için yarıştığı programda, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyesi Zeynep Öner’in Mentörlüğünü yapmış olduğu İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri “Impact” adlı şirketi ile “Yılın Girişimcisi” seçilerek Türkiye birincisi oldu. 

Atık yağların çevreye verdiği zararı azaltmaya katkıda bulunmayı amaçlayan İzmir Atatürk Lisesi öğrencilerinin geliştirdiği ev tipi, atık yağdan sabun üretme makinesi üretimini gerçekleştiren Impact şirketi, geliştirdiği bu makine ile birkaç damlasının bile tonlarca suyu kirletip milyonlarca canlı türlerini yok ettiği evsel atık yağlarını doğaya geri kazandırıyor.

Türkiye birincisi seçilen İzmir Atatürk Lisesi öğrencilerinin “Impact” isimli şirketi, 2018 Temmuz ayında Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’da düzenlenecek “Avrupa’da Yılın Girişimcisi” yarışmasına katılacak.

TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, üç yıldır kurul üyelerimizle İzmir’de Genç Başarı Şirket Programı’nın yürütülmesine ve bu program kapsamında İzmir’de fuar, sergi ve ödül töreni düzenlenmesine büyük bir memnuniyet ile destek oluyoruz. Gençlerimizi girişimciliğe özendirmek, girişimciliğin önemini anlatmak, onları girişimcilik yönünde motive etmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Kadın girişimciler olarak genç girişimcilere destek olmaya daima devam edeceğiz. Bu program kapsamında üç yıldır gönüllü mentörlük yapan, gençlere destek olan  tüm arkadaşlarıma  teşekkür ediyor, “Yılın Girişimcisi” seçilerek Türkiye birincisi olan İzmir Atatürk Lisesi öğrencilerine  mentörlük yapan  Zeynep Öner’i de içtenlikle tebrik ediyorum.

Yarışmada, Bornova Anadolu Lisesi öğrencilerinin kurduğu “Node” firması, “En İnovatif Ürün” kategorisinde üçüncülük, Rota Koleji öğrencilerinin kurduğu “Beyefendi Kravatları” şirketi “En İyi Satış Pazarlama” kategorinde üçüncülük, İzmir Güzelbahçe Bahçesehir Koleji öğrencilerinin kurduğu “Betamarine” şirketi de “En İyi Stant” kategorisinde üçüncülük ödülü aldı. “Betamarine” aynı zamanda Manpower İnsan Kaynakları Özel Ödülü’nün de sahibi oldu.

Öte yandan yarışmada ikinciliği Sev Amerikan Koleji öğrencilerinin kurduğu “Entre” şirketi aldı. “Entre”, ihtiyaç duyulan kan ile donörü bir araya getirmeyi amaçlayan bir aplikasyon yaparak bu ödülü aldı.

Diyarbakır Farabi Sağlık Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin kurduğu “Mutual” şirketi ise yarışmada üçüncü oldu. “Mutual”, yatalak hastaların yaşadıkları sorunlara çözüm geliştirmek amacıyla ‘HOSTCAR’ isimli tekerlekli ve hareketli, üzerinde kurulan mekanizmalarla kapakları kumanda ile açılıp kapanabilen, hasta yatağı yüksekliğinde bir çeşit robot geliştirdi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hastaneye giderken bellerine kadar betona gömüldüler. Hastaneye fizik tedavi için giderken beton dolu çukura düşen iki kadın, firma görevlilerine tepki gösterdi

‘Türk Halkının Kitapla İmtihanı’ adlı rapora göre dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere bulunuyor. Türkiye ise yüzde 0,1’li...

Hatay’da, Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili yeniden görülen davada karar ç...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) çığ gibi büyüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hedefimiz 2030 yılına kadar 7.5 milyon konutu öncelik ve aciliyet durumlarına göre dönüştürmek" dedi.

Denizli'de Merkezefendi ilçesi Başkarcı bölgesinde bir eğitim uçağı düştü.

Black Friday (Kara Cuma), Türkiye'de ise Şahane ve Efsane Cuma olarak adlandırılan indirim haftası ne zaman? Black Friday nedir?

Yazarlar
Website Security Test