Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Buyurun, Fuar’a ve Efes’e!..

7.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

9 Eylül; İzmir’in düşman işgalinde kurtuluş günü… Zaten “Eylül”, Ege’nin pek çok il, ilçe, kasabasının kurtuluş günlerini yaşadığı” bir ay!.. Böyle bir ayın 7’sinde, Cuma günü ve gazetemizin baskıya verildiği saatlerde “İzmir Fuarı” törenle açıldı.

9 Eylül; İzmir’in düşman işgalinde kurtuluş günü… Zaten “Eylül”, Ege’nin pek çok il, ilçe, kasabasının kurtuluş günlerini yaşadığı” bir ay!..
Böyle bir ayın 7’sinde, Cuma günü ve gazetemizin baskıya verildiği saatlerde “İzmir Fuarı” törenle açıldı.
Fuar, ünlü yerli ve yabancı sanatçıların her gün ve her gece İzmirlinin, Anadolu’da yaşayan insanlarımızla beraber bugünlerde dünyanın dört bir yanından İzmir’e gelen turistlerin genciyle yaşlısıyla, çoluğuyla, çocuğuyla, erkeğiyle, kadınıyla buluştuğu, kucaklaştığı, dostluğu, arkadaşlığı, sevgiyi, kültürü, sanatı beraberce yaşadığı ve eğlendiği bir “uluslararası” mekan!..

EFES FESTİVALİ…
Efes, Eylül’de “çok ünlü” 4 opera ve baleyi sanatseverlere sunacak olan İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin “sanat ziyafetine sahne olacak” mekan!..
İşte o Efes, 7 Eylül gecesi, “1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin” ilk oyunu olarak sanat tarihine geçecek olan, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği, Yunanlı besteci Mikis Theodorakis'in, yine Yunanlı yazar Nikos Kazancakis'in “Zorba” romanından esinlenerek bestelediği, libretto ve koreografisi Lorca Massine’ye ait 2 perdelik “Zorba (Zorba The Greek)” balesi ile, binlerce yıllık tiyatrosunun taş sıralarında binlerce sanatseveri ağırladı.
11 Eylül gecesi İzmir Opera ve Balesi sanatçılarının “Gala Konseri” var. Dünyaca ünlü tenorumuz ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürümüz Murat Karahan da, İspanyol soprano Carmen Solis, Ruz mezzo soprano Yulia Mazurova ve Türk bas Burak Bilgili ile beraber Gala Konser’in sanatçılarından. Orjestra Şefi; İtalyan Alberto Veronesi.
İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları 14 Eylül Gecesi’nde Giacomo Puccini’nin “Tosca” Operasını, 18 Eylül Gecesi de, Carl Orff’un “Carmina Burana” Balesini sahneye koyacaklar.

FUAR VE SANAT GECELERİ…
Fuarda ise, “fuarın kapanışına kadar” kültür / sanat ve eğlenceye doyacağımız günler – geceler yaşayacağız.
Folkart / Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yapılan eğlence / kültür / sanat programında çocuklar için de, gençler için de, büyükler için de “seç seç izle” diyebileceğimiz nice sanat olayı var; tiyatrosundan, rock ve caz konserlerine, çim konserlerinden sokak gösterilerine, sihirbazlardan palyaçolara, jonglörlere kadar!..
Gelecek Pazar gecesine kadar sevdiğiniz sanatçıları Kültür Park’ın çimenleri üzerinde, bahçelerde, açık hava sahnelerinde, dinleyecek, seyredeceksiniz.
Folkart’ın yıllardır süren “fuara sanat ve kültür desteği”, sanatseverler için gerçekten “bulunmaz” bir “seyir ve dinleme fırsatı” yaratıyor…
Açılan fuarda da, dinleyeceğimiz bazı sanatçıların, izleyeceğimiz bazı eserlerin isimlerini, “yerimizin müsaade ettiği kadarı ile”, sizlere aktarıyoruz, ailecek Fuar’a gitmenize değerler:

KÜLTÜRPARK AÇIK HAVA TİYATROSU:9 Eylül 2018 / 10 Eylül 2018 ; Güle Güle (Kabare - Yazar; Kandemir Konduk – Folkart Akademi öğrencileri ve eğitimcileri – Yönetmen; Bora Severcan) – 11 Eylül; Moskova Eyalet Balesi( Romeo ve Juliette) – 12 Eylül; Kabare Nünü (Nüket Duru) – 13 Eylül; Seninle Başım Dertte (Bir Selami Şahin Müzikali) – 14 ve 15 Eylül; Arsiyani – 16 Eylül; Tropical Party (Küban Crystal Band & Swing Latino)

İSMET İNÖNÜ SANAT MERKEZİ (TİYATRO):8 Eylül; Şen Makas (Tiyatrokare oyuncuları) – 9 Eylül; Aşk Halleri (Zühal Olcay – Burak Sergen) – 10 Eylül; İntihar’ın Genel Provası (Tiyatroadam oyuncuları) – 11 Eylül; Tamamla Bizi Ey Aşk (Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu) – 12 Eylül; Azizname (Aziz Nesin taşlamaları / Yücel Erten) – 14 Eylül; Sanat (Cihan Ünal – Can Gürzalp – Mutlu Güney – Yöneten; Gencay Gürün) – 15 Eylül; Çehov Kabare (Anton Çehov) – 16 Eylül; Hayat Bayram Olsa ( Aysun – Ali Kocatepe)

MOGAMBO CAZ KONSERLERİ;8 Eylül; Zuhal Olcay – 9 Eylül; Alpay – 10 Eylül; Hüsnü Arkan – 11 Eylül; Şenay Lambaoğlu – 12 Eylül; Fatih Erkoç – 13 Eylül; Kürşat Başar & Nükhet Yalçın – 14 Eylül; Melis Sökmen – 15 Eylül; İmer Demirer & Ayşe Gencer – 16 Eylül; Bülent Ortaçgil & Erkan Oğur.

ÇİM KONSERLERİ:8 Eylül: Sertab Erener – 9 Eylül: Hakan Aysev – 10 Eylül: Kenan Doğulu – 11 Eylül: Hey Douglas Ceza – 12 Eylül: Aleyna Tilki – 13 Eylül; Berkay – 14 Eylül: Gülşen – 15 Eylül: Fettah Can – 16 Eylül: İrem Derici.
FOLKART ROCK SAHNESİ; 8 Eylül; Gripin – 9 Eylül; Adamlar – 10 Eylül; Ferudun Düzağaç – 11 Eylül; Son Feci Bisiklet – 12 Eylül; Vera –13 Eylül; Necati ve Saykolar – 14 Eylül; Moğollar – 15 Eylül; Kolpa – 16 Eylül; Redd.

PALYAÇO ETKİNLİK ALANI:8 Eylül; Fausto Giori / Gustavo Javier – 9 Eylül; Luther Bangert / Mr. Copini – 10 Eylül; Hoopelai / Otto il Bassotto – 11 Eylül; Mencho Sosa / Cırco Puntito – 12 Eylül; Dan Marques / Diego Alaves – 13 Eylül; Otto il Bassoto / Andrea Fidelio – 14 Eylül; Vinyl Burns / Melon The Human – 15 Eylül; Popeye & Olive / Paulo Piludi – 16 Eylül; Great Wolynskı / Toni Smith

SOKAK ETKİNLİKLERİNE KATILAN EVRENSEL SANATÇILAR;Andrea Fidelio, Circo Puntino, Elastica Cronopia, Dan Marques, Diego Alaves, Fausto Giori, Crazy Pony, Grete Gross, Tavo Tavinski, Vinyl Burns, Luther Bangert, Mauro Wolynski, Melon The Human, Mencho Sosa, Mr.Copini, Paulo Piludi, Raul Gomeri, Toni Smith, Otto il Bassotto, The Flying Dutchmen.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Güler, ESBAŞ’ın dününü, bugününü, yarınını anlattı ve Yayın Kurulu üyelerimizin sorularını yanıtladı. İşte sorular ve yanıtları…

2019'da ithalatın düşmesiyle fazla veren cari işlemler hesabı, faizlerin düşmesi ve ekonomik aktivitenin artmasıyla Kasım ayında 518 milyon dolar açık verdi. 12 aylık ...

GÖZLEM "soruyu" masanın üzerine koydu ve sordu. İşte görüşler…

"Milli Eğitimi, Dini Eğitim" haline getiren adımlar atılıyor, Diyanet'in "Laikliğe aykırı" karar ve uygulamaları devam ediyor, CHP ve İYİ Parti'den ses seda çıkmıyor; ...

Gözlem bu soruyu uzmanlara sordu. Serdaroğlu’nu haklı çıkaran cevaplar aldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı, “Mehdi ve Şer’i Anayasa isteği” açıklamalarının büyük tepki yaratması üzerine istifa etti. Uzmanlar GÖZLEM’e “Din Devletine kayış” konus...

Gözlem, uzmanlara sordu; işte eksiğiyle, fazlasıyla “neler yapıldı ve neler yapılması gerektiği” ile ilgili görüşler...

Yazarlar
Website Security Test