Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP, ''kendi umutlu olmazsa'' seçmene ''nasıl'' umut olacak?

7.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, siyasetin duayenlerine sordu; işte onların görüşleri…

ÖZLEM YILMAZ

 

Haziran ayında genel seçimlerden çıkan Türkiye, şimdi de yerel seçimlere hazırlanıyor. Peki, partilerde Mart 2019 yerel seçimleri için hangi analizler ve hazırlıklar yapılıyor?

AK Parti, anket ve aday profili çalışmalarına başladı. CHP'de alınan oy oranlarına göre “dört başlık” altında yerel seçim analizleri yapılıyor. 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yerel seçimlerde de AK Parti ile ittifak mesajları veren MHP’de ilk büyükşehir belediye başkan adayı belli oldu. MHP, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü yeniden aday gösterecek.

İYİ Parti’de ise “henüz” atılan “ciddi bir adım” görünmüyor. HDP’de “bazı illerde CHP ile karşılıklı aday desteklenmesi” görüşü tartışılıyor.

 

 

CHP’de durum sisli!..

 

24 Haziran seçim sonuçları, CHP içinde “büyük bir hesaplaşma krizi” doğurdu. Genel Merkezciler, Muharrem İnceciler ve de “3’üncü yolcular” gibi görünen gruplaşmalar arasındaki kapışma “bayram tatili” verdi ve ama bitmedi. İktidar partisi AKP “yerel seçimler için” hazırlıklara başlamışken, Ana muhalefet partisinde durum sisli! CHP’de “Kurultay kavgası” bitmiş görünüyor ama şimdi de belediye başkan adaylarının “belirlenme şekli” tartışılmaya başlandı.

Parti içinde içinde bir kesimin dile getirdiği “Belediye başkanları ön seçimle belirlenmeli” isteğine Genel Merkez karşı gibi görünüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, "Yerel seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzu söz konusu değildir.  Kimse bizim genel seçim sonuçlarıyla zaman kaybedeceğimizi düşünmesin. Şahsen talip olup olmama mevzuu söz konusu değildir. Görev Genel Başkanımız ve partimizin yetkili kurullarındadır. Karar partimizin yetkili organlarındadır." dedi.

 

 

AKP’de özeleştiri dönemi…

 

AK Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti'nin yerel seçim stratejisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak şunları kaydetti: “Kendi kendini acımasıza eleştiren en fazla özeleştiri yapan parti herhalde Ak Partidir. Birbirimize söylüyoruz bunları.

Kendi içimizde çok net olarak kendi özeleştirimizi yaptığımız gibi daha önceki dönemlerde belediye başkanı arkadaşımızı dışarı atabilmiş insanlarız. Adaylarımızda bir birinci derecede ahlaklı erdemli ve tevazu sahibi olmasını arayacağız. Tevazu sahibi değilse böyle bir adamın belediye başkanlığında işi yok. Biraz da para yönetimini insan yönetimini bilmeli, zaman ve mekan yönetimini bilmeli. İşin ehli olmalı çalışkan biri olmalı. Liyakatli olmalı. Strateji anketlerle belirlenebilir.”

 

 

 

“CHP İÇİNDEKİ KAVGAYI BİTİRMELİ”

 

Ali Naili Erdem ( Eski Milli Eğitim Bakanı) -CHP içindeki kavgayı bitiremedi. Nitekim Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da “Yerel  seçime gidiyoruz, içimizdeki kavga artık bitsin” diyor. Doğru söz.  Muhalefet, demokrasinin içerisinde ümit kapısıdır. Bu bakımdan Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel seçimlere içindeki bu kavgayı bitirerek doludizgin girmesi lazım. Yerel seçim hafife alınacak bir seçim değildir. Türkiye şu anda bir ekonomik krizin içinde, terör belası devam ediyor. Bu mutsuzluk ortamının içinden kurtulabilmenin yolu, her bireyin, her ailenin, bulunduğu, yaşadığı ortamda muhalefetin kendisine arzu ettiği sağlıklı bir yarınlar temin edeceğine inanması” ve o yönde oy kullanmasıdır. Eğer iktidar “Ben bana yeterim” tarzında bir anlayış içerisinde bulunursa muhalefete çok görev düşer. Yani, eğer iktidar seçimler için 10 adım atıyorsa, muhalefet 20 adım atmalıdır. Bu itibarla bir ümit kapısı olmakla devam eden Cumhuriyet Halk Partisi’nin “sakin bir limana ulaşan gemi misali” seçime başarı bayraklarını asarak gitmesi lazımdır.

 

 

 

“YEREL SEÇİMLER İKTİDARIN DA YOLUNU AÇAR”

 

Hikmet Çetin (Eski Meclis Başkanı) -Yerel seçimlerde elde edilecek başarı, iktidara götürecek bir yolu da açar. Muhalefet bu bilinçle yerel seçimlere hazırlanmalıdır. Geçmişte de böyle olmuştu. Bunun en güzel örneği 1977 seçimleridir. Ankara, İstanbul ve İzmir’de yerel seçimleri kazanan CHP, 5 Haziran 1977 milletvekili genel seçimlerini de yüzde 41 oyla kazanmıştı. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi çok titiz şekilde birlik ve bütünlük içinde tüm güçleriyle yerel seçimlere gerekli hazırlığı yapmalıdır.

           

 

“YEREL SEÇİMLER PARLEMENTER SİSTEME DÖNÜŞÜN ARACIDIR”

 

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı)- 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Türk tarihinde önemli bir gündür. Bu tarih yeni ve bağımsız bir devletinde adımlarından biridir. 9 Eylül tarihini Yunan Parlamentosu kanunla soykırım günü ilan edildi. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü unutuyoruz. 12 Eylül geldi, 12 Eylül hukuku bir yeni dönemi başlattı. O dikte dönemi ve oradaki kanunlarda yapılan değişiklikler bugünlere dahi getirdi. Şimdi bugün de yeni bir dönem başladı. Bu yeni dönem parlamentonun, yargının, yürütmenin Cumhurbaşkanı’nın elinde olduğu, çok güçlü bir Başkanlık sisteminin sonucudur. Buradaki merkezi otoriteyi kıracak olan yerel yönetimlerdir. Yerel yönetim seçimleri bu açıdan çok önemlidir. Eğer muhalefet bu dağınıklığı yerel yönetim seçimlerinde de gideremezse, Türkiye’de daha da kalıcı bir sistem gerçekleşmiş olacaktır. Parlamenter sisteme dönüşün en büyük aracı da yerel seçimlerdir. Yerel otoritelerin, belediyelerin güçlendirilmesidir. Yerel yönetim seçimleri fevkalade önemlidir. Hem seçmenlerin hem diğer siyasi partilerin daha dikkatli olup yerel seçimlere 9 Eylül ruhuyla özen göstermeleri gerekir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Bir taraf “Dünyada en iyiyiz”, öteki taraf “Gerçekler saklanıyor, gidiş olumsuz” algısı yaratmak için yarışıyor. Asıl soru; “Gerçek hangisi?”

Türkiye’de muhalif siyasetçiler ve gazeteciler, “mafya babaları, sivil milis heveslileri, partili gençlik grupları ve parti yöneticilerinin tehditlerine maruz kalırken...

Türkiye de “normalleşme sürecine giren” ülkeler arasında. Ama tedbirler sürüyor. “2 gün yasaklı + 2 gün kısıtlamalı” bir hafta sonu + hafta başı yaşayacağız.

Diyanet İşleri Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı “yargı koruması” altına alındı. Gazetecilere, Barolara soruşturma ve “haberleri engelleme” kararları üst ü...

Yazarlar
Website Security Test