Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP, ‘100’üncü yıl tezleri’ ve ‘demokrasi programı’ ile halkın karşısına çıkmalı

21.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Üçüncü Bölüm

 

 

24 Haziran seçimlerinde oluşturulan ‘Millet İttifakı’, farklı muhalif kesimleri de içine alacak şekilde, büyütülüp sürdürülmelidir.

‘MİLLET İTTİFAKI’, DAHA GENİŞ BİR DEMOKRASİ BİRLİKTELİĞİNE DÖNÜŞMELİ

 

Dünya ve Türkiye hızla değişiyor, Dünyada yeni dengeler oluşuyor. Bilimde, teknolojide ve ekonomi alanında yeni gelişmeler yaşanıyor. İnsanların ihtiyaçları, talepleri farklılaşıyor. İşte böylesine karmaşık dünya düzeninde, çağdaş bir siyasal parti olarak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yeni çözümlemeler yapmak ve yeni politikalar üretmek zorundadır.

Böylesi bir yaklaşım, CHP’nin, hem tarihsel misyonunun ve hem de çağdaş, yenilikçi bir parti olmasının gereğidir. Ülkemiz 16 yıldır aynı siyasal anlayış tarafından yönetilmektedir. Yeni kuşaklar, farklı bir siyasal anlayışın ve yönetim kadrolarının özlemi içindedirler. İşte CHP, yenilikçi anlayışıyla, üreteceği yeni siyasal politikalarla ve halkın önüne getireceği birikimli, donanımlı, üretken kadrolarla, bu özleme cevap vermelidir.

Bunun yolu da, çok ciddi biçimde kotarılacak örgütsel ve siyasal hazırlıktan; çok çalışmaktan, halkın, seçmenin güvenini kazanmaktan geçmektedir.

 

100’üncü yıla doğru

 

2023 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve CHP’nin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayacağız. Bu önemli dönüm noktası, hem ülkemiz ve hem de ‘kurtuluşun ve kuruluşun partisi’ CHP için, tarihsel önem taşıyor.

Yazgısı ve sorumluğu Türkiye Cumhuriyeti ile bütünleşen CHP, işte bu önemli tarihsel dönemece, şimdiden hazırlanmalıdır.

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu koşullar, her yönden irdelenerek; ülkenin ve CHP’nin gelecek yüzyılını kucaklayacak, bir düşünsel ve örgütsel hazırlık yapılmalıdır. Biz bu hazırlığa kısaca ‘100’üncü yıl tezleri’ diyoruz.

‘100’üncü Yıl Tezleri’ ve ‘Demokrasi Programı’

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve CHP’nin 100’üncü kuruluş yıldönümlerini hedefleyecek böylesi bir hazırlığı, elbette güncel siyasal görevlerle de buluşturmak gerekiyor. Çünkü hayat hiç durmamacasına devam ediyor. Bu durum, ekonomiden siyasete, dış politikadan toplumsal sorunlara, pek çok ivedi görevi de, CHP’nin önüne siyasal sorumluluk ve sıcak görev olarak getiriyor.

Ülkemizin bugün en temel siyasal meselesi, demokrasiden ve çağdaş cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılmasıdır. Kısacası, temel sorun demokrasi sorunudur. Ekonomiden dış siyasete, yaşanan hemen her sorunun temelinde bu gerçek yatmaktadır.

İşte bu yüzden, 100’üncü yıl tezlerinin, sıcak gündemle ve güncel görevlerle de buluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. CHP’nin örgütsel ve siyasal anlamda yenilenerek, çok kapsamlı ‘100’üncü yıl tezleri’ ve güncel görevleri vurgulayan ‘Demokrasi Programı’ ile halkın karşısına çıkmasının yararlı olacağına inanıyoruz.

 

 

En geniş demokrasi buluşması

 

Günümüz koşullarında, başta CHP olmak üzere tüm ilerici - yurtsever ve demokrat güçlere düşen öncelikli görev; halkımıza dayatılan otoriter yönetim anlayışının aşılarak, ülkemizde parlamenter demokrasinin yeniden kurumsallaştırılmasıdır. 

16 Nisan Anayasa Referandumu’nda ‘hayır’ı savunan ve yeni sisteme karşı çıkan bütün çevreler, etki alanlarını daha da genişleterek, önümüzdeki süreçte ‘Demokrasi Buluşması’nı gerçekleştirmelidir. Bu büyük buluşmanın temel ateşleyeni de ana muhalefet CHP olmalıdır. Bu bağlamda, 24 Haziran seçimlerinde oluşturulan ‘Millet İttifakı’, farklı muhalif kesimleri de içine alacak şekilde, büyütülüp sürdürülmelidir.

Cumhuriyet ve demokrasi değerleri etrafında gerçekleştirilecek böylesi bir buluşmanın yol haritası, bu değerleri ve hedefleri kabullenip içselleştiren çevreler tarafından ortaklaşa hazırlanabilir. Böylesi bir demokratik birliktelik, önümüzdeki yerel seçimde, seçim çevrelerinde olabildiğince dayanışmayı temel almalıdır. Bu süreci hazırlayıp kolaylaştıracak ortak çalışmalar şimdiden kotarılabilir. Demokrasiden yana olan partiler ve çevreler arasında, ‘Parlamenter Demokratik Anayasa Çalışma Grubu’, ‘Ekonomi ve Dış Politika Atölyeleri’, ‘Toplumsal Kampanyalar’ benzeri ortak çalışmalar, etkinlikler gündeme getirilebilir.

 

 

Cumhuriyet ve çağdaş demokrasi değerleri temelinde, yeni bir anayasa

 

Muhalefetin ortak paydası, parlamenter sistem ve özgürlükçü çağdaş bir demokrasidir. Bu hedef etrafında en geniş kesimlerin iş ve güç birliği sağlanabilir Cumhuriyet ve demokrasi değerleriyle örtüşen, çağdaş demokratik parlamenter sistemi hedefleyen bir program, muhalefet güçlerinin işbirliğiyle oluşturulabilir. Bu program, Cumhuriyet’i ve demokrasiyi yeniden inşa etmeyi amaçlamalıdır. Ülkenin ve halkın can alıcı sorunlarına çözümler getirmelidir.

Kısaca ‘Demokrasi Programı’ olarak adlandırılabilecek bu temel belge; mutlaka yeni ve çağdaş bir anayasa ile siyasi partiler ve seçim yasası taslaklarını da içermelidir. Önümüzdeki süreçte, muhalefet, halkın önüne; yeni bir anayasa, siyasi partiler yasası ve seçim yasası taahhüdünü içeren, 3 ayaklı bir ‘toplumsal sözleşme’ ile çıkmalıdır.

Bu yeni toplumsal sözleşme, referandumda ‘Hayır’ı savunan ve 24 Haziran’da ‘Artık Tamam’ diyen, ‘Demokrasi Buluşması’nın bileşenleri olarak adlandırabileceğimiz, siyasal çevrelerin ve toplum kesimlerinin ortaklaşmasıyla hazırlanmalıdır. Bu amaca uygun olarak oluşturulacak çalışma gruplarında, farklı kesimlerden siyasiler, uzmanlar, akademisyenler yan yana birlikte çalışmalıdır. Bir takvim ve yol haritası bağlamında hayata geçirilebilecek bu çalışmalar, muhalefet bileşenleri arasındaki iş ve güç birliğinin kalıcılaşıp kurumsallaşmasına da hizmet edecektir. Aynı zamanda somut bir hedef ortaya koyacaktır.

 

Ekonomi - siyaset atölyeleri ve toplumsal kampanyalar

Tabii bu arada hayat devam etmektedir. Hemen her gün ülkemizi ve halkımızı doğrudan ilgilendiren sıcak gelişmeler yaşanmaktadır. ‘Demokrasi Buluşması’ bileşenleri, güncel konularla ilgili olarak da ortak tutum ve davranış geliştirebilirler. En başta da, en ivedi ihtiyaç olarak görülen ve bu çalışmaya en uygun olabilecek dış politika ve ekonomi alanlarında…

Böylesi çalışmalar, muhalefet bileşenleri arasındaki uyumu artırır, söylem birliğini güçlendirir ve karşılıklı güveni pekiştirir. Aynı zamanda, güçlü bir siyasal ve teknik mutfak işlevi görür.

Farklı kesimlerden siyasilerin ve uzmanların katılımıyla, öncelikle ekonomi ve dış politika alanlarında oluşturulacak ‘Ekonomi ve Siyaset Atölyeleri’, zamanla çoğaltılıp farklı alanlara da taşınabilir.

Muhalefetin iş ve güç birliği, elbette yalnızca düşünsel mutfak çalışmaları ile sınırlı kalmamalı, eylemselliği de içermelidir. Parlamento içi ve dışı, hayatın tüm alanlarını kapsamalıdır. Anayasa ve iç tüzük değişiklikleri ile daraltılmaya çalışılan siyaset alanının genişletilmesi amaçlanmalıdır. Bu kapsamda, toplumsal kampanyalar düzenlenebilir. Örneğin, ekonomik krizle ilgili gerçekleri açıklama kampanyası hayata geçirilebilir. Farklı ekonomik ve siyasal çözümler kamuoyunun gündemine taşınabilir. Ekonomik krizden etkilenen işsiz ve dar gelirli yurttaşlar için dayanışma kampanyaları örgütlenebilir. Ülke çapında düzenlenecek bu kampanyalar, muhalefetin her daim diri kalmasını sağlayacak ve eylemliliğini güçlendirecektir.

 

Gelecek Bölüm: CHP, yerel seçimler öncesinde, seçmeninin güvenini yeniden kazanmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

"Kadına şiddete, hayat pahalılığına karşı sokaklara inen kadınlara, İstanbul ve Diyarbakır'da "Çocuklarını arayan" annelere, "15 Temmuz Anneleri" de katıldı. Bursa ve ...

Yargıtay Başsavcısı başta, Cumhuriyet Savcıları seyrediyor, Millet İttifakı'nın partileri CHP ve İYİ Parti sessiz; üzerlerine düşen görevden uzaktalar. Öldürülen Tarik...

2020 sezonuna girerken, "Bu işte bir terslik var; ne yapılmalı?" sorusuna cevap aradık. İşte Uzmanların görüşleri...

Türkiye’nin tarım ve ekonomisine etki eden asırlık kurumu olan İzmir Ticaret Borsası meclis üyeleri, temsilcisi oldukları meslek gruplarına ilişkin önemli açıklamalard...

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Güler, ESBAŞ’ın dününü, bugününü, yarınını anlattı ve Yayın Kurulu üyelerimizin sorularını yanıtladı. İşte sorular ve yanıtları…

2019'da ithalatın düşmesiyle fazla veren cari işlemler hesabı, faizlerin düşmesi ve ekonomik aktivitenin artmasıyla Kasım ayında 518 milyon dolar açık verdi. 12 aylık ...

GÖZLEM "soruyu" masanın üzerine koydu ve sordu. İşte görüşler…

Yazarlar
Website Security Test